Wenus z Hohle Fels raz jeszcze, czyli o szwabskim zagłębiu prastarej rzeźby

Wykonana co najmniej 35 tys. lat temu bezgłowa figurka kobiety z wielkim biustem, o której odkryciu wczoraj napisałem, to nie jedyne niezwykle stare dzieło prehistorycznych rzeźbiarzy odkryte w jaskiniach Jury Szwabskiej. Region ten od lat dostarcza zadziwiająco wielu świetnych zabytków.

Najbardziej znane są rzeźby z kła mamuta odkryte w jaskiniach Vogelherd. W 2006 r. naukowcy znaleźli nietkniętą malutką rzeźbę mamuta, dobrze zachowaną figurkę lwa, a także fragmenty drugiego mamuta i dwie jeszcze niezidentyfikowane figurki. Wszystkie te zabytki mają około 35 tys. lat. Z jaskini Vogelherd pochodzi też piękna figurka konia długości 5 cm.

człowiek lew SzwabiaJednak moim zdaniem najbardziej niesamowitą rzeźbą z Jury Szwabskiej jest Człowiek Lew z jaskini Hohlenstein-Stadel, którego pierwsze fragmenty odkryto w 1939 r., a resztę w latach 90. (na zdjęciu obok, polecam też lepsze ujęcie) To piękne dzieło sztuki również powstało z kła mamuta i jest wyjątkowo duże – ma prawie 30 cm wysokości. Datowany na około 30-32 tys. lat zabytek jest najstarszym znanym nam przedstawieniem człowieka z cechami zwierzęcia.

Do niezwykłych znalezisk należy też flet z kości łabędzia odkryty w jaskini Geißenklösterle. To najstarszy znany instrument muzyczny. Z tego samego miejsca pochodzi malutka płaskorzeźba ukazująca człowieka w pozie oranta.

Również jaskinia Hohle Fels, w której odkryto Wenus, już wcześniej dostarczyła ciekawych rzeźb. W 2003 r. archeolodzy znaleźli tam trzy figurki: głowę konia, ptaka wodnego oraz kolejnego człowieka-lwa, ale ponad 10 razy mniejszego.

Łącznie z innymi odkryciami galeria prehistorycznej rzeźby z Jury Szwabskiej obejmuje już około 25 zabytków. Wszystkie przypisywane są kulturze oryniackiej, którą tworzyli pierwsi europejscy Homo sapiens.

Odkrycia te skłoniły amerykańskiego archeologa Nicholasa Conarda do wysunięcia tezy, że właśnie w Jurze Szwabskiej narodziła się rzeźba. Zabytki sztuki figuratywnej z tego regionu są bowiem najstarsze na świecie. Conard jest profesorem na niemieckim uniwersytecie w Tübingen i to właśnie on kieruje wykopaliskami w jaskiniach Vogelherd i Hohle Fels.

A na koniec polecam film z Nature poświęcony odkryciu Wenus z Hohle Fels. Warto ustawić na pełny ekran.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.05.2009.

Komentarzy 12 to “Wenus z Hohle Fels raz jeszcze, czyli o szwabskim zagłębiu prastarej rzeźby”

 1. No, zwolennikom teorii o „rasie panów” pozostaje teraz tylko udowodnić bezpośrednie pokrewieństwo tamtych artystów ze współczesnymi Niemcami ;)

 2. Przyznaje sie bez bicia – ja bym tak nie potrafil – ta glowa konia, czlowiek lew. Jestem coprawda antytalenciem plastycznym, ale prztswojony dorobek kulturalny powinien mi umozliwic stworzyc cos takiego – tymczasem, najwyzej bylbym w stanie zrobic kopie majac przed soba wzor.

 3. Koń jest najpiękniejszy i najciekawszy:)

 4. A tymczasem w Ostoi Prawdziwej Nauki pojawiają się nowi, błyskotliwi komentujący, jakich jeszcze naukowy establishment nie widział ;-))

  http://stwarzanie.wordpress.com/2008/11/30/wstepniak/#comment-293

  najlepsze jest stwierdzenie o braku nie tylko form pośrednich, ale nawet „jakichkolwiek zmian między formami kopalnymi a obecnie żyjącymi” :-)))))

 5. Nie szczuję, tylko promuję. Jestem takim Rzecznikiem Prawdy ;-)

 6. Aryjska Nefretete bije to na głowę ;)

 7. to wszystko można podsumować jednym. Księżyc nie istnieje!

  http://www.revisionism.nl/Moon/The-Mad-Revisionist.htm

  • Oczywiście, że nie istnieje. Poza tym, co doskonale udowodniono, Ziemia jest płaska, a globusy wmawia nam podstępne lobby, które chce kontrolować nasze umysły.

 8. Zdaje się, że na przyszły tydzień zapowiedziano oficjalną prezentację kolejnej sensacji z Niemiec. Tutaj zajawka:

  http://online.wsj.com/article/SB124235632936122739.html

 9. Mnie to pasuje do koncepcji istnienia kultury wedyjskiej na tym terenie.
  Rzekomy czlowiek-lew to bóstwo Nrisimhy, inkarnacji Wisznu.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s