Wikińska łódź ze szwedzkiego jeziora

Zespół nurków odkrył w ubiegłym tygodniu wrak wikińskiej łodzi leżący na dnie jeziora Wener, trzeciego co do wielkości jeziora Europy.

Choć Szwecja wielu ludziom kojarzy się z Wikingami, to jest to dopiero pierwszy wrak ich łodzi odkryty w szwedzkich wodach. Dotychczas łodzie słynących z wojowniczości żeglarzy znajdowano w tym kraju jedynie na lądzie.

Większość 20-metrowego wraku przykrywa gruba na jeden metr warstwa dennego mułu. Ponad dno wystaje tylko fragment łodzi.

Z jednostki pobrano już próbki drewna oraz fragmenty włóczni i miecza. Posłużą one do ustalenia dokładnego wieku znaleziska. Budowa jednostki i miecz wskazują na początki epoki Wikingów.

W pobliżu miejsca, gdzie znaleziono łódź, znajduje się jeszcze sześć wraków, ale na razie nie wiadomo nawet w przybliżeniu z jakich pochodzą okresów.

Na podstawie The Local.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.05.2009.

Komentarzy 10 to “Wikińska łódź ze szwedzkiego jeziora”

  1. Wikińskie łodzie znajdowano nie tylko na lądzie. W 1953 r. przebadano pod wodą wrak znaleziony koło Hedeby (Norwegia), wydobyto go dopiero w 1979 r. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. w kanale koło Sculdelev znaleziono dwie długie łodzie i trzy mniejsze jednostki, zatopione w XI w. przez Duńczyków. I pewnie to nie wszystko. (info w: Agnieszka Krzemińska – „Rabusie na smokach”, „Polityka” 2.06.2007).

    • Chodzi o łodzie w Szwecji :)

    • Nie żebym się czepiał ale Hedeby to w Danii i to tuż przy niemieckiej granicy. W Norwegii najbardziej znane wydobyte statki (z ziemii) to Oseberg i Gokstadt. Spod wody to rzeczywiście najbardziej znane są te ze Skuldelev, też w Danii. Ze Szwecji faktycznie nic nie kojarzę, fajnie że coś wreszcie znaleźli. 20 metrów, zapewne typowy snekkar.

  2. […] statków Wikingów w Roskilde 12 05 2009 Zainspirowany wpisem na Archeowieściach, w którym dowiadujemy się o odkryciu wraku statku Wikingów w Szwecji, pomyślałem, ze pokaże […]

  3. Nie żebym się czepiał, ale wg Route Planner Europe miejscowości o nazwie Hedeby są trzy i wszystkie w Danii.
    A te wyciągnięte spod wody statki znajdują się obecnie w muzeum w Roskilde, 40 km od Kopenhagi.

  4. hm…wielka ta Twoja teściowa :) ciekawy jestem w jakim stanie zachowała się ta łódz…metr mułu może ją nieco uchronił…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: