Najstarsza biżuteria świata jeszcze starsza

Naukowcy badający marokańską jaskinię zwaną Grotte des Pigeons (Grota Gołębi) w Taforalt znaleźli w ostatnich latach kilkadziesiąt paciorków, które zrobiono z muszelek 82 i 85 tys. lat temu. Teraz odkryli muszelki leżące w jeszcze niższych, a więc i starszych warstwach archeologicznych.

Większość z 47 znalezionych muszelek ślimaków Nassarius ma otwory wykonane przez dawnych ludzi. Część paciorków pokryta jest czerwoną ochrą.

Na razie nie jest znane dokładne datowanie warstw, w których dokonano odkrycia. Naukowcy są jednak przekonani, że znalezione właśnie muszelki są najstarszymi paciorkami. Dotychczas za najstarsze uchodziły te znalezione w Taforalt w poprzednich latach. Duży zbiór takich paciorków odkryto też w Afryce Południowej. Ich wiek określono na 72 tysiące lat.

Na podstawie informacji prasowej University of Oxford.

Naukowcy uznają wytwarzanie biżuterii za jeden z objawów osiągnięcia samoświadomości i pojawienia się myślenia abstrakcyjnego. Jeszcze niedawno uważano, że Homo sapiens dotarł do tego etapu swojego rozwoju dopiero jakieś 40 tys. lat temu. Odkrycia ostatnich lat obaliły ten pogląd. Więcej na ten temat napisałem dwa lata temu w artykule Najstarsza biżuteria świata (dałem w nim zdjęcie paciorków znalezionych w Afryce Płd.).

Profesor Nick Barton z Oxfordu, który kierował wykopaliskami w Taforalt, ocenił w oparciu o najnowsze odkrycie, że współczesne zachowania symboliczne mogły występować już nawet 110 tys. lat temu i to na obu krańcach Afryki.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.05.2009.

Komentarzy 6 to “Najstarsza biżuteria świata jeszcze starsza”

 1. na pewno są jeszcze starsze i nieodkryte jeszcze bizuterie ;)

 2. Muszelki z marokańskiej jaskini Grotte des Pigeons w Taforalt, sprzed 82 i 85 tys. lat, mają wyraźnie przewiercone otwory, co może wskazywać, że były paciorkami noszonymi na sznurku. A więc nie tylko paciorki, lecz także sznurek, były jednymi z objawów osiągnięcia samoświadomości i pojawienia się myślenia abstrakcyjnego. Zastanawia jednak, dlaczego człowiek nie przejawiał jakichś wyraźniejszych oznak samoświadomości przez kolejne 40 tys. lat.

  • Brak takich znalezisk we wczesniejszym okresie nie swiadczy wcale, na niekorzysc swiadomosci czy myslenia abstrakcyjnego. Po prostu nalezy czekac na nowe znaleziska.

   • Może człowiek zaczął myśleć i zastanawiać się i to go dobiło, popadł w depresję.

    Aż odkrył alkohol i marihuanę oraz cieszące oko zabawne przedmioty z krzemienia. Łuk też pomógł trochę się rozerwać…

 3. hej

 4. […] znaleźli ich kilkadziesiąt. Co ciekawe podobne paciorki znaleziono też w marokańskiej jaskini Taforalt. W efekcie przybywa naukowców przekonanych, że Homo sapiens sprzed 100-60 tys. lat nie […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: