Polacy odkrywają w Peru nieznane ruiny

Nieznane prekolumbijskie ruiny z pozostałościami akweduktów, wież grobowych, zamurowanych nisz grobowych, budynków mieszkalnych i konstrukcji ceremonialno-obrzędowych odkryli Polacy w trudno dostępnym dorzeczu rzeki Tambo w południowym Peru.

Ruiny usytuowane są na terasach zboczy górskich. Konstrukcje były otoczone wielkimi murami kamiennymi, które dodatkowo wzmocniono strażnicami.

Zdaniem badaczy, zarówno wielkość ruin, jak i ich strategiczne usytuowanie wskazują na to, że są to pozostałości niezwykle ważnego ośrodka polityczno-gospodarczego regionu.

Znalezione fragmenty naczyń wskazują, że był to ośrodek cywilizacji Huari (Wari), która trwała w latach 600-800 n.e.

Odkrycia są efektem wieloletniego projektu naukowego, który w czerwcu 2008 r. zainicjowali specjaliści z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Józefa Szykulskiego. Jego celem są badania nad społecznościami południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych od późnego plejstocenu aż po czasy współczesne. W programie uczestniczy też peruwiański Universidad Católica de Santa Maria w Arequipie oraz regionalne służby konserwatorskie. W badaniach biorą udział również specjaliści z zakresu antropologii, botaniki, geologii i geodezji z innych ośrodków kraju, a także archeolodzy peruwiańscy.

Prace projektu koncentrują się w dorzeczu Rio Tambo, obejmującym obszar pograniczny departamentów Arequipa i Moquegua. W dalszej perspektywie przewidziane są również prace w innych regionach południowego i środkowego Peru.

Dorzecze Tambo, w którym Polacy natrafili na ruiny, to jeden z najsłabiej rozpoznanych regionów południowej części Peru. Wynika to z ukształtowania terenu, charakteryzującego się głębokimi V-kształtnymi kanionami o stromych zboczach, olbrzymimi różnicami wysokości, zróżnicowaniem klimatycznym oraz bardzo słabą siecią drogową.

Kolejnym regionem, gdzie przeprowadzono badania była dolina rzeki Yalaque w pobliżu miejscowości Carrizal. Badacze zlokalizowali tam pozostałości rozległego kompleksu architektonicznego, w dużej mierze zasypanego popiołem wulkanu Huaynaputina.

Ostatnim rejonem na którym skupiły się działania ekipy był obszar na południe od rzeki Tambo, gdzie znajduje się północna granica niezwykle suchej pustyni Atakama.

Na jednym z tamtejszych stanowisk archeolodzy odkryli niewielką część rozległego cmentarzyska kultury Chiribaya (od ok. 900 do II poł. XV wieku). Udało im się odsłonić kilka bardzo dobrze zachowanych mumii owiniętych w całuny. Znaleźli też wiele wyrobów wykonanych z materiałów organicznych.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.05.2009.

Komentarze 4 to “Polacy odkrywają w Peru nieznane ruiny”

  1. „Polacy odkrywają w Peru nieznane ruiny”

    Trudno jest odkryć coś znanego ,)

  2. wystąpił mały błąd „prof Józef Szykulski”
    pozdr.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s