Znów znaleźli białko dinozaura

Jedną z największych paleontologicznych sensacji ostatnich lat było odkrycie w kości dinozaura fragmentów naczyń krwionośnych, struktur przypominających komórki krwi i kolagenu (białka budującego kości). Grupa naukowców pod kierunkiem Mary Schweitzer z uniwersytetu stanowego w Utah wyizolowała je z kości tyranozaura, który żył 68 mln lat temu. Odkrycie było sensacją, gdyż białka i tkanki miękkie szybko ulegają rozkładowi.

Wyniki badań wywołały sporą burzę w środowisku naukowym. Zdaniem niektórych badaczy to, co wzięto za fragmenty naczyń krwionośnych i komórek krwi, było w rzeczywistości osadem bakteryjnym. Schweitzer jednak nie poddała się i teraz odpowiada białkiem i tkankami miękkimi z jeszcze starszych kości dinozaura.

Naukowcy odkryli je w skamieniałej kości udowej dinozaura kaczodziobego (hadrozaura) Brachylophosaurus canadensis, który żył 80 mln lat temu. Badania mikroskopowe stwierdziły obecność struktur przypominających naczynia krwionośne, komórki krwi i kolagen. Kość znajdowała się w piaskowcu, który jak podejrzewają naukowcy sprzyja zachowaniu tkanek miękkich.

By mieć pewność uczeni „potraktowali” te struktury antyciałami, które reagują z białkami. Testy wskazały na obecność kolagenu i innych białek, w tym być może hemoglobiny, czyli białka występującego w krwinkach czerwonych.

Swoje badania naukowcy opisali właśnie w Science. Na razie jednak pominęli w tym artykule hemoglobinę, gdyż w jej przypadku nie mają mocnych dowodów.

Część naukowców podejrzewa, że to co wydaje się być dinozaurzą hemoglobiną, to w rzeczywistości zanieczyszczenia. Tymczasem jeśli udałoby się potwierdzić, że to hemoglobina sprzed 80 mln lat, to mielibyśmy sensację dużo większa niż kolagen i naczynia krwionośne. Wzrosłyby wówczas szanse na odtworzenie wielu innych dinozaurzych białek.

Badania białek hadrozaura wykazały, jego bliskie pokrewieństwo z T. reksem oraz z kurami i strusiami. Potwierdza to wyniki wcześniejszych badań białek T. reksa.

Nowe odkrycie znacznie wzmacnia siłę argumentów Schweitzer i jej współpracowników i ułatwi odpieranie ataków na badania kości T. reksa sprzed 68 mln lat. Niektórzy zarzucali im nawet, że tkanki zostały wprowadzone do kości w wyniku nieuwagi. Wiele zarzutów było z pewnością spowodowanych niewiarą w możliwość cudownego zachowania się białek sprzed dziesiątków milionów lat. Teraz okazuje się, że wcale nie musi to być takie rzadkie, jak się wydawało.

Jeden z naukowców, którzy krytykowali sposób w jaki badano szczątki T. reksa, Pavel Pevzner z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego, przyznał, że nowe badania przeprowadzono w prawidłowy sposób i z dużo lepszymi zabezpieczeniami przed zanieczyszczeniem.

Na podstawie National Geographic.

Przy okazji polecam tekst o genach Habsburgów. Sam musiałem pominąć ten ciekawy temat z braku czasu, ale właśnie zauważyłem, że tekst dużo bardziej kompetentny, niż byłbym w stanie napisać, ukazał się na blogu Miggawki.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.05.2009.

Komentarzy 13 to “Znów znaleźli białko dinozaura”

 1. Przepraszam za OT, ale mam dla Was dobrą wiadomość. Udało mi się GO zdenerwować, hi hi. Musiał poczuć się zagrożony ;-))

  http://stwarzanie.wordpress.com/2009/04/18/pulapka-latwych-synchronizmow/

  • Jak powiedział klasyk „Nie wdawaj się w polemikę z głupcem. Sprowadzi cię do swojego poziomu, a tam on ma przewagę” („Udało mi się GO zdenerwować)”.
   @ eptesicusie
   Jeszcze raz zachęcam cię do założenia swojego bloga i pisania TAM swoich artykułów. To dopiero będzie dobra wiadomość.
   Pozdrawiam (również pana, panie adiunkcie i pana nietoperze) i przepraszam za wątek ad personam.

   • Maciek, znowu swoim wpisem zaniżasz poziom.

   • Twój blog ma opcję komentowania wpisów. Nic dziwnego, że z niej korzystałem, wdając się w polemiki z gospodarzem, kiedy tylko nie zgadzałem się z nim. Myślałem, że po to ta opcja jest – okazuje się, że pisanie długich (polemicznych) komentarzy na czyimś blogu (obszerne wpisy wymagają obszernych komentarzy) to „żerowanie na cudzej pracy” (cyt.). To tyle tytułem wyjaśnienia. Ale jak ktoś nie chce konfrontować swoich poglądów z cudzymi, to niech lepiej zlikwiduje możliwość komentowania. Pewnie gdyby równie długie wpisy były zgodne z poglądami maćka, nie byłoby to aż takim problemem dla gospodarza. Pech jednak chce, że były one sprzeczne.

    marnować czasu na pisanie bloga nie mam zamiaru :-))

    również pozdrawiam Cię maćku

  • Eptesicusie, znam wysoki poziom Twoich wypowiedzi i tych Maćka. Przeczytałem niusa o początku ludzkości datowanej na rok 2369 p.n.e. a zapoczątkowanej przez 8 osób i inne takietam.
   I teraz ogromna ciekawość mnie trawi, jakim wpisem się naraziłeś?

 2. Kurcze, to świetna wiadomość! Jak jeszcze znajdzie się żółtko dinozaura i skorupka dinozaura to nie trzeba będzie ich klonować, tylko wystarczy wysiedzieć…

 3. To niesamowite, że struktura taka jak białko potrafi przetrwać tak długi okres czasu.
  Niektóre komentarze to dopiero są „gupie”…

  Pozdrawiam

 4. Skoro temat tego wpisu jest paleontologiczny, polecam również ten oto wpis na bratnim blogu ;-)

  http://stwarzanie.wordpress.com/2009/05/03/film-100-powodow-dla-ktorych-ewolucja-jest-glupia/

  • Już sam tytuł jest niemądry, ale podziw że ktoś zadał sobie trud by to zrealizować jest u mnie duży.
   Nie bardzo tylko wiem jaki to gatunek: komedia, czy farsa?

 5. Na temat datowania 14C „nie zgodnego” z datowaniami historycznymi nie będę pisał nie mam już sił po polemice z eptesicusem bo znowu zrobi się z tego kilkadziesiąt postów (:.

 6. http://www.carbon14.pl/c14lab/index.htm to link do GADAM macie zgrubny opis co czym się datuje co to kalibracja jakie są błędy metody (nie tylko 14C ale też OSL). Jak będziecie mieć pytania to postaram się na nie odpowiedzieć jednak pamiętajcie, że jestem geomorfologiem/geologiem czwartorzędu i od tej strony mogę udzielić jakichś informacji.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s