Najstarsza rzeźba z Chin

Figurka ptaka ma zaledwie 2,1 cm długości, 1,2 cm szerokości i 0,6 grubości, ale jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki w Chinach. Powstała bowiem jakieś 12-15 tysięcy lat temu i jest najstarszą rzeźbą znalezioną na terenie tego państwa.

Archeolodzy odkryli ją w marcu w prefekturze Xuchang, która leży w prowincji Henan w środkowej części kraju.

Prehistoryczny artysta wykonał tę maluteńką rzeźbę z rogu jelenia. Jak podkreślają odkrywcy unikalną cechą dzieła jest to, że ma symetrycznie wyrzeźbione nogi, dzięki czemu może stabilnie stać.

– Technika rzeźbiarska jest bardziej subtelna, niż zachodnich rzeźb tego samego okresu – ocenia Li Zhanyang, który kierował wykopaliskami. Zdaniem archeologa ptak mógł być totemem dawnych myśliwych symbolizującym szczęście i wolność.

Choć ptak jest najstarszy w Chinach, to dość mocno ustępuje wiekiem kościanym rzeźbom z jaskini Vogelherd w Niemczech, które datuje się nawet na 35 tysięcy lat, czy też ślicznej Wenus z Brassempouy sprzed 25 tysięcy lat.

Na podstawie Xinhuanet. Zdjęcie rzeźby. Moim zdaniem ptaszek zdecydowanie nie przebija Wenus z Brassempouy rzeźbiarską subtelnością i jest na poziomie rzeźb z Vogelherd.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.05.2009.

Komentarze 3 to “Najstarsza rzeźba z Chin”

  1. Każda sroka własny ogon chwali. Jak dla mnie to ten ptaszek nawet nie umywa się do rzeźby Wenus. Raptem jest to kształt ptaka, podobne a może i lepiej wykonane są te przedstawienia z jaskini Vogelherd. No ale Chiny jak każdy kraj wszystko chciałyby mieć naj… Dobrze, że nie przypisali autorstwa przodkowi Mao Tse Tunga. ;)
    Pozdrawiam

  2. rzezba jest ladna – stylizowana i bardzo proporcjonalna – nie ma sensu sie spierac, ktora pliszka ma piekniejszy ogonek – to po prostu interesujace znalezisko – oby bylo ich jak najwiecej. Inna rzecz, ze sinocentryzm jest dosc zabawny, podobnie jak stowarzyszony w nim kompleks zachodu, ktory wszystko co wspaniale widzi na wschodzie. Przyklad to tezy typu: „ruchomej czcionki nie wynalazl wcale Gutenberg tylko Koreanczycy” albo „Chinczycy mieli duzo wspanialsza flote niz Hiszpanie i Portugalczycy razem wzieci” etc etc. Wedle tej tezy przynajmniej do renesansu, jesli nie do baroku w Europie nie powstalo nic, a wszystko bylo kopia wynalazkow wschodnich. Moim zdaniem to dosc zabawna i kompletnie ahistoryczna teza, ktora w pewnym uproszczeniu falsyfikuje sie sama przez sie: to Europa podbila swiat i narzucila mu swoja kulture a nie odwrotnie. No ale to teza na inna dyskusje

    ptaszek bardzo ladny i bardzo ciekawy

  3. Oczywiście figurce ptaszka należy się zainteresowanie ze względu na jej swoistą wyjątkowość, ale poziom artystyczny w porównaniu ze znaleziskami europejskimi jest, co tu ukrywać, o wiele niższy. I to zarówno z przedstawieniem mamuta, jak i wizerunkiem dziewczyny. Na podstawie pojedynczych znalezisk nie sposób sformułować uogólnień, więc takie porównanie niczego nie przesądza, ale mówienie o „bardziej subtelnej technice rzeźbiarskiej” mówi więcej o autorach takich sformułowań niż o samej figurce.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s