Kujawski megalit sprzed ponad 4000 lat

Megalit z okresu neolitycznej kultury amfor kulistych (2700 – 2000 lat p.n.e.) odkryli w Kowalu na Kujawach archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Archeolodzy natrafili też na pochodzące z tego samego okresu grób mężczyzny i pochówek zwierzęcy wraz z towarzyszącym paleniskiem.

Konstrukcję megalityczną neolityczni mieszkańcy Kujaw zbudowali z kamieni o średnicy przekraczającej pół metra i wadze sięgającej w niektórych przypadkach nawet 300kg.

– Kamienie ułożono na kształt prostokąta lub wydłużonego trapezu, wykorzystując niewielkie otoczaki jako podkładki stabilizujące większe głazy – tłumaczy dr Grzegorz Osipowicz, który kierował badaniami.

W pobliżu megalitu naukowcy znaleźli wiele drobnych zabytków m.in. ponad 2 tys. fragmentów ceramiki i jedno całe naczynie, 40 wytworów krzemiennych, płyty szlifierskie, rozcieracze kamienne, fragment kamienia ze śladami gładzenia oraz części kilku zębów zwierzęcych.

Kolejne znalezisko, to wykopany w bezpośrednim sąsiedztwie megalitu owalny grób otoczony obstawą z otoczaków o średnicy 10-20 cm. Wewnątrz grobu znajdował się dobrze zachowany szkielet mężczyzny ułożony na lewym boku. Archeolodzy znaleźli również fragmenty szkieletu świni (żuchwę i kości golenia).

Obok mężczyzny leżały naczynia ceramicze, narzędzia z kości oraz szabli dzika, siekierka z krzemienia pasiastego, wiór z krzemienia czekoladowego, rozcieracz kamienny oraz bryła ochry, czyli minerału stosowanego jako czerwony barwnik.

Na zachód od megalitu archeolodzy odkryli pochówek zwierzęcy ze szczątkami trzech krów wraz z towarzyszącym mu paleniskiem. Natrafili też na pozostałości po spalonych belkach tworzących skrzynie komory grobowej bądź resztki stosu pogrzebowego.

Na podstawie depeszy PAP opublikowanej przez Onet.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.04.2009.

Komentarze 3 to “Kujawski megalit sprzed ponad 4000 lat”

 1. Moja zona z Kujaw (Brzescia Kujawskiego) Ale swych stron nie lubi. Woli siedziec w Australii.

 2. @terraustrali
  A ja chciałbym jeszcze raz pojechać do Japonii.
  I mam alufelgi!
  I też piszę na temat megalitów!

 3. Nie za duża przesada z tym nazywaniem „megalitem” tej megaukładanki kamiennej?
  Jak lithos – to nieco większy kawał skały by się zdał.
  Coś wpadamy w megakompleksy bez znajdowania polskich kromlehów?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: