Kujawski megalit sprzed ponad 4000 lat
Megalit z okresu neolitycznej kultury amfor kulistych (2700 – 2000 lat p.n.e.) odkryli w Kowalu na Kujawach archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Archeolodzy natrafili też na pochodzące z tego samego okresu grób mężczyzny i pochówek zwierzęcy wraz z towarzyszącym paleniskiem.
Konstrukcję megalityczną neolityczni mieszkańcy Kujaw zbudowali z kamieni o średnicy przekraczającej pół metra i wadze sięgającej w niektórych przypadkach nawet 300kg.
– Kamienie ułożono na kształt prostokąta lub wydłużonego trapezu, wykorzystując niewielkie otoczaki jako podkładki stabilizujące większe głazy – tłumaczy dr Grzegorz Osipowicz, który kierował badaniami.
W pobliżu megalitu naukowcy znaleźli wiele drobnych zabytków m.in. ponad 2 tys. fragmentów ceramiki i jedno całe naczynie, 40 wytworów krzemiennych, płyty szlifierskie, rozcieracze kamienne, fragment kamienia ze śladami gładzenia oraz części kilku zębów zwierzęcych.
Kolejne znalezisko, to wykopany w bezpośrednim sąsiedztwie megalitu owalny grób otoczony obstawą z otoczaków o średnicy 10-20 cm. Wewnątrz grobu znajdował się dobrze zachowany szkielet mężczyzny ułożony na lewym boku. Archeolodzy znaleźli również fragmenty szkieletu świni (żuchwę i kości golenia).
Obok mężczyzny leżały naczynia ceramicze, narzędzia z kości oraz szabli dzika, siekierka z krzemienia pasiastego, wiór z krzemienia czekoladowego, rozcieracz kamienny oraz bryła ochry, czyli minerału stosowanego jako czerwony barwnik.
Na zachód od megalitu archeolodzy odkryli pochówek zwierzęcy ze szczątkami trzech krów wraz z towarzyszącym mu paleniskiem. Natrafili też na pozostałości po spalonych belkach tworzących skrzynie komory grobowej bądź resztki stosu pogrzebowego.
Na podstawie depeszy PAP opublikowanej przez Onet.
Moja zona z Kujaw (Brzescia Kujawskiego) Ale swych stron nie lubi. Woli siedziec w Australii.
@terraustrali
A ja chciałbym jeszcze raz pojechać do Japonii.
I mam alufelgi!
I też piszę na temat megalitów!
Nie za duża przesada z tym nazywaniem „megalitem” tej megaukładanki kamiennej?
Jak lithos – to nieco większy kawał skały by się zdał.
Coś wpadamy w megakompleksy bez znajdowania polskich kromlehów?