Przeworska osada spod Wrocławia
W Magnicach koło Wrocławia archeolodzy odkryli dość wyjątkową osadę kultury przeworskiej, która była zamieszkana od końca I do początku IV wieku n.e.
Wykopaliska miały miejsce w 2007 roku w ramach badań ratowniczych związanych z budową autostradowej obwodnicy Wrocławia. Jednak specjalistyczne analizy skończono niedawno.
– Osada składała się z co najmniej 3 skupisk zagłębionych w ziemi budynków, natomiast w części centralnej wsi ulokowano plac na którym znajdowały się studnie i część palenisk – opisuje stanowisko dr Justyna Baron z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która kierowała badaniami.
Zaskoczeniem dla archeologów był typ budynków, gdyż w kulturze przeworskiej zazwyczaj stosowano naziemne konstrukcje słupowe.
W studni archeolodzy znaleźli depozyty, które symbolicznie kończyły użytkowanie obiektu – żarno i końską czaszkę. Taki zwyczaj znany był w Europie Środkowej już od neolitu.
Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.
~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.04.2009.
Napisane w Archeologia, Nauka, Polska
Tagi: Justyna Baron, kultura przeworska, Magnice
mam prośbę jeżeli ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego do studni po użytkowaniu obiektu wrzucali żarno i końską czaszkę?????? i to aż od neolitu?
W sumie to najlepiej byłoby się ich zapytać. ;)
Prawdoodobnie naukowcy mają na ten temat jakieś teorie, ale obawiam się, że tak naprawde tylko teorie. Choć może zapisano jakieś rytuały z tym związane w źródłach. Też chętnie się dowiem.
Sadze, ze ewentualne wyjasnienie mozna znalezc w mitach, legendach i bajkach potomkow tych ludow. Moze mitologia celtycka?
Żarno – symbol pokarmu, końska czaszka – symbol odejścia. Byli -żywiły ich żarna, odeszli z duchami swoich koni :D
„Taki zwyczaj znany był w Europie Środkowej już od neolitu.” …do kiedy?
„Moze mitologia celtycka?”
Może słowotwórstwo poprzeworskie ;) np. koń – konie-c
{Gall A.} pięknie się domyśla…
A owe ‚żarna’ – to dlatego, że „ż” alfabet kończy?
Ofiara „zakładzinowa” „kończynowa”
;-)
no wiec. żarno nie mam pojecia, ale koń to było ogólnopowszechnie stworzenie uznawane za szlachetne, i jego glowe uwazano za item do dispeli i takich tam. powaznie. konskie czaszki sa znajdywane w wiekszosci osad, zakopane w rogach domostw owczesnych, baaardzo czesto w studnich i jeziorach, co najpewniej nalezy interpretowac jako przekonanie uwczesnych w oczyszczajace wlasciwosci konskich czaszek. z tego powotu zreszta nie sadze ze konska czaszke wrzucono na pozegnanie, a na powitanie.. o