Najstarsze ślady ludzi w Szkocji

Archeolodzy-amatorzy odkryli najstarsze pozostałości ludzi w Szkocji. Są to krzemienne groty strzał sprzed około 14 tysięcy lat.

Znalezione niedaleko Elsrickle w południowej Szkocji zabytki, to pierwszy dowód wskazujący, że ludzie żyli na tych ziemiach w górnym paleolicie.

Podobne groty znajdowano już w Danii, Holandii i Niemczech, ale nigdy dotąd nie natrafiono na nie w Szkocji. Teraz nie ma wątpliwości, że paleolityczni myśliwi dotarli także na te ziemie. Dokonali tego bez morskiej podróży, gdyż w tamtym czasie Morze Północne było jeszcze lądem. Nie ma wątpliwości, że wiele podobnych grotów znajduje się teraz na jego dnie.

Odkrywcy tak cennych dla szkockiej historii zabytków to członkowie amatorskiej grupy archeologicznej, która od prawie 30 lat działa przy Muzeum Biggar

Groty członkowie grupy dostrzegli na świeżo zaoranym polu w 2005 r. Uznali je za zabytki neolityczne, co wielką sensacją nie było. Dopiero niedawno dr Alan Saville, kurator z Muzeum Narodowego Szkocji, ustalił wraz ze współpracownikami, że groty są dużo starsze. Świadczy o tym charakterystyczna technika ich wykonania.

W miejscu, w którym znaleziono groty, planowane są dalsze badania.

Najstarsze dotychczas ślady ludzi w Szkocji pochodziły sprzed 10 400 lat.

Na podstawie Scotsman.com.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.04.2009.

Komentarze 3 to “Najstarsze ślady ludzi w Szkocji”

 1. a co z historycznym zlodowaceniem – czy daty tego rowniez nalezy zweryfikowac ?

 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zlodowacenie_p%C3%B3%C5%82nocnopolskie

  Mapka pokazuje stan 20tys. lat temu.
  Dzisiejsza Szkocja jest przykryta, ale taki stan nie musiał chyba trwać od 115000 lat temu do końca zlodowacenia.
  Może wcięcie widoczne na zachodzie lądolodu na zalinkowanej mapce było większe i zahaczyło o dzisiejsze Elsrickle 14tys. lat temu?

  Inna sprawa to czy nasi przodkowie 10tys. lat temu nie mogli wykonać grotów inną, starszą techniką? Z braku czasu, chęci, zdolności itp.

  Ale co ja, skromny inżynier, wiem. Może niech się wypowiedzą rasowi archeolodzy. :-)

  Pozdrawiam,

 3. Zastanawiam się, czy w każdym wypadku jest pewne, że czas, jaki znalezisko leżało w jednym miejscu, jest dobrze oszacowany. Skąd naukowcy wiedzą, że nie został przeniesiony, choćby łodziami. Nie czepiam się tego, że pochopnie ocenili czas pierwszego osadnictwa w Szkocji, tylko czy zawsze datowania konkretnych znalezisk na pewno powiedzą to, że wtedy w tym miejscu już wyrabiano takie przedmioty, np. nie można sądzić, że lądolód usunął się z jakiegoś miejsca 10 000 lat temu, dlatego że znaleziono w tym miejscu krzemienny grot, który tyle ma lat. Mógł zostać przeniesiony na ten teren 5000 lat później. Tak jak przedmioty z Europy mogły zostać przewiezione do Ameryki mając 300 lat, podczas gdy samo osadnictwo trwało ledwie 100 lat. Naukowiec wtedy nie może wysnuwać, że Amerykę odkryto jednak wcześniej.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: