Przebogaty pochówek peruwiańskiego arystokraty

19 pozłacanych nakryć głowy i wiele innych skarbów krył grobowiec pewnego arystokraty z peruwiańskiej kultury Moche, który archeolodzy odkryli latem ubiegłego roku w północnym Peru u podstawy mocno zniszczonej piramidy z suszonej cegły.

W grobowcu złożono szczątki trochę ponad 30-letniego arystokraty, którego archeolodzy zwą Władcą Ucupe, a także dwóch innych mężczyzn i kobiety w ciąży.

Piramida, w której podstawie krył się niezwykły grobowiec, nazywa się Huaca el Pueblo. Leży ona dość daleko od znanych ośrodków kultury Moche. Znalezione przedmioty są jednak bardzo podobne do odkrytych w odległym o 40 km Sipan. Zaskakujące jest przy tym to, że żaden z grobowców w Sipan nie był aż tak bogato wyposażony.

Wykaz znalezionych kosztowności jest naprawdę imponujący. Władca Ucupe miał na sobie tunikę z cienkimi pozłacanymi płytkami miedzi, a jego twarz przykrywały dwie maski pogrzebowe. Miał też na sobie srebrny naszyjnik z 10-centymetrowymi grzechotkami w kształcie dysku.

Na głowie zmarłego arystokraty spoczywała pozłacana korona. Kolejne sześć koron oraz 10 diademów spoczywało na jego ciele. Obok leżał jeszcze jeden diadem złożony w pół, a pod nim archeolodzy znaleźli sześć maczug z metalu.

Skarby wraz z arystokratą były owinięte matą z trzciny i tkaniny. Na której leżał jeszcze jeden diadem.

Ze względu na ogrom znalezionych skarbów naukowcy zwą też zmarłego King of Bling (król błyskotek). Słowo bling pochodzi z kultury hip-hopowej i oznacza biżuterię, którą chętnie obwieszają się muzycy.

Pod władcą archeolodzy odkryli szczątki mężczyzny. Drugi leżał obok, a pod nim był szkielet kobiety w ciąży. Na kościach nie ma śladów wskazujących na to, że osoby te złożono w ofierze. Badania radiowęglowe wskazują, że grobowiec pochodzi z ok. 340-540 r. n.e.

Grobowiec badał zespół pod kierownictwem Bruno Alvy z Muzeum Królewskich Grobowców w Sipan i Steve’a Bourgeta z Uniwersytetu Teksasu w Austin.

Jak podkreślają naukowcy, to pierwszy przypadek znalezienia pochówku takiego jak w Sipan, ale leżącego poza tym ośrodkiem. Znalezisko może więc spowodować zmianę naszych wyobrażeń o organizacji państwa Moche.

Na podstawie National Geographic. Galeria zdjęć.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.04.2009.

Komentarzy 7 to “Przebogaty pochówek peruwiańskiego arystokraty”

 1. Proszę mnie poprawić, ale czy nie było dotychczas „pewnikiem”, że kultury Mezoameryki nie znały metalu (do wyrobu broni)?
  Skąd zatem te „sześć maczug z metalu”?

 2. Znali głównie miękkie metale – miedź, złoto, srebro. Zazwyczaj zrobiona z nich broń ma jedynie charakter ceremonialny.

  • A co z przekazem naocznego swiadka, z wyprawy Korteza o brazowych toporach wotywnych? Chyba odrozniali braz od zwyklej miedzi?!

   • Napisałem „Znali głównie metale miękkie”, a wypowiedź odnosi się do całych Ameryk i dużego okresu.

    Brąz był znany wielu ludom epoki preolumbijskiej, ale trudno raczej powiedzieć, że był powszechny.

 3. Obiecałem, że przez parę miesięcy nie będę tu pisał, ale nie mogę się powstrzymać:
  1. Kultura Moche nie jest kulturą „Mezoameryki” (do tych zaliczamy Azteków, Majów, Zapoteków itp.), ale andyjską. Kultury mezoamerykańskie faktycznie rzadko stosowali metal w celach militarnych, bo znali tylko złoto, srebro i miedź. Ostrza robili z obsydianu. Może Cortez wziął miedź za brąz?
  2. Kultury andyjskie znały metalurgię, w tym brąz – a więc umieli go WYTAPIAĆ. To była bardzo INTENSYWNA produkcja już w czasach przedinkaskich:

  http://www.pitt.edu/~mabbott1/climate/mark/Abstracts/Pubs/AbbottWolfe03Sicence.pdf

  3. Brąz ten znajdował powszechne zastosowanie militarne, zwłaszcza w epoce Inków, ale z tego co pamiętam wytapiano go już w czasach kultur Wari i Tiwanaku. Robili z niego głowice bojowych maczug i toporów – podstawowego uzbrojenia inkaskiej piechoty. Ale robili też noże.

  O inkaskich brązach pisał już Bingham

  http://incas.homestead.com/inca_metallurgy_copper.html

  • No faktycznie.
   Rozrzut geograficzny jest taki, jak pomiedzy kultura Indii a egipska, ale bez glebszego zastanowienia wszelkie info o tych cywilizacjach wrzuca sei do jednego garnka (czytelnik) odbierajac je na zasadzie „dla mnie wszyscy murzyni sa jednakowi”.

  • Z tego co wiem, to i Majom i Aztekom zdarzało się robić topory z brązu. Na samym dole tej strony są zdjęcia wyrobów Majów http://www.precolumbiangold.com/maya.htm

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s