Łamana piramida będzie otwarta dla turystów

Egipt szykuje dla turystów kolejną atrakcję. Po raz pierwszy będą mogli wejść do łamanej piramidy, która znajduje się w Dahszur.

łamana piramida z Dahszur

Jak zapowiedział dziennikarzom Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, piramida będzie otwarta w maju bądź czerwcu.

Piramidę zbudowano około 4600 lat temu najpewniej na polecenie faraona Snefru. Zdaniem specjalistów Egipcjanie nadali jej taki kształt, by uniknąć katastrofy budowlanej. W trakcie budowy okazało się bowiem, że w komorze grobowej pojawiają się pęknięcia i kontynuacja inwestycji wedle pierwotnych planów groziła jej zawaleniem się.

Budowniczowie zmienili więc kąt pochylenia ścian bocznych, przez co górna część budowli jest znacznie lżejsza, niż planowano. Pierwotnie piramida miała mieć 132 m wysokości, a więc jedynie 10 proc. mniej niż zbudowana kilkadziesiąt lat później piramida Cheopsa. „Złamanie” ścian ograniczyło jej wysokość do 102 m.

We wnętrzu piramidy znajduje się kilka komór.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.04.2009.

Komentarzy 8 to “Łamana piramida będzie otwarta dla turystów”

  1. Tak sobie myśle od nadużywanym słowie starożytność. My mamy naszą starożytnośc, tzn. z braku naszej greko-rzymską. Klasyczni Rzymianie i Grecy mieli własną starożytność, kiedy Hektor z Achillesem ganiali się pod murami. I to już dla nich, Hektora i Achillesa, Egipt piramid był starożytnością.

  2. Ciekawe jak te zmiany w trakcie budowy interpretuja numerolodzy, wszelkie parametry piramid przekladajacy na roznego rodzaju klucze

  3. No więc, numerologicznie rzecz ujmumąc, pod wpływem potopu się gwiazdy pozmieniały, nie było sensu dalej budować, skończyli wcześniej. Potem popłynęli do Chin wielkie mury stawiać, które z kosmosu widać. Owe mury mieszkańcom Syriusza wskazują, gdzie w górach Sierra Morena, pośród miast opuszczonych w jaskiniach sztucznie wyrąbanych ukryty na skale wyryty napis jest: Wesołych Świąt!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: