4000 zabytków z Iraku

W ciągu dwóch ostatnich lat iraccy archeolodzy znaleźli około 4000 starożytnych zabytków. Odkryć tych dokonali na 20 stanowiskach.

Terytorium Iraku zajmuje większość ziem dawnej Mezopotamii, która w starożytości była jednym z najlepiej rozwiniętych i najsilniej zurbanizowanych rejonów świata. Przez kilka tysięcy lat kwitły tam i upadały cywilizacje

Wśród zabytków są m.in. królewskie pieczęcie, talizmany i gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Większość zabytków pochodzi z czasów państwa babilońskiego i imperium asyryjskiego, ale są też znaleziska młodsze z okresu panowania Persów i z pierwszych wieków islamu.

Do najciekawszych znalezisk należą dwa talizmany. Jeden przedstawia twarz wyrzeźbioną w stylu charakterystycznym dla Sumerów i obramowaną trójkątem, a drugi, wykonany z czerwonego kamienia, przedstawia biegnącą antylopę.

Zabytki trafią do Muzeum Narodowego w Bagdadzie.

Jak podkreślają irackie władze wciąż wielkim problemem pozostaje działalność gangów, które rabują stanowiska archeologiczne.

Na podstawie The Daily Star/Reuters. Przy okazji przypominam niedawny tekst: Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.04.2009.

Komentarze 2 to “4000 zabytków z Iraku”

  1. 4000 zabytków odkopanych przez archeologów i prawdopodobnie dziesiątki tysięcy wygrzebanych przez hieny…

  2. Zastanawiam się, co konkretnie zostało uznane za „zabytki”. Zwykle, nawet dość ograniczone w zakresie badania na pojedynczym stanowisku średniowiecznym i nowożytnym to dziesiątki tysięcy „ruchomości”. Głównie skorup oczywiście, ale inne przedmioty (szkło, metale) też nie są rzadkie.
    Nie mam pojęcia, jak to wyglada na stanowiskach w Iraku, ale liczba 4000 wcale nie wygląda imponująco.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s