Najsłynniejszy dowód kanibalizmu neandertalczyków obalony?

Kości znalezione wiele lat temu w chorwackiej jaskini Krapina są bardzo często wskazywane jako dowód kanibalizmu wśród naszych wymarłych kuzynów neandertalczyków.

O procederze tym miały świadczyć nacięcia na kościach oraz to, że wiele szczątków jest zmiażdżonych, jakby ktoś próbował wyssać z nich szpik. Wiele wskazuje jednak na to, że ślady te mylnie zinterpretowano.

Paleoantropolog i archeolog Jörg Orschiedt z uniwersytetu w Hamburgu (Niemcy) poinformował na dorocznym zjeździe Paleoanthropology Society, że nacięcia na kościach są przypadkowo rozmieszczone i nie pojawiają się w miejscach, w których powinny być, jeśli miały służyć oddzielaniu mięsa od kości (chodzi o miejsca przyczepienia mięśni).

Na wyjaśnienie skąd wzięły się nacięcia nukowiec natrafił przypadkiem podczas przeglądania zdjęć kości. Na jednej z nich była litera F (femur – kośc udowa) napisana przez badaczy na początku XX wieku. Naukowiec dostrzegł, że nacięcia uszkodziły literę. Nie ma więc wątpliwości, że są one dziełem, któregoś z dawnych badaczy szczątków. Naukowiec najpewniej nieostrożnie obchodził się z jakimś ostrym narzędziem podczas mierzenia szczątków.

Na niektórych szczątkach są jednak rysy, które rzeczywiście mają tysiące lat, o czym świadczy zakrywający je mineralny nalot. Chodzi o czaszką z zagadkowymi nacięciami na czole. Zdaniem uczonego mogą one być efektem jakichś praktyk pogrzebowych.

Orschiedt znalazł też wytłumaczenie dlaczego wiele kości jest zmiażdżonych. Jego zdaniem winne mogą być drapieżniki albo fragmenty skał spadające ze sklepienia chorwackiej jaskini.

Odkrycie nie obala jednak twierdzenia, że neandertalczycy zjadali się nawzajem. Świadczą o tym szczątki z kilku innych stanowisk. Jednak zdaniem uczonego je też warto przebadać.

Na podstawie Scientific American.

Wystąpienie Orschiedta to kolejny głos w sporze o szczątki z Krapiny. Co ciekawe cztery lata temu grupa naukowców z British Museum, przedstawiła przed tym samym gremium wyniki badań, które ich zdaniem wykazały, że szczątki z Krapiny są świadectwem, co najmniej oddzielania mięsa od kości.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.04.2009.

Komentarzy 10 to “Najsłynniejszy dowód kanibalizmu neandertalczyków obalony?”

  1. Cała moja wiedza podręcznikowa legła w gruzach, tyle makulatury teraz wyrzucać. Z mikrobiologią i bakteriologią było tak samo.

  2. Genialne!!!

  3. Moim zdaniem to raczej dowód na to, że neandertalczycy znali alfabet ;)

  4. No i nie znaleziono też w Krapinie drutu.

  5. brak drutu w Krapinie zapewne świadczy o wysoce rozwiniętej telefonii komórkowej

  6. Telefonii komórkowej? Czyżbym dniósł przed chwilą wrażenie, że dowcipy ewoluują.

  7. Po takich nowinach to mi tylko depresja się pogłębia… Upadło moje dotąd jasne i oczywiste przekonanie o życiu w pradawnych czasach! eh! Idę się upić wodą mineralną.

  8. Tak na zdrowy rozsadek- bardzo dziwne by bylo gdyby sie nie zjadali. Przynajmniej od czasu do czasu, tak jak H. sapiens.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: