Znaleźli zaginiony grobowiec

W 1880 roku szwedzki egiptolog Karl Piehl odkopał w Luksorze grobowiec Amenhotepa, wysokiego urzędnika króla Tutmozisa III.

Później jednak piaski ponownie przykryły zabytek i zapomniano o jego dokładnej lokalizacji. Prowadzone co jakiś czas poszukiwania nie dały rezultatu.

W niedzielę egipskie władze poinformowały, że zaginiony grobowiec sprzed blisko 3500 lat odnaleźli w końcu belgijscy archeolodzy.

Główną część grobowca stanowi duża sala podzielona na dwie części sześcioma kolumnami. Niestety większość inskrypcji, które pokrywały jego ściany jest zniszczona. Zdaniem odkrywców to pozostałość po rabusiach, którzy wdarli się do grobowca gdzieś na początku XIX w.

Na podstawie Yahoo/Reuters.

Grobowiec Amenhotepa nie jest jedyną odkrytą w XIX w. zabytkową budowlą, którą naukowcy „zgubili” pod egipskimi piaskami. Dziewięć miesięcy temu poinformowano o odkryciu w Sakkarze zaginionej piramidy.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.03.2009.

Komentarzy 5 to “Znaleźli zaginiony grobowiec”

  1. To pokazuje nie tylko ile zabytków jest w Egipcie ale też jak wiele się tam dzieje.

  2. nie wyobrazam sobie … jak można zagubić grobowiec albo piramide … poczatkowo znaleźć zabytki a potem je zagubić … to śmieszne !

  3. to tylko swiadczy o roztargnieniu i otym że niektórym archeologom nie zależy na odkryciach , by je zachować … Ot tak po prostu sobie gubią znaleziska jak gdyby nigdy nic ! To bulwersujace !

  4. @ FeFe324356 i 456

    Prosze pamiętać, że odkryć dokonano w XIX wieku. Nie było wówczas jeszcze dobzre działających centralnych instytucji gromadzących dane o odkryciach. Natomiast dokumentacja stworzona przez odkrywców, jeśli w ogóle jakąś robili, mogła łatwo zaginąć, np. po śmierci archeologa.

    A piaski egipskie potrafią zasypać odkrycie nawet w jeden dzień. Wystarczy odpowiednio silna burza.

  5. tak czy inaczej najwazniejsze jest to ze znow je odnalezli teraz z pewnoscia skatalogowane nie zagina

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s