Drewniane sarkofagi z Sakkary

Żadne stanowisko archeologiczne nie pojawia się w Archeowieściach tak często jak Sakkara w Egipcie. Na ogromnym starożytnym cmentarzysku, którego główny punkt stanowi piramida Dżesera, archeolodzy co chwilę odkrywają nowe skarby przeszłości. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Japończyków.

Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni odkopali grobowiec z czterema drewnianymi sarkofagami sprzed 3300-2300 lat.

W grobowcu znajdowały się też drewniane kanopy (pojemniki na wnętrzności zmarłego) oraz cztery pudełka na figurki uszebti – miniaturowe figurki sług mających pracować za zmarłego w życiu pośmiertnym.

Niestety Japończycy mieli nieszczęście w szczęściu. Sarkofagi okazały się bowiem puste. Zdaniem specjalistów brak mumii, to efekt działalności starożytnych rabusiów. Na pocieszenie odkrywcy mogą być dumni z dużej urody malowanych czarną i żółtą farbą antropomorficznych sarkofagów.

Jedno z pudełek na figurki uszebti nie było nigdy otwierane. Niestety, okazało się, że wszystkie schowane w nim rzeźby są połamane. Pudełko należało do mężczyzny imieniem Tut Baszu. Był on też właścicielem jednego z sarkofagów.

Na podsatwie depeszy Reutersa. Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia.

Aktualizacja
Jak wyczytałem w depeszy agencji AFP Japończycy są przekonani, że grobowiec należał do Isisnofret, prawnuczki Ramzesa II.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.03.2009.

Komentarzy 6 to “Drewniane sarkofagi z Sakkary”

  1. Chyba powinno być poprawnie napisane ” szczęście w nieszczęściu ” , a nie – mieli nieszczęście w szczęściu …. tak jest przynajmniej poprawnie po polsku …

  2. Odkrycie faktycznie – wspaniałe …

  3. Sakkara to ogólnie wielkie skupowisko grobowców …

  4. Nie mogę strawić, że przedmiot z drewna może przetrwać tyle lat. Toż to jest stare jak Arka Przymierza! Ja jak zobaczę na strychu przedwojenny kołowrotek, to mam wrażenie, że dotknąłem nie wiadomo jakiej historii, a tu przyszli, pokopali – i trzy tysiące lat.

  5. nie widze w tym nic nadzwyczajnego …

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: