Pierwsza w historii trójwymiarowa inwentaryzacja świątyni Hatszepsut
Specjaliści z firmy Leica Geosystems z Warszawy we współpracy z Politechniką Wrocławską dokonają pierwszej w historii, trójwymiarowej inwentaryzacji świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Posłuży do tego jeden z najnowocześniejszych na świecie skanerów laserowych – informuje Waldemar Kubisz z Leica Geosystems.
Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. Autor: Ian Lloyd
– Skanowanie laserowe 3D jest obecnie stosowane na całym świecie w budownictwie i architekturze, inżynierii przemysłowej, geodezji, ochronie zabytków i archeologii, w kryminalistyce i wielu innych dziedzinach – mówi Kubisz.
Dodaje, że skanowanie laserowe jest niezastąpione, gdy trzeba szybko wykonać inwentaryzację obiektu, którego dokumentacja nie istnieje lub jest nieaktualna. Technologia pozwala w szybki, dokładny i bezpieczny sposób pozyskać dane do wytworzenia trójwymiarowego modelu.
Wykonanie pełnej wizualizacji obiektu możliwe jest poprzez integrację chmury punktów zebranych przez trójwymiarowy skaner ze zdjęciem cyfrowym danego obiektu.
Prace w terenie rozpoczną się na przełomie lutego i marca i potrwają ok. 9 dni.
Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska, działająca pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, obecnie kierowana przez dra Zbigniewa Szafrańskiego, od kilkudziesięciu lat odrestaurowuje świątynie egipskiej królowej Hatszepsut.
Więcej w Nauce w Polsce.
W Polsce konserwator nie przyjąłby takiej dokumentacji. Nie ma to jak rysunki i fotki poglądowe… Jestem młody, może dożyje czasów kiedy i u nas w kraju nie tylko w celach eksperymentalnych zastosuje się te metody. Gdańsk i Wilanów to trochę mało…
O ile wiem, w Gdańsku nie stosowano skanowania 3D, jedynie ortofotografię, ale może się mylę.
Skanowanie 3D wykonano ostatnio dla kościoła w Żarnowie przy okazji wspólnego programu badań Uniwersytetu Łódzkiego i łódzkiego oddziału KOBIDZ nad architekturą romańską Polski Centralnej.
Skaning 3D nie będzie zbyt szybko popularny. Problemem są kompletnie astronomiczne ceny sprzętu i usług tego typu.
IITiS PAN zeskanował już dla Muzeum w Gliwicach fragment murów miejskich (sprawa była pilna, bo był tylko czasowo odkopany), plus szereg eksponatów z różnych działów tegoż muzeum. Oprócz tego kilka obiektów sakralnych, łącznie z całym drewnianym kościółkiem Wniebowzięcia NMP. Czytaj też tutaj: http://www.iitis.gliwice.pl/zksw/vm_wiki/doku.php
Zapraszam do nas http://www.3deling.pl jako nieliczni robimy to juz w Polsce. Pozdrawiam Pawel
Taki model 3D na podstawie inwentaryzacji mogly byc niezlym elementem kazdej ekspozycjiczy wystawy na temat.
Mysle o hologramie.
Wizualizacja konputerowa byłaby rewelacyjnym wabikiem… albo dodanie takiego obiektu w Second Life.
Tez wlasnie sie za to wzialem, mam zamiar robic wizualizacje i wirtualne wycieczki, zeby mozna bylo miec calkowita kontrole na poruszaniem sie w srodku takiego obiektu. Tutaj taka mala probka tego co zamierzam wkrotce robic http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=51132123
Super!!!
:D Dzieki, to co prawda dopiero poczatki ale za jakis czas bedzie znacznie efektowniej.
Witamy
Prosimy o kontakt z redakcją serwisu Blogbox. Nasz adres to: redakcja@blogbox.com.pl. Czekamy na szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy,
Redakcja serwisu Blogbox
No i dobrze, nie ma jak obrazki i zupełnie przypadkowa propaganda. Może przestaną nam Hatszepsut podkradać. Ledwie przejdą obok a już film kręcą nie wspominając, kto tam od lat pracuje.
A jeśli ktoś chce zobaczyć jak wyglądają podobne rzeczy, to: http://archive.cyark.org/
Pracowałem z takim skanerem kiedyś. A znajomy wiózł go na stanowisko archeologiczne ;) I jestem mniej lub bardziej prywatnie zainteresowany popularyzacją wykorzystania tego sprzętu ;)
Skanuje się szybko, problemem jest obróbka. Skaner daje miliony punktów, ale nie daje ‚powierzchni’. I nie wszędzie wejdzie.
PS.
Spotkałem się z informacją, że to coraz bardziej standardowy sprzęt niemieckiej policji. Może więc i cenowo będzie w przyszłości lepiej?