Polska archeologia zyska nową atrakcję?

Czy w Radomiu powstanie nowa archeologiczna superatrakcja? Władze miasta podpisały umowę o współpracy naukowej z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Ma ona dotyczyć badań archeologicznych i prac przy stworzeniu Skansenu Archeologicznego w Radomiu.

Skansen ma powstać na terenie parku, który zajmie liczący ponad sto hektarów niezagospodarowany obszar doliny rzeki Mlecznej. Na terenie przyszłego skansenu znajdują się trzy stanowiska archeologiczne z wczesnego średniowiecza, m.in. położone blisko centrum miasta i stanowiące doskonały punkt widokowy – grodzisko Piotrówka.

Według dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, prof. Andrzeja Buko, Radom jest bardzo ciekawym miastem pod względem archeologicznym. – Mamy tutaj do czynienia z rzadkim w skali kraju fenomenem, że ośrodek rozwijał się w tym samym miejscu od IX po koniec XIII wieku. To wskazuje na historyczną rangę Radomia, który zaistniał najpewniej wcześniej, aniżeli powstała Polska – podkreślił profesor.

Także warunki do prowadzenia badań archeologicznych na terenie grodziska Piotrówka są szczególnie korzystne m.in. ze względu na to, że jego obszar jest wyłączony spod zwartej zabudowy. Dodatkowo wszystkie obiekty – gród, sieć osad, cmentarzyska – są bardzo dobrze zachowane ze względu na naturalne warunki: podmokły teren doliny rzeki Mlecznej.

Więcej w depeszy PAP znalezionej w Onet.pl.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.02.2009.

Komentarze 2 to “Polska archeologia zyska nową atrakcję?”

 1. Muszę się przyznać, że niejasne plany skansenu na grodzisku w Santoku skrytykowałem, ponieważ mowa była o „dopasowaniu do wyobrażeń” turystów. Mam też świeżo w pamięci budowę czegoś podobnego w Kaliszu.
  W przypadku Radomia będzie na pewno lepiej. Mam szczerą nadzieję, że będzie to zupełnie inny standard.
  Moje nadzieje pokładam w Prof. Buko i kilku innych pracownikach warszawskiego PANu. Jeśli zrealizują umowę, którą podpisali zgodnie ze swoimi przekonaniami jakie przekazują studentom na temat dbania o dziedzictwo archeologiczne to zapowiada się coś ciekawego.
  Już ten krótki news wskazuje kilka konkretów. Są tam 3 stanowiska archeo, będą badania, jest szansa może nawet na drewniane relikty. Będzie budowane coś w rodzaju centrum archeologiczno-edukacyjnego. Pracownicy PANu z którymi mam styczność mają ogromną wiedzę o popularyzacji archeologii i starają się maksymalnie dbać o oryginalną substancję zabytkową.
  Mam nadzieję, że pokażą w praktyce to o czym mówią i uczą.

  Na Piotrkówce byłem we wrześniu i rzeczywiście po grodzisku pozostało pokaźne wzniesienie. Tuż za nim jest bardzo duża wolna przestrzeń, jest rzeczka i moczary. Duży teren do działań. Z pewnością to będzie inwestycja na kilka lat. .

 2. Badania na Piotrówce i w okolicach były już prowadzone. Od kilkudziesięciu lat czekają na pełną publikację. Ale ponoć prof. Buko sprawuje opiekę nad kilkoma magistrantami i doktorantami, którzy coś w tej sprawie robią. Takie plotki krążą i mam nadzieję będą prawdziwe, bo to w znacznej mierze zmarnowane (w sensie „marketingu naukowego”) stanowisko. Wyniki prowadzonych tam badań były rewelacyjne. Tam są świetnie zachowane konstrukcje drewniane, cmentarzysko, osady. Cały zespół osadniczy. W tym wszystkim nie powinno też być zapomniane miasto lokacyjne, położone obok wczesnośredniowiecznego centrum. Mamy świetny miejski zamek – dwór. Mury obronne, układ urbanistyczny etc. Widziałem kafle z Radomia – rewelacja. No i znam jednego takiego szaleńca, co o Radomiu wie wszystko i duszę by oddał za udział w badaniach (Jaros jak to czytasz – pozdrawiam).

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s