Tutanchamon z Kurdystanu
Małą figurkę faraona Tutanchamona odkryła kurdyjska ekspedycja archeologiczna w północnym Iraku.
Jak poinformował kurdyjską agencję informacyjną Hassan Ahmed, dyrektor miejscowych służb archeologicznych, posążek wysokości 12 cm odkopano w dolinie Dahuk, w miejscu od dawna zwanym Zamkiem Faraona.
Zdaniem odkrywców statuetka pochodzi z połowy XIV w. p.n.e. Jak mówią rzuca ona nowe światło na kontakty Egiptu z królestwem Mitanni, które rozciągało się wówczas na terenach zamieszkanych dziś przez Kurdów (północny Irak, wschodnia Syria, południowo wschodnia Turcja i zachodni Iran).
– Odkrycie pokazuje, że nazwa Zamek Faraona ma najpewniej jakiś związek z faktami historycznymi – powiedział Ahmed.
Na podstawie Zeenews/ANI. Zdjęcie figurki.
Do informacji tej należy podchodzić ostrożnie. Znalezienie statuetki władcy Egiptu na terenie Iraku nie jest sensacją. W XIV w. p.n.e. dyplomacja między Egiptem, a Mitanni i Babilonem kwitła w najlepsze. Władcy tych państw wymieniali się listami, darami i księżniczkami. Mam jednak poważne wątpliwości, czy rzeczywiście jest to figurka Tutanchamona. W informacji nie podano bowiem dlaczego kurdyjscy archeolodzy uznali, że przedstawia właśnie tego władcę. Obawiam się, że odkrywcy (bądź miejscowe media) powiązali figurkę z tym władcą z połowy XIV w. p.n.e., który jest najsłynniejszy. Niewykluczone nawet, że i datowanie znaleziska zostało podciągnięte pod Tutanchamona. Wszak imię to czyni każde znalezisko dużo bardziej sensacyjnym.
Biedne księżniczki,ciekawe ile figurek były warte ;)
U Papuasów kobieta warta jest minimum dwie dorodne świnie (czasem nawet cztery), myślę, że cywilizowani i bogaci Egipcjanie księżniczki wyceniali dużo wyżej. ;)
Oczywiscie mowa o XIV wieku pne. Mittani to narod ktory wg. Roberta Drewsa, autora ksiazki „The Comming of the Greeks” byl oryginalnymi „horse whisperers” (nie wiem jak sie to nazywa po polsku- szeptacze koni?;)) ) czyli ludzie ktorzy poznali tajniki tresury koni nie polegajace na chlostaniu a kontakcie wzrokowym, mowie ciala i glosu.
Wg. autora byli bardzo cenieni a ich tajniki tresury tlumaczone na inne wspolczesne jezyki. to ich konie i rydwany podbijaly Egipt. Nie dziwi mnie wiec ani odkrycie tej figurki ani potoczna nazwa miejsca jej znalezienia.
A tutaj zdjecie tej figurki i … rozmiar podaja jako 5cm!
http://www.kurdsat.tv/E_Zyatir.aspx?CoriHewal=Kurdistani&Rizbendi=2557
Dzięki kuczman :)
czy to będzie tak, jak z ową słynną „mumią króla Medów”? ;-)
przedałoby sie jakies duże popiersie albo jakas wieksza rzezba doskonale zachowana i wykonana …