Masowy grób w ruinach azteckiej piramidy

Starannie ułożone szczątki 49 mężczyzn znaleźli archeolodzy w ruinach piramidy w centrum miasta Meksyk.

Piramida znajduje się w dzielnicy Tlatelolco, która była ostatnim punktem oporu Azteków podczas szturmu ich stolicy Tenochtitlan w 1521 r. Po zdobyciu miasta Hiszpanie zburzyli wszystkie piramidy.

Zdaniem meksykańskiego archeologa Salvadora Guilliema, który kieruje wykopaliskami, znalezieni Indianie mogli zginąć podczas tej bitwy, albo później podczas któregoś z powstań przeciwko przybyszom z Europy.

Archeolodzy znaleźli już w ruinach Tenochtitlan, które leżą pod współczesnym miastem Meksyk, wiele pochówków. Spoczywają w nich ofiary epidemii i wojny – mężczyźni kobiety i dzieci. Ułożenie szczątków wskazuje, że byli w pośpiechu wrzucani do dołów. Odkryty właśnie pochówek jest inny. Zmarłych starannie ułożono na modłę chrześcijańską. Byli młodymi, w większości wysokimi mężczyznami. Niektórzy mają ślady po zagojonych złamaniach. Jest więc bardzo prawdopodobne, że byli wojownikami.

Choć ułożenie ciał z rękami skrzyżowanymi na piersi jest bardzo europejskie, to podczas pochówku złożono też azteckie ofiary, a zmarli byli owinięci w duże liście agawy, a nie złożeni w trumnach.

Jak twierdzi Susan Gillespie, archeolog z Uniwersytetu Floryda, która nie brała udziału w wykopaliskach, jest bardzo prawdopodobne, że osoby te nie zginęły podczas walk w 1521 r., ale później w wyniku choroby, albo podczas jakiejś rebelii. Jej zdaniem pochówek jest niezwykły, bo mało prawdopodobne, że Hiszpanie zadali sobie tyle trudu, by pochować azteckich wojowników, a Indianie raczej skremowaliby swoich zmarłych bohaterów. Jej zdaniem jest możliwe, że są to osoby uwięzione przez Hiszpanów i dopiero później zabite. Taki los spotkał np. ostatniego władcę Azteków Cuauhtemoca.

Na podstawie depeszy AP.

Dziwi mnie, że cytowani przez AP archeolodzy nie wpadli na moim zdaniem najbardziej oczywiste wyjaśnienie. Jeśli założyć, że nie są to wrogowie Hiszpanów, ale Indianie, którzy z nimi współpracowali, to dwukulturowy charakter pochówku nie jest już taki dziwny. Po upadku Tenochtitlan wielu Azteków współpracowało z Hiszpanami. Zdobywcy Meksyku wyznaczali nawet kolejnych marionetkowych władców tego ludu, którzy z czasem zaczęli używać hiszpańskich nazwisk i stali się gubernatorami miasta Tenochtitlan-Meksyk. W efekcie powstawały takie hiszpańsko-azteckie nazwiska jak Diego de San Francisco Tehuetzquititzin czy Cristóbal de Guzmán Cecetzin.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.02.2009.

Komentarzy 7 to “Masowy grób w ruinach azteckiej piramidy”

 1. Nie ustalono, czy byli to ludzie rasy europejskiej czy Indianie?
  Chyba przy tylu szkieletach mozna okreslic przewage cech rasowych?

 2. Hmm, wydawało mi się, że tekst wyraźnie wskazuje, że to Indianie: „znalezieni Indianie mogli zginąć”, „Jest więc bardzo prawdopodobne, że byli wojownikami”, „mało prawdopodobne by Hiszpanie zadali sobie tyle trudu, by pochować azteckich wojowników”.

 3. A może to byli „nawróceni” indianie i stąd chrześcijańskie ułożenie?

 4. faktycznie – umknelo mi to.
  Sadze, ze w takim razie Lavinka moze miec racje uzupelniajac w pewnym sensie wpis autora blogu – nawroceni na katolicyzm Indianie nie byliby kremowani.

 5. W interpretacji znalezisk grobowych istotny jest jeden szczegół: charakter obrządku pogrzebowego nie musi odzwierciedlać w pełni wierzeń chowanej osoby. To ci, którzy przygotowują pochówek (a więc kolejne pokolenie, lub społeczność) ustalają sposób złożenia zwłok i związane z tym zabiegi rytualne. Krótko mówiąc tzw. obrządek pogrzebowy, najwięcej mówi nam o funeralnych obyczajach (i religii) chowających, a nie chowanego!
  W średniowiecznej Polsce 200 – 300 lat po oficjalnym przyjęciu chrześcijaństwa do szkieletowych grobów (co było zwyczajem wcześniej nie praktykowanym) wkładano rozmaite dary i wyposażenie grobowe (co na pewno nie jest w pełni zgodne z chrześcijańską eschatologią).
  Kościół często i wielu kulturach asymilował wcześniejsze zwyczaje i wykazywał tolerancję wobec niektórych zwyczajów o pogańskiej genezie. Te wszystkie fakty warto wziąć pod uwagę przy podobnych interpretacjach.

 6. czemu zmieniliście layout? czytanie szarego tekstu na czarnym tle jest bardzo trudne i nie powinno się go stosować, oczy bardzo szybko się męczą.

 7. @Czarek

  1. Wygląd strony jest taki od ponad roku.

  2. Jeśli masz kłopoty z czytelnością, to prawdopdobnie jest to wina ustawień monitora (np. mały kontrast) bądź braku przyzwyczajenia. Od ponad roku nikt nie narzekał w komentarzach na słabą czytelność.

  3. Możesz zmienić sobie wygląd strony na czarne litery na białym tle np. w Operze >Widok >Styl >Wysoki kontrast (cz-b). Podobną funkcję oferuje Firefoks.

  4. Możesz po prostu powiększyć stronę bądź same litery (takie funkcje oferują wszystkie przeglądarki)

  5. Nigdy nic w Archeowieściach nie zmieniamy. Jestem jeden, więc co najwyżej zmieniam ;).

  6. Najpewniej wszedłeś z Bloksa, w którym ostatnio przestałem dawać całe wpisy i zamiast tego publikuję jedynie wstepy z linkiem. Tam jest białe tło.

  7. Dużo pracuję przy komputerze i patrzenie na jasny ekran zdecydowanie bardziej wykańcza mi oczy niż na ciemny.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: