30 mumii z Sakkary

Na około 30 mumii natrafili egipscy archeolodzy w komorze grobowej sprzed 4300 lat, którą znaleźli w Sakkarze, po zachodniej stronie słynnej schodkowej piramidy faraona Dżesera. Wykuta w skale komora znajdowała się na głębokości 11 metrów.

Mumie pochodzą prawdopodobnie z różnych okresów. Co najmniej jedna jest z 640 r. p.n.e. W grobowcu znajdował się też piękny wapienny sarkofag, który wciąż jest zapieczętowany zaprawą. Zdaniem odkrywców może pochodzić z czasów Starego Państwa, być może z okresu piątej dynastii (2494-2345 p.n.e.)

Nienaruszony sarkofag to wielka rzadkość w Sakkarze. Do większości grobowców rabusie dobrali się już w starożytności. Archeolodzy chcą otworzyć sarkofag jeszcze w tym tygodniu.

Archeolodzy znaleźli też drewniany sarkofag. W środku znajdowała się mumia mężczyzny o nazwisku Badi Enhery. Niestety, sarkofag obrabowano już w starożytności.

Na podstawie depeszy Reutersa. Dali galerię zdjęć.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.02.2009.

Komentarzy 16 to “30 mumii z Sakkary”

 1. jestem ciekawa czy postepują jakieś badania nad odnalezieniem grobowca Kleoparty … bo jak na razie to nic nie słyszałam o poszukiwaniach i jakiś nowinkach …

 2. Tak sobie myślę, że skoro zapieczętowany, nienaruszony sarkofag to tak wielka rzadkość, to może lepiej byłoby pozostawić go w takim stanie – niech pozostanie unikatem…

 3. Lorak – bardzo oryginalna propozycja.
  Niestety, obawiam się że nierealna. Ciekawość archeologów (ludzka) nie zna granic…

 4. Unikatem pozostanie już na zawsze. Na zdjęciach, taśmach wideo, dokładnych opracowaniach. Ja też nie powstrzymałabym swojej ciekawości przed otworzeniem takiego skarbu! A co dopiero archeolodzy, którzy czekają na takie okazje, aby dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze egipskiej!

  Na pewno otworzą sarkofag tak, że nie ulegnie zniszczeniu.

 5. Jeszcze więcej mumii:
  http://www.idearadio.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=647&Itemid=164&limit=1&limitstart=1

 6. @trójkąt – co ty masz na blogu? Z tym UFO to prawda???

 7. @seba, nie chciałbym tu się wypowiadać na tematy nie związane z archeologią, bo było by to niegrzeczne, dlatego zapraszam do komentarzy na moim blogu. Link, który podałem wyżej wiąże się natomiast z całkiem inną sprawą a mianowicie projektem Cheops – http://projekt-cheops.com/ Chociaż całą sprawa brzmi jesz bardziej niesamowicie to jednak odkrycia najpierw na Ślęży a teraz w Egipcie mówią same za siebie.

 8. @Seba, @Trójkąt
  Jak tak dalej pójdzie to przy następnych odwiedzinach strony Archeowieści zacznę zakładać nauszniki z zielonymi czółkami, żeby wczuć się w klimat dyskusji ;)
  Polecam forum fantastyki niearcheologicznej

 9. Kolejny blog, który porusza bardzo interesujące z punktu widzenia nauki tematy. Te bzdety to lubią poruszać tylko Amerykanie, wywalając przy tym oczywiście mnóstwo pieniędzy. Dajcie se spokój z UFO, Atlantydą, Potworem z Loch Ness i podobnymi bohaterami. Równie śmieszne jest fascynowanie się Żółwiami Nindża i Łosiem Superktosiem.

 10. @ jakiś tam maciek
  A co Ty masz do Łosia Superktosia?! :P Co do UFO – jeśli uważasz to za bzdet, to czy potrafisz udowodnić, że nie istnieje? Dowodów na jego istnienie co prawda nikt nie przedstawił (przynajmniej nic o tym nie wiem), ale to nie przesądza sprawy.

  Przepraszam za offtop

 11. Abstrahując od UFO to znalezienie mumii w złotej masce nie jest chyba czymś często spotykanym.

 12. Czy pod łapami Sfinksa albo w pobliżu niego , naprawdę istnieje system komór i korytarzy . Podobno istnieje jakiś tajny podziemny korytarz … Chcę sie dowiedziec czy są prowadzone jakies badania i czy to rzeczywiście prawda … czy wiadomo cos konkretnego na ten temat

 13. Pod łapami Sfinksa na pewno jest jakaś komora. Fakt ten potwierdziły badania sejsmograficzne przeprowadzane kilkakrotnie, m.in. 1993 roku. Wykazały one, że pomiędzy łapami Sfinksa na głębokości 30 metrów znajduje się prostokątna komora.

  W 2008 roku przeprowadzone zostały badania georadarowe w Gizie. Prowadził je Polsko-Egipski zespół z Uniwersytetu we Wrocławiu i Karze. Wyniki badań ogłoszone na sympozjum we Wrocławiu jednoznacznie dowodzą istnienia podziemnych struktur w bezpośredniej bliskości piramidy.

  Szczegóły badań prowadzonych w Egipcie opowiedziane zostały w dwóch odcinkach programu Nie do Wiary.

  odcinek 1 – http://video.google.com/videoplay?docid=3405204887944568831
  odcinek 2 – http://video.google.com/videoplay?docid=7882038866472428982

  Jeżeli kogoś nie interesuje całość może obejrzeć samo ogłoszenie badań na sympozjum we Wrocławiu, które prezentowane jest w 21:00 minucie drugiego odcinka.

  Co najciekawsze badanie te prowadzone są w ramach Projektu Cheops – http://projekt-cheops.com/. Jak by na to nie patrzeć badania przynoszą skutek. Obecnie trwają prace wykopaliskowe przy piramidzie mułowej w Hawarze, gdzie zespół stara się odkopać wejście do legendarnego Wielkiego Labiryntu. Jesienią potwierdzili swoje „umiejętności” znajdując m.in. mumie w złotej masce pochowaną razem ze kośćmi krokodyla, do której linkowałem kilka komentarzy wyżej. Wynikiem czego z dniem 1 lutego 2009 otrzymali pozwolenie na prace wykopaliskowe w tym regionie.

 14. @Trójkąt
  Daj już proszę spokój kosmitom bo mi takie komentarze odbierają chęci zaglądania na blog, który do tej pory satysfakcjonował mnie świeżymi informacjami o najnowszych odkryciach oraz ciekawą dyskusją na ten temat. Teraz robi się jakoś kosmicznie bzdurny i marsjańsko nieperawdopodobny. Powtarzam swoją prośbę. Z tego typu komentarzami przenieście się na stosowny blog promowany przez Trójkąta.

 15. @ Lorak
  Nic nie mam do Łosia Superktosia, tylko daje do zrozumienia ludziom, że fascynowanie się nim jest tak samo niepoważne jak UFO kreowane na latający spodek ze świecącymi lampkami i z kosmitami za sterami, którzy są do człowieka współczesnego bardziej podobne niż on sam do psa. Jest to niedorzeczne i nie świadczy o bujnej wyobraźni ludzi wymyślające takie stwory, ale o jej nikłości. Tak już mam, że do tego nie podchodzę w imię idei poznania, w przypadku której za każdym razem potrzebne są dowody, bo inaczej teza jest już od razu obalana. Wystarczy na logikę wziąć to, że to ludziom przyszły do głowy „UFA” i Marsjanie, mając wiedzę niepełną (prawdziwy naukowiec nigdy takich rzeczy nie głosi, tylko człowiek, któremu zachciało się zaistnieć) i co najważniejsze odpowiadającą czasom ich „naukowej” działalności pozwalające znać jedynie to, co już odkryte. Wiele stwierdzeń i przekonań do czasu było prawdą, ale obalały je dzieje, na przykład kiedyś świat był płaski, bo tak wielki promień kuli wydawał się zakreślać płaską, a nie zakrzywioną powierzchnię. Dziś każdy spec od ewolucji powie, że z bakterii, które są w kosmosie nie mogłyby wykształcić się organizmy człekopodobne.

 16. O co Panowie chodzi? Co obalają dzieje tworzone przez Was?

  jakiś tam maciek powiedział 26.02.2009 @ 0:51

  Jeżeli „Tak już mam, że do tego nie podchodzę w imię idei poznania, w przypadku której za każdym razem potrzebne są dowody, bo inaczej teza jest już od razu obalana.”, to „Jest to niedorzeczne i nie świadczy o bujnej wyobraźni ludzi wymyślającej takie stwory”
  Oczywiście chodzi o KOLEGĘ Sauron, który jak tak dalej pójdzie zawsze będzie musiał „przy następnych odwiedzinach strony Archeowieści […] zakładać nauszniki z zielonymi czółkami, żeby wczuć się w klimat dyskusji”, co już kilkakrotnie uczynił.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: