Wrak z tysiącami złotych monet

Około 100 tysięcy portugalskich monet ze złota i do 100 dział z brązu znajduje się we wraku HMS Victory, który na dnie Kanału La Manche odkryła spółka Odyssey Marine Exploration.

hms_victory_sinking

Peter Monamy „Zatonięcie HMS Victory

Brytyjski okręt poszedł na dno 4 października 1744 r. z co najmniej 900 osobami na pokładzie. Był największym i najpotężniej uzbrojonym okrętem swych czasów.

Specjalizująca się w poszukiwaniu wraków spółka z Florydy natknęła się na pozostałości Victory przypadkiem podczas poszukiwania innych zatopionych okrętów.

Odkrywcy nie podali oczywiście dokładnej lokalizacji wraku. Ujawnili tylko, że znajduje się on na głębokości 100 metrów około 80 kilometrów od rejonu, w którym miał zatonąć. Przez wiele lat podejrzewano, że Victory wpadł podczas sztormu na skały niedaleko wyspy Alderney.

W maju 2007 r. Odyssey ogłosił odkrycie w wodach Atlantyku wraku, z którego wydobył 17 ton srebrnych monet. Skarb oszacowano na 500 mln dolarów. Działania spółki wywołały bardzo ostrą reakcję Hiszpanii, która uznała, że to wrak hiszpańskiego galeonu.

W przypadku HMS Victory brytyjskie władze już oświadczyły, że bez ich zgody nie wolno podejmować na odkrytym wraku żadnych prac.

Na podstawie Yahoo/AP.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.02.2009.

Komentarze 4 to “Wrak z tysiącami złotych monet”

  1. „Victory! We fight to win
    Victory is ours again!”

    Wprawdzie to nie o tym okręcie, ale młode lata mi się przypomniały. Ech…

  2. @Cup Tour: od jakiegoś czasu ten utwór wraca. Niedawno też go odkryłem na nowo. Bo zawsze jak nadchodził weekend to leciałem do telewizora obejżeć czołówkę (samego programu chyba ani razu nie widziałem :))

    A Brytyjczycy widać idą z duchem czasu. Już od razu zastrzegają sobie prawo do eksploracji wraku. Tylko patrzeć jak British Museum zwróci swoje skarby do Egiptu, Iraku i innych :) Podręcznikowy przykład moralności Kalego…

  3. MEGA , na dnie mórz leży taka kasa że trudno sobie wyobrazić i jeszcze trudniej ją zlokalizować i wydobyć.

  4. ciekawe jakie jeszcze skarby leżą na dnie morz i oceanów……

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s