Nie było wielkiej katastrofy sprzed 12900 lat?

Od dwóch lat dość głośno jest o teorii, że wielkie ssaki Ameryki Północnej wyginęły, gdy 12 900 lat temu uderzyło w ten kontynent jakieś ciało niebieskie. Katastrofa miała m.in. doprowadzić do stopienia się lodowca i wywołać wielkie pożary obejmujące cały kontynent.

W najnowszym PNAS ukazał się artykuł, którego autorzy twierdzą, że w danym okresie nie było takich gigantycznych pożarów.

Dr Sandy Harrison z uniwersytetu w Bristolu przebadała wraz z kolegami węgiel drzewny i pyłki roślin z różnych stanowisk w Ameryce Północnej. Próbki pochodziły sprzed 15-10 tysięcy lat.

Analiza próbek nie przyniosła dowodów na wystąpienie pożarów obejmujących cały kontynent. Badania dostarczyły za to argumentów na to, że coraz liczniejsze pożary ostatniej dekady są związane z ociepleniem klimatu.

Głównym celem badań było bowiem sprawdzenie zagrożenia pożarowego w końcowym okresie młodszego dryasu, czyli ok. 11 700 lat temu. Średnia temperatura na Grenlandii wzrosła wówczas o 5 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat.

Naukowcy przebadali 35 próbek węgla drzewnego z osadów w północnoamerykańskich jeziorach, by dowiedzieć się, jak zagrożenie pożarowe zmieniało się w wyniku ocieplenia klimatu.

Zespół dr Harrison wyczytał z próbek wyraźne zmiany w ilości spalonej biomasy i częstotliwości pożarów. I właśnie pod koniec młodszego dryasu zmiany te były najbardziej spektakularne.

Na podstawie University of Bristol.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.01.2009.

Komentarzy 11 to “Nie było wielkiej katastrofy sprzed 12900 lat?”

 1. A właśnie, że na odwrót. Gdyby były wtedy wielkie pożary obejmujące cały kontynent, to klimat na Ziemi by się oziębił. Przykład, wulkan Cracatoa podczas wybuchu zniszczył wyspę, po prostu przestała istnieć. Dym wzniósł się i dotarł nawet do Europy, wtedy to odnotowano spadek temperatury – energia ze Słońca nie przechodziła przez dym tak efektywnie, jak bez dymu. Wynika stąd, że pożary słabiej ocieplają klimat, niż dym z tych pożarów go oziębia. O klimacie wmawiają nam, że drobne (jak na glob) pożary na niego wpływają. To tak, jakby ciepłą kroplą wody kapnąć na plecy. Wątpię, by to wpłynęło na ciepło ciała.

 2. ‘Potem Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda …’ (Rdz 1, 24)
  http://nauka.wiara.pl/index.php?grupa=6&cr=0&kolej=0&art=1162937728&dzi=1159963207&katg=

 3. No to może te pożary spowodowały gęsto spadające odłamki meteorytów?

 4. @jakiś tam maciek

  „A właśnie, że na odwrót. Gdyby były wtedy wielkie pożary obejmujące cały kontynent, to klimat na Ziemi by się oziębił.”

  Niekoniecznie, dym z pozaru to tylko mala zawiesinka w porownaniu z wybuchem wulkanu, gdzie do atmosfery dostaja sie ogromne ilosci materialu skalnego, nieprzpuszczajacego swiatla slonecznego.

 5. @Woj Ciech
  A Ty znowu w okres rui wchodzisz, że ni z gruszki, ni z pietruszki z tą swoją religią wyskakujesz?
  Jak widzę, nie tylko przy temacie katastrofy.

 6. Przypomniały mi się te „proroctwa” teoretyków spiskowych jakoby Ziemia miałaby się „wywracać” do góry nogami co 12000 lat pod wpływem nadaktywności Słońca i ma to mieć miejsce w 2012 ;)
  Ciekawa zbieżność :D

 7. W 2012 roku ma nastąpić koniec świata. Ale Woj Ciechu, zanim dasz wers z Biblii…, to przepowiednie indiańskie, a nie chrześcijańskie.

 8. A taka była piękna dyskusja. Jednak szkoda… BTW, czy obecne twierdzenie wyszło od tych samych uczonych, co poprzednie? Może po prostu mamy do czynienia z różnicą zdań.

 9. Nie od tych samych.

 10. w 2000 roku też miał być koniec świata,no i co?tak w o gule yo 2024 tez ma być zagłada

 11. w 2000 też miał być koniec świata,no i co?tak w ogóle to 2024 też ma być zagłada

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: