Średniowieczny skarb z Moskwy

Monety, biżuteria i ikona ukazały się oczom archeologów wśród pozostałości średniowiecznej Moskwy. Część znalezisk pochodzi z XII wieku. Stolica współczesnej Rosji była jeszcze wówczas stosunkowo skromną osadą.

Pozostałości najstarszej Moskwy – studnia, fragment palisady i spalone kłody – znajdują się na głębokości 6 metrów.

– Te monety są wyjątkowe. To najwcześniejsze moskiewskie pieniądze. Wybił je wielki książę Wasyl Dymitrowicz, syn Dymitra Dońskiego. Jeszcze nigdy nie znaleźliśmy całego skarbu tego rodzaju. Nie jest on wielki, tylko 11 monet. Jednak, każda z nich jest naprawdę unikatowa – powiedział Aleksander Weksler, naczelny archeolog Moskwy.

Na podstawie Russia IC.

Wasyl Dymitrowicz był wielkim księciem moskiewskim w latach 1389-1425. Kontynuując dzieło ojca znacznie powiększył terytorium państwa i jego znaczenie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 28.01.2009.

Komentarzy 15 to “Średniowieczny skarb z Moskwy”

 1. pozostalosci wroclawia – i to nie najstarszego bo kamiennego znajduja sie w centrum na glebokosci 8 – 9 m. jak na studiach dorabialem sobie w firmie geologicznej i jezdzilem z nimi na wiercenia, wroclaw centrum to na 9 m. potrafily byc nasypy ;) kupa zabawy zwl. przy sondowaniach recznych.

 2. Ciekaw jestem skąd w paręset lat nazbierało się tyle ziemi? Spychaczy i wywrotek nie mieli. Wybieranie mułu z rzeki czy wysypywanie śmieci chyba by nie wystarczyło. Może powodzie, bo na mchy w mieście bym nie liczył.

 3. Ano głównie śmieci właśnie… + rozbiórki budynków (w warunkach drewnianej zabudowy, co 20-40 lat, kolejne poziomy nawierzchni ulic, a że większość ulic nawierzchni nie miało, to trzeba było sobie radzić z kumulującym się błotem, więc obsypywać piaskiem, rozrzucać kawałki drewna (głównie odpady i pozostałości z rozbiórki) etc. Jeśli jest rzeka, która wylewa, to też oczywiście może się dołożyć. Przez 800 lat może się nazbierać.

 4. No właśnie zawsze się zastanawiałem dlaczego wszystkie znaleziska znajdują się praktycznie w każdym przypadku pod ziemią? Dlaczego nie ma (chyba) ani jednego przypadku w którym ziemi ubyło?

 5. Bywały takie przypadki, że rzadko występująca powódź na terenach dawnego miasta odsłoniła jakieś stare fundamenty. Przykładów nie pamiętam.

 6. Czyli np. po pożarze lub powodzi cały kwartał udeptywano, co się dało zasypywało i budowano wyżej. Zrozumiałe – nieczystości łatwiej spływały do innych, a i powietrze mniej morowe było :)
  Mimo wszystko łatwiej mi sobie było wyobrazić powstawanie tellu – gdy z pustyni nawiewało piasek, a kolejne budowle wznoszono z cegły, która w suchym klimacie nie ulegała łatwo zniszczeniu. W Europie północnej wymagało to chyba więce ludzkiego wysiłku.
  Dzięki za wyjaśnienie.

 7. Powstawanie układów stratygraficznych (czyli zespołów nawarstwień ziemnych), to każdorazowo efekt deponowania i erozji. Wyżej pisałem o deponowaniu, natomiast erozja jest także normalnym, powszechnym zjawiskiem. Powodują ją zarówno ludzie (np. kopiąc doły), jak i przyroda (warstwy bywają niszczone przez procesy stokowe, pracę wody etc. Warstwy archeologiczne mają więc zwykle dość złożoną genezę.

 8. Co ciekawe pracę archeologów w telewizji często pokazują w polu. A dlaczego nie ma leśnych poszukiwań albo w reglach Karpat?

 9. Są. W Karpatach kopać mi się nie zdarzyło, ale swego czasu istniała nawet Karpacka Ekspedycja Archeologiczna, a nawet czasopismo Acta Archaeologica Carpathica. Dzisiaj też się sporo bada w terenach górskich.
  Badania na terenie zalesionym też nie należą do rzadkości. Na dużych inwestycjach (np. drogowych) zwykle wcześniej taki las się wycina. Ale w wielu sytuacjach kopie się między drzewami.

 10. >>Ale w wielu sytuacjach kopie się między drzewami

  …a nawet w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego:

  Click to access 1555.pdf

 11. a moze znacie jakies szszegoly na temat wykopkow na wroclawskim placu wolnosci? widze tam z okien w pracy jakies resztki murow, nawet starego drewnianego chodnika albo pomostu? ale w miescie kompletna cisza na ten temat, w tej chwili pewnie to wszystko moknie sobie w gogantycznej kaluzy. mozna to pytanie potraktowac jako zamowienie na artykul ;) nie obraze sie

 12. @Gunther
  Acta Archaeologica Carpathica istnieje i działa nadal. Redagowana jest też jak wcześniej przez Prof. Z. Woźniaka. Teraz nawet poszerzono działalność badawczą „karpackich archeologów” o tereny Węgier i Słowacji tworząc grupę międzynarodową, której efekty prac publikowane są w m. in. Slovenskiej Archeologii i Praehistorii. Dużo pracy w publikacje dotyczące tych obszarów wkłada również węgierska archeolingua.

 13. Ok. Dzięki za sprostowanie.

 14. @Gunther
  Jeśli informacje były pomocne to się cieszę. Kilka publikacji dotyczących średniowiecza w Karpatach można znaleść na:
  http://www.archaeolingua.hu
  Ceny publikacji jednak momo wszystko trochę przytłaczające :)

 15. Sauron – ceny zrobili rzeczywiście europejskie. Na pociechę powiem, że na stronie Epoch można sobie ściągnąć za free nieco z tego, co widzę w katalogu pod nazwą epoch właśnie (http://www.epoch-net.org/index.html).

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: