Miasto sprzed 9 tysięcy lat?

Jak donoszą pakistańskie media tamtejsi archeolodzy odkryli miasto, które może mieć nawet 9 tysięcy lat.

Odkrycia dokonano w Lakhian Jo Daro w prowincji Sindh w południowo-wschodniej części kraju.

Grupa 22 archeologów znalazła w jego pozostałościach trochę półszlachetnych i szlachetnych kamieni, pieczęć, a także wyroby z gliny, miedzi oraz innych metali, w tym złoty pręt długości 4 cm.

Stanowisko ma na pewno co najmniej 5,5 tys. lat, czyli jest starsze od Mohendżo Daro, słynnej metropolii cywilizacji Indusu. Jednak zdaniem archeologów niektóre znaleziska wskazują, że osada może mieć nawet 9 tysięcy lat.

Na podstawie Times Now i Regional Times.

Do owych doniesień należy podejść spokojnie. Media z tej części świata przekręcają jeszcze mocniej niż nasze, a i naukowcy często wysuwają odważne tezy.

Egipska prasa o polskich odkryciach

Spory artykuł o odkryciach polskich archeologów w Tell el-Farcha opublikował egipski tygodnik Al-Ahram. Autor nazwał wyniki polskich badań nadzwyczajnymi i sensacyjnymi. W artykule przedstawiona została teza prof. Krzysztofa Ciałowicza i dr. Marka Chłodnickiego, że Dolny i Górny Egipt mogły być kulturowo, a nawet politycznie zjednoczone już w okresie predynastycznym. Polecam też mój tekst: Świetny sezon Polaków w Tell el-Farcha.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.01.2009.

Komentarzy 10 to “Miasto sprzed 9 tysięcy lat?”

 1. „Do owych doniesień należy podejść spokojnie. Media z tej części świata przekręcają jeszcze mocniej niż nasze, a i naukowcy często wysuwają odważne tezy.”

  Takie newsy wyrabiają już u czytelników Archeowieści swoisty nawyk :) Ja czytając już sam tytuł wiedziałem czego się spodziewać po treści (oczywiście pewniakiem był dla mnie też trzeźwy komentarz Pana Wojciecha). Cóż… pewnie sprawa nie trafi nawet do szerszego grona a gdy wyniki będą pewniejsze i mniej sensacyjne to rozejdzie się po kościach.

 2. Mam prośbę, proszę skomentujcie artykuł o Mohendżo Daro na wikipedii. Znacie jakąś… bardziej wiarygodną literaturę na ten temat?

 3. a jakie jest najstarsze miasto świata?

 4. Najczęściej przyjmuje się, że Jerycho. Temat jest nieco kontrowersyjny. Niektórzy twierdzą że ta niezbyt wielka neolityczna osada nie zasługuje na miano miasta.

 5. Czy aby Drodzy Panowie nie jesteście zbyt eurojudeochrześcijańsko centryczni w swoich wypowiedziach. Bije w oczy biblijny punkt widzenia. Wedle innych świętych ksiąg historia zaczeła się w Indiach. Prócz Mohendżo Daro jest też olbrzymi miasto i port w Dwarce , ponoć Kriszny stolicy.

 6. Tak stare miasto w Pakistanie? Nie ma co się dziwić. Mogli się skupiać w większe wioski na wzór bliskowschodnich i anatolijskich.

 7. @Anonim

  Drogi Anonimie, skąd ten antropocentryzm? Aż bije w oczy ludzki punkt widzenia. Czyżbyś zapomniał co Necronomicon mówi o R’lyeh? :>

 8. Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami”

 9. Czego nie cierpię w podejściu archeologów do materiału? Tak jak pisze Jakiś Tam Maciek – coś musiało się skądś wywodzić.. A dlaczego pewne rzeczy nie mogą być wytworem autochtonicznym?
  Przez to uzasadnione jest istnienie Atlantydy- przecież pomysł na piramidy Majów, Egipcjan etc. musiał zostać skądś zaczerpnięty! Nie ma znaczenia to, że inna forma konstrukcji byłaby prawdopodobnie nie możliwa do wybudowania (np. walcowata wieża wysokości 136m)..

  Rafał, a brali ono pod uwagę ówczesne zagęszczenie ludności? xD

 10. Pomerania Anonima, nie nie podoba Ci się moje podejście, tylko ogólne podejście badaczy takich miejsc, jak Iran, Pakistan, czy Afganistan. Żebyś czytał (czytała) moje wcześniejsze posty, to zrozumiała byłaby moja ironia. Zazwyczaj krytykuję takie teorie. Jest już moda na przypisywanie osad, jak ta, ludziom z Bliskiego Wschodu. Jakby co, to nie jestem archeologiem, ale uwaga co do archeologów może być często słuszna, mimo że słyną z trzymania się ścisłych metod w odkrywaniu i wyjaśnianiu znalezisk.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s