Języki zdradzają jak mieszkańcy Tajwanu zasiedlali Pacyfik

Nowe badania ewolucji języka potwierdziły, że przodkowie większości mieszkańców Pacyfiku żyli na Tajwanie około 5200 lat temu.

Naukowcy z uniwersytetu w Auckland użyli skomplikowanych analiz komputerowych słownictwa z 400 języków austronezyjskich, by zbadać jak ludzie zasiedlali lądy rozrzucone po Oceanie Spokojnym.

– Rodzina języków austronezyjskich jest jedną z największych na świecie. Składa się z 1200 języków rozsianych po całym Pacyfiku – opowiada profesor Russell Gray. – Zasiedlenie Pacyfiku to jedna z najbardziej niezwykłych emigracji w dziejach ludzkości. Analizując podstawowe słownictwo możemy śledzić ewolucję języków. A związki między językami zdradzają nam szczegółową historię zasiedlania Pacyfiku.

Opublikowane w ostatnim „Science” rezultaty pokazały, że Pacyfik był zasiedlany w etapach rozdzielanych długimi okresami pozbawionymi wielkich wędrówek. I tak Austronezyjczycy pojawili się na Tajwanie około 5200 lat temu. Minął tysiąc lat zanim dotarli na Filipiny. Stamtąd w ciągu kolejnego milenium dotarli do Polinezji, ale po zasiedleniu Fidżi, Samoa i Tonga ich ekspansja zatrzymała się na kolejne tysiąc lat. W ostatniej fazie potomkowie dawnych mieszkańców Tajwanu dotarli do Nowej Zelandii, na Hawaje i na Wyspę Wielkanocną.

Zdaniem badaczy poszczególne fale emigracji były efektem rozwoju techniki, np. pojawienia się lepszych łodzi.

Na podstawie EurekAlert!. Polecam tez mój tekst z 2006 r. Pierwsza morska podróż przodków Polinezyjczyków. Warto też spojrzeć na schematyczną mapkę migracji.

Podobne wyniki przyniosły badania genetyczne bakterii Helicobacter pylori, która żyje w błonie śluzowej żołądka co najmniej połowy mieszkańców Ziemi i odpowiada za większość wrzodów żołądka i dwunastnicy. Więcej w Physorg.com.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 24.01.2009.

Komentarzy 18 to “Języki zdradzają jak mieszkańcy Tajwanu zasiedlali Pacyfik”

 1. Szkoda, że badanie językowe tak niewiel mogą nam powiedzieć o historii naszych ziem.

 2. Bo ludź już taki jest,że w jednym miejscu na d… nie usiedzi ;)

 3. Ja bym do takich badań podchodził ostrożnie. Z zalinkowanego tekstu źródłowego wynika, że do analizy danych językowych wykorzystano metody właściwe biologii ewolucyjnej. Jakiś czas temu brytyjski genetyk Peter Forster poddał podobnej analizie język angielski, i wyszło mu, że po angielsku mówiono na wyspach jeszcze przed podbojem rzymskim – co jest wynikiem ciekawym, ale całkowicie sprzecznym ze stanem wiedzy naukowej (czyli początek kolonizacji Brytanii przez plemiona germańskie – Anglów, Sasów i Jutów – dopiero po wycofaniu się stamtąd Rzymian).

 4. Komentarz ibn_stahu bardzo ciekawy.

  Dodatkowo, zastanawiam sie, czy migracja ludow mowiacych pokrewnymi jezykami pokrywa sie z ich migracja „biologiczna”.
  Czy przodkowie „jezykow” Polinezyjczykow nie roztopili sie genetycznie mieszjac z ludami mieszkajacymi na niektorych z zasiedlanych wysp, przekazujac im jezyk, kulture i „misje” kontynuacji wedrowki.

  czytalem podane linki. czy poza narzedziami odnaleziono szczatki pozwalajace ustalic jak wygladali przodkowie tych ludow, gdy jeszcze przebywali w Chinach a pozniej na Tajwanie?. Co prawda Chiny sa taka mieszanina ludow o roznym wygladzie, ze byc moze dalej zyja tam w kilkumilionowych ( :) ) enklawach ludzie wygladajacy jak obecni Polinezyjczycy?

 5. A co z Madagaskarem ?

 6. Krzysztofsf powiedział 26.01.2009 @ 7:35

  „Dodatkowo, zastanawiam się, czy migracja ludów mówiących pokrewnymi językami pokrywa się z ich migracja >biologiczna<”.

  Jak to rozumiesz? Migracja "biologiczna" to w Twojej wypowiedzi migracja tylko genów? A migracja ludów, to migracja języka?

 7. Myślę że @Krzysztofsf dokonał skrótu myślowego- niekoniecznie obecni mieszkańcy tych wysp mówią językiem swoich przodków. Coś jak z Afroamerykanami, co z resztą chyba wyjaśnił w drugiej części posta.

 8. @Paj

  glaude przeczytal calego posta i dodal jeszcze bardzo pomyslowy przyklad.

  Zreszta chodzi nie tylko o jezyk a o cala kulture i przynaleznosc panstwowo-plemienna.

  Wyzsza kultura moze zostac przyjeta przez prymitywniejszy lud i po jakims czasie zaadaptowana i uznana za wlasna. W druga strone zadzialalo to w przypadku Mongolow, wchlonietych kulturowo przez Chiny i Indie.

  W podanych linkach migracja kulturowa (pozostawione artefakty) zaczyna sei od Chin – co dla mnie niekoniecznie musi byc jednoznaczne z tym, ze stamtad wyruszyli 5000 lat temu przodkowie polinezyjczykow.

  Ciekawe jest, ze cicho jest o istnieniu przodkow Polinezyjczykow na kontynencie – albo calkiem zmigrowali albo nie przybyli stamtad.

  Wogole Tajwan jest zastanawiajacy – dopiero po skolonizowaniu przez Europejczykow, Chinczycy zainteresowali sie wyspa i ja poddbili. Do tego czasu spokojnie zyli na nim aborygeni tajwanscy – poslugujacy sie jezykami, ktore badali naukowcy.

  Ciekawe – Japonie usilowano podbic a Tajwanu nie. Jakies tabu, ktore nie dotrwalo do pozniejszych czasow?

 9. W druga strone (Mongolowie) chodzilo mi o to, ze „przyjezdni” byli prymitywniejsi i przejeli wladze nad wyzej rozwinietymi narodami.

 10. Czy przodkowie “jezykow” Polinezyjczykow nie roztopili sie genetycznie mieszjac z ludami mieszkajacymi na niektorych z zasiedlanych wysp, przekazujac im jezyk, kulture i “misje” kontynuacji wedrowki.”

  https://archeowiesci.wordpress.com/2008/01/20/co-mowia-geny-wyspiarzy-z-pacyfiku/

 11. Dziękuje za odpowiedź.
  Ja bym nie używał pojęć „wyższa kultura” i „prymitywny lud”.
  Tak jak nie używa się słowa Neger, Polaczek itp.

 12. @Pastuszko
  Mi raczej chodzi o ten moment z pierwszych akapitow.
  https://archeowiesci.wordpress.com/2006/07/24/pierwsza-morska-podroz-przodkow-polinezyjczykow/

  @Paj

  Bez przesady.
  Gdybym napisal, ze byli pedalami, to byloby jeszcze zrozumiale, ze zaproponowalbys niezawierajace podtekstu emocjonalnego slowo „geje”.

 13. @Pastuszko

  Cociaz ten fragment z linku o genach ciekawie wspolgra rowniez z tym, co pisze, a i troche koresponduje z wpisem od ibn_stahu.

  „Przodkowie Polinezyjczyków, którzy przypłynęli do Melanezji trochę ponad 3 tys. lat temu dorzucili do tej puli niewiele swoich genów, choć część Melanezyjczyków zaczęła mówić językiem przybyszów i korzystać z ich osiągnięć kulturalnych. ”

  Szkoda, ze nie ma mozliwosci edycji swoich postow – tj. czy jest dostepna dla zalogowanych uzytkownikow?

 14. Ciekawe :). I ciekawe czemu akurat Tajwan.

 15. Co do tych Polinezyjczyków którzy opanowali Pacyfik to nie chodzi przypadkiem o lód zwany Lapita? o ich podróżach napisano krótki artykuł w National Geographic (jak znajdę to podam w którym dokładnie numerze).

 16. Może dziwne, że Chińczycy nie kolonizowali Tajwanu, a zajęli się Japonią, ale czy nie jest dziwne to, że Polinezyjczycy jako dobrzy penetratorzy wysp Pacyfiku, nie skolonizowali samej Australii. Zdążyli zasiedlić Nową Zelandię. Dziś ludność Australii składa się z Europejczyków, Chińczyków, ale czemu nie ma w statystykach nic o mieszkańcach Oceanii, czy nawet Indonezji.

 17. Chińczycy nie atakowali Japonii. To byli Mongołowie, choć większość ich armii tworzyli Chińczycy i Koreańczycy.

 18. […] wszystko było już ustalone. Badania genetyczne, archeologiczne i językowe jasno wskazywały, że przodkowie Polinezyjczyków żyli na Tajwanie, skąd przez Filipiny i […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: