Al Kaida finansowała zamachy sprzedażą zabytków?

Mohammed Atta, przywódca zamachowców, którzy 11 września 2001 roku dokonali ataków na Amerykę, mógł zdobyć środki na działalność terrorystyczną ze sprzedaży dzieł sztuki zrabowanych w Afganistanie – wynika z informacji niemieckich służb specjalnych.

W latach 2000–2001 Atta miał dowiadywać się, gdzie mógłby sprzedać zabytki pochodzące z Afganistanu. Mówił, że potrzebuje pieniędzy na kupno samolotu.

Na powiązania al Kaidy z nielegalnym rynkiem dzieł sztuki wskazuje też Giuseppe Proietti z włoskiego Ministerstwa Dziedzictwa Kultury, który badał sprawę rabunku dóbr kultury w Iraku.

– Obserwowaliśmy tam w akcji gangi poszukiwaczy, składające się z dziesiątek osób i dobrze uzbrojone – powiedział. Według niego nie byli to zwykli rabusie, ale zorganizowane grupy, będące prawdopodobnie na usługach podziemia terrorystycznego.

Na podstawie Rzeczpospolitej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.01.2009.

Komentarzy 11 to “Al Kaida finansowała zamachy sprzedażą zabytków?”

 1. Dżizys przecież 9.11 to ściema

 2. No właśnie, podobno Amerykańce sami sobie to zrobili… głupi, zabili ludzi! własny naród tępią żeby czerpać zyski!

 3. Jeszcze głupsi są ludzie którzy wierzą w to, że 9.11 to ściema :P. Ot ta sama grupa która pasjonuje się Dänikenem, et consortes. Sam fakt, że Clinton nie mógł uciszyć skandalu z Moniką Lewinsky świadczy o tym, że tak grubego wałka jak zamachy, nie zatuszowaliby.

 4. Zapomniałem dodać, że na pewno nie chodziło o ropę w Iraku. Przez pewien czas ta hipoteza była bardzo atrakcyjna, do momentu aż ktoś obliczył, że przy najwyższej cenie za baryłkę w ostatnich latach, wojna zwróciłaby się dopiero po 100 latach dochodów za ropę naftową :-).

 5. Premislaus. Oczywiście, ze nie chodziło o ropę dla USA. Chodziło o 1) zyski koncernów naftowych, a te nie są tożsame z zyskami konsumentów czy bezppieczeństwem energetycznym kraju 2) zyski koncernów zbrojeniowych 3) sprzątanie regionu dla Izraela 4) być może i utrzymanie petrodolara. kto inny płaci za wojne, a kto inny ją finansuje.

  Co do 9-11. Temat zbyt obszerny by tu dyskutować. W temacie jest wiele wątpliwości. Wysuwają je ludzie zawodowo związani z lotnictwem czy inżynierią budowlaną. A że wyznawcy UFO itp podpinają się pod 9-11, to już moge tylko ubolewać, bo więcej szkodzą poznaniu prawdy niż pomagaja.

  Twoja uwaga na temat Clintona świadczy, że nie pojmojuesz systemu politycznego w tzw. „demokracji”. Prezydent USA jest marionetką. Rządzą ci co mają media, emituja pieniądz (jest to poza kontrolą rządu). Prosty lud musi mieć osobowego „króla” – po to jest teraz urząd prezydenta. Być może Clinton podpadł czymś i seksskandal miał go zdyscyplinować.

  Al Kaida. Tak jak Hamas był niegdyś wspierany przez Izrael do walki z OWP, tak Al-kaida miała związki z CIA. Al kaida nie ma pionowych struktur. Byle kto może podac się za Al-kaidę. Wogóle nie wiadomo co to jest dokładnie. Dziwne też, że Al-kaida zaatakowała niedawno Pakistan po tym jak Pakistan zaczął narzekać na amerykańskie rajdy na swoje terytorium. Al-kaida jest też wrogiem Iranu. Ona przeprowadziła więcej zamachów w krajach arabskich, zwłaszcza w Iraku niż na Zachodzie. Poza tym Al-kaida to bardzo wygodny straszak na własną opinię publiczną. Idealny pretekst do permanentnej wojny z terrorem, bo nie ma jasno określonych celów. Potrzeba pretekstu do wojny – al-kaida gdzieś zaatakuje.

 6. Jeszcze mała uwaga. Napisałeś: „Ot ta sama grupa która pasjonuje się Dänikenem, et consortes.” To jest kłamstwo wspierające psychomanipulację opisaną w bajce „Nowe szaty cesarza”. Nie posądzam Cię o aż takie wyrafinowaie. Czytywalem jednak teksty ludzi dla których manipulacja to chleb powszedni (żyją z niej) i wiem, że granie na ludzkich kompleksach (np. aspiracjach intelektualnych) to jedno ze stosowanych narzędzi. Przykład. Powtarzamy w mediach na okrągło, że na jakąś partię głosują tylko ludzie ze wsi, niewyksztalceni itp. Daje to efekt, że osoby zakompleksione, bez wyraźnych poglądów będą bały sie głosować na partię wieśniaków, przegranych i niedouczonych.

 7. Nie jestem zwolennikiem wizji Amerykanów jako obrońców uciśnionych. Wiadomo, że robią wszystko dla zysku, ale poświęcenie ofiar z WTC, by móc ciągnąć kasę z ropy, jest trochę przegięciem. Co do obliczeń na zwrot kosztów – nie wierzę, bo nie można w skali 100 lat oceniać całkowitego zysku.

 8. Zan ja się bardzo interesuję polityką i wiem jak funkcjonuje demokracja. Osobiście jestem libertarianinem i zwolennikiem republiki. Myślisz, że żaden wojskowy, że żaden pilot nie poszedł by do mediów z taką sensacją za którą dostałby miliony i gwarancję nietykalności, bo jego śmierć byłaby równoznaczna z przyznaniem się do winy przez rząd do USA? Chodzi o to, że to musiałby być spisek zakrojony na tak ogromną skalę, że w końcu ktoś by sypnął. W USA prezydent nie jest marionetką, powie Ci to każdy student amerykanistyki. Sam nigdy nie byłem w Ameryce, ale rozmawiałem z osobami które tam były i wszystkie jednomyślnie stwierdzały, że zwykły człowiek w tamtejszym systemie czuje się ważny.

  W inwazji na Irak przede wszystkim chodziło o quasi-demokratyzację Bliskiego Wschodu, w oparciu o doktrynę Busha. BY zmodernizować tamten region, by przestał robić problemy. Możliwe jest jeszcze to, że chodziło o petrodolary – http://forum.eufi.org/showthread.php?t=23894

  Al-Kaida najprawdopodobniej nie istnieje, a jeśli kiedyś przez chwilę istniała, to już jej nie ma. Jest po prostu wiele nie powiązanych ze sobą organizacji islamskich terrorystów. Budujących wizję mitycznej i niezłomnej Al-Kaidy.

 9. Chodzę na wykład z Ameryki, i faktycznie, prezydent nie jest marionetką choć ma trochę ograniczone pole manewru. quasi – demokracje na Bliskim Wschodzie? Żeby cokolwiek robić na polu Bliskowschodnim trzeba jeszcze zrozumieć religię tam panującą jaką jest islam i jakie oni mają poglądy na świat. Ameryka pod hasłem „porządkowania świata” korzysta z przewagi jaką mają przez swoje uzbrojenie i wysoką technologie. A NAJwiększe zamieszanie na Bliskim Wschodzie robi Izrael, który nie jest państwem islamskich i który ma przeogromne powiązania z USA.

  A wracając do głównego wątku tej strony – Zobaczymy jak się sprawy potoczą, ale mam nadzieję, że walki tam się zaraz skończą. Rozniesienie się konfliktu na cały ten teren (BW) nie będzie miało dobrego wpływu na zabytki i archeologie. Wiele może być zniszczonych:(

 10. Nie ma sie co dziwić, po handlu narkotykami i bronią to trzecia najbardziej dochodowa z przestępczych działalności.

 11. Krótko. I na temat.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s