Niezwykle stary mózg z jaskini w Armenii

W armeńskiej jaskini Areni, tuż przy granicy z Iranem, archeolodzy odkryli pozostałości po ludziach, którzy żyli tam gdzieś od 6200 do 5900 lat temu.

Wśród znalezisk były trzy czaszki 12-14 letnich dziewczynek złożone w jednej z nisz jaskini. Ślady na dwóch czaszkach wskazują, że dziewczynki zginęły od ciosu czymś na kształt maczugi. Największą sensacją jest jednak skurczony mózg, który zachował się w jednej z czaszek.

– Znaleziony mózg jest najstarszym w Starym Świecie – mówi Gregory Areshian z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Starsze znaleziono tylko na Florydzie. Jak informują naukowcy wciąż widać naczynia krwionośne na jego powierzchni. Uczeni pobrali z nich już płytki krwi do dalszych badań.

Zachowanie się tego organu to niezwykłe zdarzenie, gdyż zazwyczaj mózg rozkłada się niezwykle szybko. Ten z Armenii przetrwał dzięki stałej temperaturze jaka panowała w jaskini i dużej suchości.

Inne znalezione przedmioty wskazują na to, że w jaskini wytwarzano wino. Jest to m.in. miednica długości dwóch metrów, wokół której znajdowały się duże dzbany oraz pozostałości po winogronach.

Oprócz tego archeolodzy znaleźli noże z metalu, nasiona z około 30 rodzajów owoców, pozostałości po licznych zbożach, linę i kawałek tkaniny.

Na podstawie Science News.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.01.2009.

Komentarzy 13 to “Niezwykle stary mózg z jaskini w Armenii”

 1. ciekawy numer 6200-59006200-5900 moja przegladarka interpretuje go jak numer telefonu ;)

 2. :)

  choć trochę trwało nim zajarzyłem :D

 3. Wiadomość o winogronach może być wiarygodna, bo pochodzą one właśnie z Kaukazu. Płytki krwi pewnie dadzą nam potwierdzenie tego, że byli to ludzie rasy kaukazoidalnej typu armenoidalnego. Jeśli nie, to pojawi się tu na pewno o tym artykuł.

 4. Można zmienić jakoś tą datę by nie była nr telefonu?? A tak wogóle bardzo ciekawe i rzadkie odkrycie, oby więcej takich w roku 2009:)

 5. Jak długa jest historia wina?

 6. Bardzo ciekawa informacja, lecz to co ciekawe nie jest prawdziwe, a to co prawdziwe nie jest ciekawe.

  Oto przykłady:
  „nasiona z około 30 rodzajów owoców”, a o jakie chodzi jakie rośliny? Chodzi o gatunki roślin, czy rodzaje owoców?
  Jak określono płeć tych czaszek osobników niedorosłych?
  Płytki krwi?
  Nie! Znowu jakaś komercja w złym stylu. Po co to propagować?

  P.S. Ostatnio przeczytałem, że w grobie wydzielono kości zwierząt i ptaków! Mamy tutaj coś podobnego.

 7. @jakiś tam maciek
  Płytki krwi u ludzi nie mają jądra komórkowego (więc i DNA jądrowego), dlatego na samym mitochondrialnym DNA nie brałbym tego rozstrzygnięcia jako 100% pewnego.

 8. W GW pojawił się ciekawy artykuł o wynikach wstępnych badań Grenlandzkich rdzeni lodowych – „Świat zaczął się 11711 lat temu”:
  http://wyborcza.pl/1,75476,6153522,Swiat_zaczal_sie_11711_lat_temu.html?nltxx=1000621&nltdt=2009-01-14-02-16

  Wtedy nastąpił koniec plejstocenu i epoki lodowcowej – jak po naciśnięciu guzika w ciągu 50 lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 12 stopni. Zaciekawiło mnie stwierdzenie że w tym momencie założono pierwsze miasto – Jerycho…

 9. Jeśli chodzi o interpretację daty jako numeru telefonu: jak odinstalujecie Skype’a to będzie wyświetlało prawidłowo.

 10. OIDP wystarczy wyłączyć „sprzężenia skajpa z numerami tel.

 11. Nie trzeba usuwać Skypa, wystarczy wyłączyć wtyczkę Skypa w przeglądarce.

 12. […] skórzanego buta. Ale na łamy Archeowieści jaskinia trafiała już też z okazji odkrycia mózgu sprzed około 6 tysięcy lat oraz równie starego fragmentu trzcinowej spódnicy oraz zmumifikowanej kozy. Teraz pracujący w […]

 13. […] skórzanego buta. Ale na łamy Archeowieści jaskinia trafiała już też z okazji odkrycia mózgu sprzed około 6 tysięcy lat oraz równie starego fragmentu trzcinowej spódnicy oraz zmumifikowanej kozy. Teraz pracujący w […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: