Znaleźli mumię egipskiej królowej?

Mumię będącą prawdopodobnie szczątkami królowej Seszseszet, matki faraona Teti, założyciela VI dynastii, znaleźli egipscy archeolodzy w Sakkarze.

Mumia znajdowała się w pozostałościach piramidy odkrytej przez Egipcjan cztery miesiące temu.

Po trwającej pięć godzin operacji podnoszenia pokrywy sarkofagu uczeni zobaczyli czaszkę, nogi, miednicę i inne części ciała owinięte w lniane bandaże. Oprócz tego w sarkofagu leżała starożytna ceramika.

Archeolodzy znaleźli też złote ozdoby, które nakładano na palce mumifikowanej osoby. Pochówek zawierał zapewne więcej kosztowności, ale już w starożytności dobrali się do niego rabusie.

Co prawda naukowcy nie znaleźli jeszcze w piramidzie żadnej inskrypcji z imieniem królowej, ale ich zdaniem wszystko wskazuje na to, że jest to grobowiec Seszseszet.

Na podstawie Yahoo/Reuters. Jest zdjęcie sarkofagu.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.01.2009.

Komentarze 24 to “Znaleźli mumię egipskiej królowej?”

 1. Nie jestem fachowcem, więc pytanko: imię, które Wojtku piszesz, jest fonetycznie znacząco inne od imienia w notce Reutersa.
  Kto ma rację?

 2. Jedno mam pytanie. Do czego służy ten napis, nie wiem czemu akurat po angielsku: „Notify me of followup comments via email”.

 3. Napis oznacz powiadom mnei o kolejnych komentarzach mailem.

  A jest po angielsku, bo WordPress to amerykański serwis i nowe funkcje są po angielsku, dopóki ktoś ich nie przetłumaczy.

 4. O, bo na innych forach są opcje powiadamiania po polsku.

 5. Moje trzy grosze o tym powiadamianiu: zaznaczyłem, że chcę być powiadomiony o komentarzach do artykułu pod którym właśnie piszemy. Wkrótce dostałem powiadmienie, ale o wpisie na temat czworonożnych gadów latających, natomiast o odpowiedzi Wojtka na moje pytanie e-maila nie było. Czyli coś nie działa, jak powinno. Likwidując polecenie powiadmaniania sprawdziłem jeszcze raz: dotyczyło bierzącego artykułu, a nie poprzedniego, o pterozaurach.

 6. z innej beczki – pytanie czy zwolnienia w GW obejmuja tez dzial nauka – w imie zasady: nie czas ratowac roz gdy plona lasy… tak tylko pytam, jako osoba majaca ogolnie zle zdanie o dziennikarzach i zainteresowana jednak ochrona ginacego gatunku dziennikarstwa rzetelnego, kompetentnego i zinteresowanego przedmiotem, ale nie liczaca na odpowiedz bo ruzumiejaca, ze byloby niezrecznie taka na forum zamieszczac. wiec tak tylko w powietrze to rzucam – moze ktos podchwyci…

 7. Nieco ad rem. Słuchałem przed chwilą audycji w radiowej jedynce z Myśliwcem, który wspominał o tym odkryciu. Mówił, mniej więcej to samo, co tu napisałeś: „Co prawda naukowcy nie znaleźli jeszcze w piramidzie żadnej inskrypcji z imieniem królowej, ale ich zdaniem wszystko wskazuje na to, że jest to grobowiec Seszseszet.” Tak samo na Yahoo: „all signs indicate…” Wszystko wskazuje, czyli co? Czy ktoś wie właściwie, na jakiej podstawie to przypuszczenie?

 8. Bardzo dobre pytanie Maćku… Skąd wiedzą że to ta królowa a nie jakaś inna?? Nie ma inskrypcji a innych przesłanek w tym kierunku nie opisują.

 9. No właśnie. Zarzucili rybkę i nic… Była chyba parę lat temu podobna sytuacja, jak to jeden z naszych najwybitniejszych egiptologów ogłosił, że jedzie do Egiptu znaleźć mumię Herhora. Wydaje mi się, że jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o sponsorów…

 10. Nie wiem o co chodzi.Ale sprawdzałem też na innych stronach i też nic o tym nie piszą… Tylko że są prawie pewni. Nie wiem tylko na jakiej podstawie. Są naukowcami więc chciałbym usłyszeć jakieś naukowe wyjaśnienie tego. Jeśli coś jest niepodpisane to równie dobrze mogłoby być mojego pra…pradziadka;P

 11. „Mumia znajdowała się w pozostałościach piramidy odkrytej przez Egipcjan cztery miesiące temu.” Zajrzałem do tego artykułu ponownie i co widzę? oto fragment: „Archeolodzy oceniają, że w ciągu dwóch tygodni zdołają wejść do komory grobowej, ale nie spodziewają się wielkich odkryć. Jest prawie pewne, że rabusie dotarli tam już w starożytności” – a jednak:)

 12. Studencie zajrzałeś, ale nie wszystko przeczytałeś. Ominąłeś ten jakże cenny akapit ;) :

  Egipscy naukowcy uważają, że piramida należała do Seszseszet, ponieważ jest jedyną królową z tego okresu, której piramidy dotąd nie znaleziono.

  Co do sprawy wspomnianej przez Maćka. Ów profesor wciąż badania prowadzi. Niektóre odkrycia zajmują trochę czasu… Poza tym twierdzi, że artykuł, w którym to napisano, został mocno przekręcony przez autora.

 13. Ok, ten fragment nieco rozwiązuje sprawę. Choć stwierdzenie że to jest piramida Seszseszet, bo tylko niej nie odnaleziono też jest naciągana. Równie dobrze można znaleźć jakieś dziwne anomalie w ludzkim wyglądzie i powiedzieć że to obcy czy kosmita, bo ich jeszcze nie znaleziono. Mnie chodzi tylko o to żeby pewne rzeczy były oparte jakimś naukowym stwierdzeniem albo zeby było ujawniane dopiero jak się już coś będzie o nich wiedzieć. Pozdrawiam.

 14. Może inaczej. Chciałbym znać odpowiedź dlaczego tak twierdzą, jakie są na to dowody. A nie, że to na pewno jest jej bo jeszcze takiej nie znaleźliśmy i kropka, i bez wyjaśnienia. Teraz mówię o piramidzie bo jeśli chodzi o mumie to rozumiem z poprzednich wypowiedzi, że badania nad nią trwają itd. Chodzi mi o piramidę, w tej chwili. Pytanie było podobne do tego co zadał kolega Maciek.

 15. A co mają wyjaśniać? Z szóstej dynastii nie znano tylko jej grobowca. Znaleziono królewski grobowiec z czasów VI dynastii. No to czyj najpewniej będzie?

  Jeśli nie znaleźli inskrypcji z jej imieniem, to nie mają podczas wykopalisk innej możliwości stwierdzenia czyja to budowla. A zdobycie innych dowodów (np. z badań DNA) może potrwać lata, jeśli w ogóle będzie możliwe.

  Niewykluczone więc, że przez lata, a moze nawet zawsze, będzie się o tej piramidzie mówić „przypisywana Seszseszet” i nie ma w tym nic nienaukowego. Taka już jest archeologia. To prawie zawsze są równania z wieloma niewiadomymi i to najczęściej nawet nie wiadomo z iloma. Rozwiązuje się je poprzez tworzenie hipotez i ich testowanie, które często może trwać więcej niż jedno stulecie.

  Hipoteza dotycząca tej piramidy jest w pełni poprawna. I nie ma się co na nią dąsać, bo po prostu więcej nie mamy i być może nigdy mieć nie będziemy.

 16. W takim razie dziękuje za wyjaśnienie. Może chciałem być zbyt mądry. Pozdrawiam ;)

 17. Skąd wiedzą że jest ona z VI dynastii??

 18. Choćby położenie w stosunku do innych budowli. Akurat ten rejon Sakkary to królewska nekropola z VI dynastii. Zaraz obok jest piramida Tetiego oraz dwie jego żon.

  Pewno też sposób budowy i znalezione napisy pasują do tego okresu. Znaleźli też na miejscu ceramikę, a to całkiem niezły datownik.

 19. Rozumiem, thx

 20. Podobno Ostrakon J. 72460 wskazuje drogę do wodospadu w Dolinie Królów .Jak wynika z pisma tekst jest „drogowskazem” prowadzacym do grobowca królowej , który znajduje sie w Dolinie Królów … Grób do dzisiaj nie zostal odkryty … Podobno to tzw. Kod królowej ISisnefret . Czy wiadomo cos więcej …? I czy to rzeczywiście prawda ?

 21. @AgawaMm
  Dla jednych to prawda dla innych kłamstwo. To kwestia wiary, tak jak w religiach ;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: