Kolejne ślady Celtów spod Kalisza

Pozostałości osadnictwa z okresu lateńskiego, związanego z obecnością celtyckiego plemienia Bojów oraz z okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza, odkryto w ubiegłym roku podczas badań w dolinie Prosny w Jastrzębnikach pod Kaliszem.

O pobycie w tym rejonie Celtów świadczą monety, ozdoby i elementy strojów oraz obiekty archeologiczne, w których znaleziono ułamki naczyń kultury lateńskiej pochodzących z przełomu er – poinformowali w środę PAP Sławomir Miłek i Leszek Ziąbka z kaliskiego Muzeum Okręgowego oraz Adam Kędzierski z miejscowej stacji Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Trzy ze znalezionych monet można łączyć z mennictwem celtyckich Bojów. Dwie z nich nawiązują wagą, sposobem wykonania, materiałem i stylistyką do numizmatów z podkaliskiego Jankowa, gdzie najpewniej istniała pod koniec I wieku p.n.e. celtycka mennica, wybijająca monety o wartości 1/3 statera.

Archeolodzy znaleźli także kilka monet rzymskich, w tym rzadko odkrywany na ziemiach polskich denar Republiki Rzymskiej z 83/84 roku przed Chrystusem. Na monecie widać kontrmarki w kształcie greckich liter. Oznacza to, że zabytek dotarł do Wielkopolski z któregoś z państw hellenistycznych.

Na podstawie depeszy PAP opublikowanej w gazeta.pl.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.01.2009.

Komentarzy 17 to “Kolejne ślady Celtów spod Kalisza”

 1. Chyba nie znalazłyby się argumenty przeciw istnieniu Celtów, albo przynajmniej ich kultury, w pobliżu Kalisza. Tym bardziej, że Kalisz jest już na początku naszej ery, a Słowianie nie. Na mapach przedstawiających zasięg Celtów jest pokazane, że byli obecni nawet w Azji Mniejszej i na Ukrainie. Rzymskie monety pewnie pochodzą z handlu bursztynem.

 2. jakiś tam maciek powiedział 1.01.2009 @ 13:46

  W Twoim poście zakładasz tożsamość między ludźmi i przedmiotami?

  Pierwsze zdanie ostrożne:
  „Chyba nie znalazłyby się argumenty przeciw istnieniu Celtów, albo przynajmniej ich kultury” – czyli oni albo ich kultura? OK
  Ale już drugie zdanie – w archeologicznym stylu – jest twierdzące, a nie przypuszczające:
  „Na mapach przedstawiających zasięg Celtów jest pokazane, że byli obecni [ oni czyli LUDZIE] nawet w Azji Mniejszej i na Ukrainie.”
  A skąd to wiemy? Z map – zrobionych na podstawie dystrybucji przedmiotów przez archeologów.
  Czy dobrze to wszystko zrozumiałem.
  I co mają do tego Słowianie???
  A Kartagina musi zginąć? Czy o to chodzi koledze: jakiś tam maciek?
  A GDZIE TU CZŁOWIEK?

 3. >>A skąd to wiemy? Z map – zrobionych na podstawie dystrybucji przedmiotów przez archeologów.

  nie tylko. W przypadku Azji Mniejszej – ze źródeł historycznych. Nie pojawili się tam na chwilę, ale rządzili środkiem Anatolii (=Galacją) przez kilkaset lat! Na oczach świata!

 4. Ciekawe co na to genetyka, odpowiem przewrotnie ;)
  Zachowały się jakieś kompletne szkielety, by można było przeprowadzić choć badania porównawcze?

 5. >>Zachowały się jakieś kompletne szkielety, by można było przeprowadzić choć badania porównawcze?

  nie wiem, ale co ma tu genetyka? Celtowie to etnos, nie „rasa” czy populacja… Galatowie mówili po celtycku, ich władcy nosili celtyckie imiona, organizację społeczną mieli celtycką, broń i inne zabawki celtyckie. Co więcej przyszli z Europy, wiadomo dokładnie kiedy. Chyba nie jest to przedmiotem sporu…

  ale chodzi ci o Galatów, czy o te „ślady Celtów spod Kalisza”? Bo tu rzeczywiście trudno byłoby pewnie dowieść, że wszystkie te przedmioty nie pojawiły się tam drogą handlu…

  >>A GDZIE TU CZŁOWIEK?

  a na cóż nam człowiek do szczęścia? ;-)

 6. Gratuluję dobrego zrozumienia postu.
  No cóż, wiesz wszystko. Czapka z głowy!

 7. ciekawy styl dyskusji, oparty o pretensje do wszystkich, półsłówka i zagadki :-)

 8. No widzę, że mój post wzbudził same kontrowersje. Jeżeli chodzi o Słowian: Jest tu na Archeowieściach temat „Od kiedy Słowianie żyją nad Wisłą?”, który podważa fakt bycia Słowian na terenie Polski przed V-VI wiekiem n.e., zestawiłem to z Kaliszem, o którym jest wzmianka w I w.n.e. albo i wcześniej, czyli nie założyli go Słowianie, a Celtowie, których nawet znaleziono monety, o czym jest w tym artykule. A to że pisałem raz o kulturze Celtów, a raz o nich samych, jest uproszczeniem. Jak chcesz domorosły logiku, to wstawiaj „kulturę Celtów” i „Celtowie”, gdzie Ci pasuje, żeby nie było, że brakuje mi rozeznania. Nie chciałem też pisać od strony genetycznej, bo zostałbym skrytykowany, że badania genetyczne utożsamiam z badaniami archeologicznymi, a już mi tu wygarnięto, że służą one różnym sprawom.

 9. twój post maćku nie wzbudził wcale „samych kontrowersji”, tylko wybuch zgorzknienia i irytacji u niejakiego „domorosłego logika”. BTW, trzeba przyznać, że rzadko kiedy internauta może poszczycić się równie celnie dobranym nickiem ;-)

 10. Jeżeli chodzi o mój nick, to właśnie już wcześniej chciałem zaznaczyć, że nadałem go sobie spontanicznie, bo nie wiedziałem, że będę wracał na Archeowieści, ale zauważyłem, że ta strona jest dynamiczna, co 2 albo i 1 dzień nowy artykuł. Na szbykiego trzeba było coś dać, żeby nie być Anonimem.

 11. >>Jeżeli chodzi o mój nick

  nie mówię o tobie, tylko o „domorsłym logiku” ;-)

 12. Zastanawiałem się, skąd tu tylu ewidentnie różnych Anonimów i chyba rozumiem.
  Czy jeśli nie wypełni się rubryki „Identyfikator”, automatycznie wpisywane jest „Anonim”?

 13. Tak! To tak działa!

 14. tutaj szla trasa bursztynowa, celtowie trudnili sie nie tylko rzemioslem,( epoka brazu,zelaza) ale tez handlem tymi przedmiotami ich pracy i nietylko. Ich uczestnictwo na takiej trasie bylo pewnnie w tamtych czasach calkiem normalne. Znali sie swietnie w terenie, pozniej ich miejsce przejeli tutaj w Europie czesciowo zydzi i arabowie.Zydzi zaczeli sie osiedlac, to dalej jest ciekawe i tez typowe dla Kalisza.

 15. Może Żydzi to kulturowi Celtowie? A Arabowie?
  Opowieść Anonima jak z Galla Anonima (sic!)? I biedni teraz ludzie z Kalisza. Nic dalej nie kopcie.

 16. Mysle nie raz, ze nie tylko kopanie odtwarza historie, jak bedziemy tylko na archeologow liczyc to jej sie nie doczekamy.Mysle ze powinno duzo wiecej ludzi zajac sie jej badanie.Ale nie tylko ci co umieja pisac, bo moze ci tylko to umieja.
  Jedno moge powiedziec,ze pochodze z ziemi kaliskiej i moja rodzina ma juz 400 letnia historie.Cos w tym jest?, Ale oni zawsze zabierali wiadomosci do grobu i co ciekawe pobierali sie w rodzinach, pewnie w obawie przed obcym.Moze takie analizy bylyby konstruktywne? Pochodze ze starej kaliskiej kultury agralnej.

 17. Znalezione monety i ich wytwarzanie jest juz jakims dowodem istnienia w kaliskim celtow, ale nie tylko.Takie mennice i takie pieniazki nie byly wyczynem zeby je zrobic, zeby mowic juz o osiedleniu. Ale to sa juz pewne elementy,bo tu juz jest typowy przedmiot znany w innych regionach Europy.To jest juz mozna powiedziec jakis pisany element.Ciekawy jest takze ten grob kowala pod Debem, juz dawno znaleziony z takim napisami i wyposazeniem grobu.Nie przygladalam sie tym eksponatom dokladnie, ale te zaliczylabym do tej samej kultury-celtow.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: