Najstarsze ślady jaskiniowców

Najstarsze dowody zamieszkiwania jaskini przez ludzi pochodzą z Afryki Południowej. Odkopano je wiele lat temu, ale dopiero teraz można było ustalić ich wiek.

Jaskinię Wonderwerk badali w latach 1978-1993 archeolodzy pod wodzą Petera Beaumonta. Dokopali się do najniższej warstwy, w której odkryli trochę niewielkich narzędzi kamiennych. Nie byli jednak pewni dokładnego datowania znalezisk.

Teraz zadaniu temu podołał międzynarodowy zespół kierowany przez Michaela Chazana z Uniwersytetu w Toronto. Dokonał tego dzięki zastosowaniu dwóch nowoczesnych technik datowania – metody paleomagnetycznej oraz metody izotopów kosmogenicznych.

Naukowcy ustalili, że narzędzia pochodzą sprzed dwóch milionów lat. Są więc najstarszym śladem po ludziach mieszkających w jaskini.

Według badaczy najbardziej prawdopodobnym kandydatem na pierwszego jaskiniowca jest Homo habilis, ale nie można wykluczyć, że był to jakiś inny wczesny człowiek.

Na podstawie Science Daily.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.12.2008.

Komentarze 4 to “Najstarsze ślady jaskiniowców”

 1. Dziwna sprawa – nie mam pomysłu, jak paleomagnetyzm może się przydać w takiej sytuacji…

 2. Nie taka dziwna – skoro jest to metoda datowania względnego SKAŁ, to oczywistością było sprawdzenie wg. niej wieku narzędzi (kamiennych przecież) znalezionych w jaskini. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.

 3. @crimson

  Nie narzędzi, ale warstwy, w której je znaleziono. Badanie wieku skały, z której zrobiono narzędzia ujawni nam wiek tej skały, a nie wykonania narzędzi.

  @ Cometto
  cytat ze źródła
  For Paleomagnetic Dating Hagai Ron of the Hebrew University took small samples of soil from the entire sequence (over fifty samples). These samples allow him to measure changes in he earth’s magnetic field and to correlate the Wonderwerk sequence with a global timescale for changes in the magnetic field (known as reversals).

 4. Aa, no to chyba akurat był ten szczęśliwy przypadek, że osady które to przykryły miały właściwości magnetyczne.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: