Pobojowisko pełne rzymskiej broni (aktualizacja)

Duże ilości rzymskiej broni odnaleźli archeolodzy na pobojowisku z III w. znajdującym się w rejonie Getyngi w landzie Dolna Saksonia.

Odkrycie jest intrygujące, bo wedle naszej wiedzy od klęski w Lesie Teutoburskim w 9 roku n.e. rzymskie wojska nie zapędzały się tak daleko w głąb Germanii.

Archeolodzy wydobyli w ciągu ostatnich trzech miesięcy 600 zabytków. W większości jest to starożytna broń. Ich zdaniem nie ma wątpliwości, że w miejscu, w którym znaleźli zabytki, doszło do sporej bitwy.

Niemieccy naukowcy mówią, że odkrycie może zmienić nasz pogląd na ten okres, gdyż wskazuje na dużą rzymską operację w głębi Germanii. Jednak w dotychczasowych doniesieniach nie ma żadnych informacji, które pozwoliłyby wykluczyć, że było to starcie dwóch armii germańskich dysponujących dużymi ilościami rzymskiej broni, co nie byłoby niezwykłe.

Szczegóły odkrycia zostaną podane na poniedziałkowej konferencji.

Na podstawie The Local i Spiegel Online.

Aktualizacja
Na poniedziałkowej konferencji dowiedzieliśmy się, ze do bitwy doszło gdzieś między 180 a 260 rokiem. Niemieccy archeolodzy szacują, że brało w niej udział do 1000 Rzymian. Przedmioty znaleźli na terenie o wymiarach 1500 na 500 m.

Guenther Moosbauer z uniwersytetu w Osnabrueck, który specjalizuje się w stosunkach rzymsko-germańskich podejrzewa, że mógł to być rzymski legion, który szukał na Germanach zemsty za wypchnięcie w 235 roku rzymskich wojsk za Limes Germanicus.

Najciekawsze jednak jest to, że niemieccy archeolodzy znaleźli na pobojowisku kilka pocisków z balisty, a więc machiny miotającej, której wedle naszej wiedzy Germanie nie używali.

Na podstawie AP (zdjęcia).

Przyznam, że konferencja nie rozwiała moich wątpliwości. Mam wrażenie wielkiej lekkości w wysuwaniu tez. Trudno mi sobie wyobrazić samotny oddział Rzymian pchający się wiele dni w głąb Germanii. I pewno w ogóle wyśmiałbym Niemców, gdyby nie te pociski z balisty. Jednak czy możemy mieć stuprocentową pewność, że jacyś Germanie nie zdobyli i nie używali kilku balist? Wszak większość rzymskich balist była stosunkowo niewielkimi urządzeniami. A nikt mi nie wmówi, że Germanie nie potrafiliby ich obsługiwać. Zwłaszcza ci, którzy przez wiele lat slużyli w rzymskiej armii.

Koniecznie przeczytaj kolejną aktualizację.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.12.2008.

Komentarzy 17 to “Pobojowisko pełne rzymskiej broni (aktualizacja)”

 1. Chciałbym zobaczyć archeologa który rzeczywiście powiedział o „rzymskiej operacji w głębi Germanii” w III wieku. Jakiś analfabeta musiałby to być a nie archeolog. Ale jakoś jestem dziwnie pewien że owszem, jest tu zaangażowany analfabeta, ale jest nim dziennikarz Spiegla. W III wieku połowa populacji Germanii żyła z najemnictwa w legionach, a druga połowa żyła z walki z nimi. Tak czy tak dostęp do rzymskiej broni nie był żadnym problemem.

 2. ale czy Germanie używali rzymskiej broni w swoich wojnach. Te zabawki są idealnie dostosowane do legionowej taktyki. Krótki gladius, wielka tarcza – zwłaszcza ten śmieszny nożyk, który Rzymianie nazywali mieczem – cóż po nim Germanom, walczących długimi mieczami i długimi włóczniami?

 3. @embercadero
  Chciałeś zobaczyć to patrz: http://www.fan-nds.de/images/hassmannklnov.jpg :)

  To dr Henning Haßmann. a powiedział według the Local: „The find indicates a massive Roman military presence”

 4. do Epistecus:
  wydaje mi się że śmieszny mieczyk z hiszpańskiej stali był bardzo lubianą zabawką przez Germanów (patrz wykopaliska w Ilerup…).

 5. jeszcze jedno, czy Germanie służyli rzeczywiście w legionach, czy też raczej w osobnych oddziałach na służbie Rzymu, jako najemnicy lub foederati?

  • @Eptesicus
   W III w. n.e. Rzymianie coraz rzadziej używali krótkich mieczy. Powszechne stawały się długie (spatha), bo barbaryzacja armii powodowała zmiany w taktyce. Coraz częstsze było też użycie owalnych tarcz, a nie tak charakterystycznych dla legionów wcześniejszego okresu tarcz prostokątnych.

   Co do służby Germanów to wszystko zależy od okresu i pochodzenia owych Germanów. W IV-V w. ogromna część dowódców armii była już pochodzenia germańskiego. Było wielu Germanów urodzonych już na ziemiach cesarstwa i ci nierzadko służyli jako obywatele rzymscy. Ale byli też najmowani Germanie spoza imperium, którzy często przybywali całymi oddziałami.

   Generalnie powiedziawszy armie obu stron stawaly się coraz podobniejsze, zwłaszcza na Zachodzie.

 6. Trzeba czekac na szczegoly,bo przeciez walki miedzygermanskie z uzyciem rzymskiego uzbrojenia to chyba nic dziwnego dla historykow starozytnosci.

 7. >>W III w. n.e. Rzymianie coraz rzadziej używali krótkich mieczy… Generalnie powiedziawszy armie obu stron stawaly się coraz podobniejsze, zwłaszcza na Zachodzie.

  nie zdawałem sobie sprawy, że „germanizacja” sprzętu i samej armii zaczęła się tak wcześnie. III w. to czasy między późnym Septymiuszem Sewerem a wczesnym Dioklecjanem, kiedy infiltracja barbarzyńców nie była jeszcze tak duża. Że w IV-V w. to jasne – germańscy dowódcy na najwyższych stołkach, od Arbogasta i Stylichona począwszy…

 8. Nie doszukiwałbym się źródeł zmian uzbrojenia w „germanizacji” armii rzymskiej. Jeden z rzymskich historyków, nie pamiętam teraz który, ubolewał w czasach cesarstwa nad kryzysem i wulgaryzacją rzymskiej sztuki wojennej. Nad tym, że krótki miecz, fechtunek oparty na śmiercionośnych pchnięciach, walkę w szyku itd. zastępuje się łatwych do wyszkolenia rębajłem opartym na długim mieczu. Więc może jedno po prostu zbiegło się z drugim.

 9. Nie znam się na rzymskiej ani germańskiej sztuce wojennej, więc nie jestem pewien, czy to ma znaczenie ale z artykułu tutaj:

  http://www.taz.de/regional/nord/nord-aktuell/artikel/1/roemer-mutiger-als-gedacht/

  wynika, że jedna ze stron użyła w tej bitwie katapult, i to w sporej liczbie (znaleziono m.in. groty pocisków z nich wystrzeliwanych). Rozumiem, że Germanowie często używali wtedy rzymskiego uzbrojenia, ale czy katapult także?

 10. @ibn_stahu: groty pocisków to raczej w baliście. Katapulta kamykami zazwyczaj miotała :)

 11. @rusek: sorki, powtórzyłem „katapulty” za autorami tekstu :) Ale to w sumie nie zmienia istoty pytania: w takim razie czy Germanowie używali balist?

  PS. A tutaj jak się poklika jest zdjęcie pocisków z tych „katapult”:
  http://www.thestate.com/world/story/622304.html?RSS=untracked

 12. No użycie machin bojowych rzeczywiście wskazywałoby na obecność legionu, przynajmniej nie przypominam sobie żadnych znalezisk które by wskazywały nawet minimalnie na ich użycie przez „barbarzyńców” samych sobie. To byłaby rzeczywiście jakaś nowość. Bo uzbrojeniem osobistym obie strony w III wieku nie różniły się ani w ząb, jeśli pominiemy „paradne” części ubioru rzymskich oficerów (typu kita na głowie czy brązowy „tors”) – co do których szczerze nie sądzę by były rzeczywiście używane w warunkach bojowych. Wszystko inne było już odkopane w dużym wyborze nie tylko na terenie Niemiec czy Czech/Moraw ale nawet na terenie naszej „rodzimej” kultury przeworskiej która z natury rzeczy nie mogła mieć aż tak wiele kontaktów z Rzymem.

  Nawet jeśli byłyby jednak ślady wskazujące na działalność legionu, to podejrzewałbym raczej jakaś samowolkę (zemstę?) dowódców, bo interesów żadnych poza limesem cesarstwo już dawno nie miało i nie broniło. Szczególnie tak bardzo na północ, bardziej na południu mogłaby wchodzić w grę jakaś akcja pacyfikacyjna Alemanów – ale Sasi to chyba dopiero w IV wieku (i to pod koniec) zaczęli się uaktywniać, wcześniej nie dawali powodu do akcji odwetowych.

 13. We wtorek 27.10.2009 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (ul. Gołębia 11) będzie wykład profesora Meyera na temat odkrycia tego pobojowiska.

 14. Jeszcze jedno – wykład ten odbędzie się o godzinie 15.00

 15. Szkoda, że nikt „z zewnątrz” jednak nie zjawił się na tym wykładzie…

  • Masz link do youtoube z tym wykladem?

   A tak powazniej, naprawde przydaloby sie w ten sposob popularyzowac takie interesujace wyklady.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: