Rzymskie zagłębie lampek oliwnych

Archeolodzy odkryli w Modenie w środkowych Włoszech pozostałości starożytnego centrum produkcji lampek oliwnych.

rzymskie-lampki-oliwne

Rzymskie lampki oliwne bywały małymi dziełami sztuki. Z lewej widzimy walczących gladiatorów, a z prawej scenę erotyczną. Zdjęcie z prawej na licencji GNU FDL. Autor Matthias Kabel. Zobacz też jakie ozdoby były na lampkach znalezionych w Modenie

Odkrycia dokonano podczas budowy osiedla mieszkalnego w pobliżu starożytnych murów miejskich. W trakcie prac natknięto się na wielkie składowsko ceramicznych odpadów. Archeolodzy znaleźli w nim wazy, butle, cegły, ale przede wszystkim setki lampek oliwnych. Jak podkreśla kierujący pracami archeolog Donato Labate każda lampka ma wybitą na spodzie nazwę wytwórcy.

W czasach rzymskich lampy oliwne były jednym z pierwszych produkowanych masowo dóbr. Na śmietnisku archeolodzy znaleźli wyroby największych marek tamtych czasów: Strobili, Communis, Phoetaspi, Eucarpi i Fortis. Ich produkty trafiały do odbiorców na trzech kontynentach.

Najsłynniejsza z nich była marka Fortis. Oznaczone nią w lampki były w użyciu do końca II w. n.e. Jak mówi włoski archeolog była to jedna z pierwszych masowo podrabianych marek.

Już wcześniej podejrzewano, że lampki Fortis pochodziłu z Modeny, czyli starożytnej Mutiny. Odkryte wysypisko to zdaniem Labate potwierdzenie, że przypuszczenia te były słuszne. – Miasto było ważnym centrum ceramicznym. Znajdowały się tutaj liczne warsztaty – opowiada archeolog. Piece znajdowały się poza murami miasta, by zapobiec pożarom.

Na podstawie Discovery News.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.12.2008.

Komentarze 2 to “Rzymskie zagłębie lampek oliwnych”

  1. Ta scenka erotyczna jest dość odważna ;) W dzisiejszych czasach z całą pewnością zostałaby podciągnięta pod pornografię.

  2. W lupanarach też czasem trzeba poświecić…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: