Zabalsamowany król z Iranu (film!)

Archeolodzy odkryli w Iranie zabalsamowane zwłoki króla sprzed około 3000 lat oraz szczątki pięciu chroniących go strażników. Do odkrycia doszło w irańskiej prowincji Kurdystan.

W grobie archeolodzy odnaleźli biżuterię oraz koronę. Na piersi władcy leżała tabliczka w kształcie ryby pokryta nierozpoznanym na razie pismem.

Archeolodzy spekulują, że zmarły może być jednym z władców Medów.

Na podstawie Andhra News.

To informacja sprzed prawie dwóch tygodni. Jako że widziałem ją tylko w tym indyjskim serwisie i na pewnych stronach kurdyjskich, czekałem na potwierdzenie w lepszych źródłach. Niestety nic się nie pojawiło. To dziwne, bo informacja brzmi dość sensacyjnie. Trudno mi powiedzieć na ile jest prawdziwa. Nie podano dokładnego miejsca odnalezienia, ani kto dokonał odkrycia. Mam np. poważne wątpliwości, co do tego, czy szczątki rzeczywiście były zabalsamowane.

Aktualizacja
Koniecznie obejrzyjcie film pokazujący „zabalsamowanego króla”, do którego link podrzucił Arkadiusz Sołtysiak za co bardzo dziękuję. Myślę, że fałszerze mogli się bardziej postarać.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.12.2008.

Komentarzy 29 to “Zabalsamowany król z Iranu (film!)”

 1. Niektórzy Kurdowie (zwłaszcza klasa „świadoma politycznie”) niekiedy uważają Medów za swoich przodków, co zresztą nie jest takie nieprawdopodobne. A to niestety rzutuje na wiarygodność tego odkrycia

 2. …zwłaszcza, że jedynymi źródłami są właśnie strony kurdyjskie i strona indyjska która pewnie ściągnęła od tych pierwszych

 3. Jest to ewidentne kiepskiej jakości fałszerstwo:

  Kudrowie oczywiście wierzą, że to Kyaksares ;)

 4. Jakaś dziwna ta mumia na tym filmie. Tak jakoś rewelacyjnie zachowana :)
  O ile się nie mylę kultura Medów jest poznana dość dobrze, więc skąd problemy z odczytaniem tabliczki?

 5. to mi wyglada na falszerstwo

 6. Ale szmira. Gorsze niż brazylijski serial :)

 7. manekin ze swiecidelkami;)

 8. Dobre!!! proponuję spreparować mumię Bolesława Chrobrego. Albo jeszcze lepiej – spreparujmy mumię przedstawiciela kultury przeworskiej. Niech zawiera złote ozdoby z inskrypcjami w jęz słowiańskim. Nareszcie będziemy mieli niezaprzeczalny dowód odwiecznej polskości ziem między Odrą, a Bugiem. Chłopaki z poznańskiego akademika nam pomogą.

 9. @Gunther
  Oj Gunther narażasz się środowisku auto-, jak tak dalej pójdzie to chłopaki z DS Jowita w rewanżu do domu na święta nie pojadą, a zamiast tego będą wyciągać coraz to nowsze dowody na poparcie swoich racji. Literaturę z lat 60-ych i 70-ych :P

 10. jak na zwłoki sprzed około 3000 lat to wygląda jak żywy

 11. @chris74
  >>O ile się nie mylę kultura Medów jest poznana dość dobrze, więc skąd problemy z odczytaniem tabliczki?

  co to, to nie. Samo imperium medyjskie istniało dość krótko, jego historia jest znana głównie ze źródeł krajów ościennych (oraz państw sukcesyjnych) oraz z Herodota i Diodora Sycylijskiego, który przekazał listę zaledwie 9 królów, od gościa który wspólnie z Babilończykami zniszczył Niniwę, aż do tego nieszczęśnika którego obalił stojący na czele buntujących się Persów Cyrus Wielki, twórca imperium Achmenidów. Język medyjski nie jest właściwie znany, wiadomo tylko tyle, że należał do irańskiej gałęzi języków indoeuropejskich, trochę słów z niego przetrwało w perskim i innych językach regionu. Nie wiadomo czy istniały jakiekolwiek teksty pisane po medyjsku, ani jakim pismem je pisano. Tylko kilka inskrypcji pismem klinowym na terytorium tego co historycy uważają za imperium medyjskie, pochodzi sprzed okresu achmenidzkiego, w tym jedna napisana po akkadyjsku, ale nie zawiera żadnych imion medyjskich (czy choćby przypominających medyjskie znane ze źródeł historycznych). Niektórzy twierdzą, że staroperskie pismo klinowe było w rzeczywistości medyjskie i zostało tylko przejęte przez Persów, wreszcie – są i tacy, którzy uważają że nieodczytane dotychczas linearne pismo elamickie (nie mylić z odczytanym elamickim klinowym) może w rzeczywistości zawierać teksty po medyjsku, a nie po elamicku.

  tyle przeczytałem na temat pisma Medów w angielskiej wikipedii, z której jak niektórzy mi zaraz przypomną, nie wolno z definicji korzystać bo są tam same błędy ;-) Mam nadzieję, że Arkadiusz Sołtysiak potwierdzi to co napisałem, a jak nie, to trudno, znowu dostanę po łbie za wypisywanie niesprawdzonych głupot :-)))

 12. A sama „mumia króla” ? Mega-LOL dla frajerów, którzy myśleli, że ktoś łyknie ten manekin z tandetnymi, kiczowatymi świecidełkami, w tym ową złotą rybką z nieudolnym naśladownictwem pisma klinowego. Wstyd totalny – wstyd dla narodu kurdyjskiego, że swoją słuszną walkę o przetrwanie próbuje wesprzeć takimi humbugami.

 13. Ojej, nie wiedziałem, że jestem takim postrachem. Angielska Wikipedia jest niezła (czego nie można powiedzieć o polskiej), rzeczywiście o Medach niewiele wiadomo, najwięcej od Herodota, który wymienia czterech władców medyjskich: Deiocesa, Fraortesa, Kyaksaresa i Astyagesa. Ta „mumia” to ma być Kyaksares, który wziął udział w rozbiorze Asyrii.

 14. Genialny film!!! Już niemal odczytałem ten zapis klinowy.

 15. @Sauron
  Zapomniałeś o najnowszych dokonaniach badaczy białoruskich!
  Tak na prawdę chętnie ponarażałbym się też allohtonistom. I komu się tylko da. Ja już z natury jestem złośliwy. Wszystko przez to, że mam kompleksy, które projektuję na innych.
  A w filmie najbardziej podobają mi się oczy monarchy. Coś mu położyli na powiekach, czy ma wytrzeszcz?

 16. Wygląda mi to na element scenografii z Bollywood. :P

 17. @Gunther
  Też zauważyłem ten blask życia w jego oczach ;) Pewnie połozyli mu na powiekach ćwierćdolarówki :)
  Jak to mawiali bohaterowie pewnego kabaretu na kompleksy jest dobra lewatywa, bo lewatywa jest dobra na wszystko :P
  Co do badaczy białoruskich nie mam zdania, bo raczej słabo znam problematykę, a poza tym dochoodzi problem wspólnoty bałto-słowiańskiej, która zamieszkiwała te tereny. Może jednak nie rozwijajmy wątku w tym poście, bo dotyczy przecież króla i jego cudownie zabalsamowanego ciała. Jeżeli pachnie fiołkami, to może się okazać, że mają w rzeczywistości ciało św. Izaaka Wielkiego lub Grzegorza z Nareku.

 18. Z nosem przy monitorze odczytałem inskrypcję na rybie, jest zapisana podręcznikową wersją staroperskiego pisma klinowego i brzmi (albo raczej powinna brzmieć): A B C D E F G H I J. Tylko zamiast E jest inne D, jeden z klinów się przesunął i zamiast I wyszło drugie C, a J jest niedokończone.

 19. No widzisz, to dowód, że alfabet wymyślili Persowie.

 20. Tylko pod warunkiem, że termin „dowód” będziemy rozumieć na sposób kreacjonistyczny.

 21. przypomnial mi sie Jerzy Edigey i jego ksiazki. Moze to nie krol, ale jeden ze szpiegow krola Asarhaddona? Jedno jest pewne – ahura mazde zawsze wielbic trzeba.

 22. Nie jestem pewna, ale to bardzo wygląda na zwykłe oszustwo . Ciało jest na pół ciemne , nogi są jaśniejsze niż reszta ciała , wątpię
  aby w tamtejszych czasach były takie ozdoby jak klejnotki . W ogóle dziwne jest iż nakręcono i wpuszczono do serwisu Youtube ten filmik , a więc wiele tematów można by tu nasunąć , ale nie osądzajmy ludzi o fałszerstwo bo do końca tego nie wiemy , ale jak najbardziej wygląda to na fałsz .

 23. @ Arkadiusz Sołtysiak
  „Tylko pod warunkiem, że termin “dowód” będziemy rozumieć na sposób kreacjonistyczny.”

  I po co te złośliwości, Arku?

 24. A ktoś czytał to:
  http://wiadomosci.onet.pl/1879924,16,item.html
  ??
  Kolejny ‚zmumifikowany król’ czy coś pewnego? Bo że pisza o tym na onecie to dla mnie żaden argument :)

 25. BBC też o tym donosi:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7777385.stm

 26. >>I po co te złośliwości, Arku?

  dla przyjemności ;-)))

 27. Fajny. W tym roku też taki znalazłem :) Tak na prawdę znaleźliśmy czaszkę, w której zalegała warstwowana glina. Zapewne napłynęła tam przez jakiś otwór lub pęknięcie. W późniejszym czasie czaszka pękła pod naciskiem gliny. Po zadokumentowaniu wyjmowaliśmy ją we fragmentach. Ostatecznie można było wyjąć tę glinę, która napłynęła do wnętrza czaszki – wspaniale odcisnęło się na niej wewnętrzne sklepienie czaszki. Wyglądała jak zmineralizowany mózg.

 28. Gunther, a co Ty, jako archeolog i chrześcijanin sądzisz o ewolucji i stwarzaniu?

 29. Komentarz piętro wyżej miał być chyba w newsie o mózgu…
  @Maciek
  Temat rzeka i na pewno nie na komentarze w wątku, którym o tym nie traktuje. Bez wątpienia jestem kreacjonistą, ale chyba nie bardzo mieszczę się w nurcie, który na tym blogu wielokrotnie krytykował eptesicus.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s