Bursztynowy naszyjnik z epoki brązu

Niezwykle rzadki bursztynowy naszyjnik sprzed około 4000 lat znaleźli brytyjscy archeolodzy w rejonie Manchesteru.

Naszyjnik leżał w grobie w formie skrzyni zbudowanej z kamiennych płyt (tzw. cist). Znalazcy podkreślają, że to pierwszy taki naszyjnik odkryty w północno-zachodniej Anglii.

Naszyjnik wykonano z kilkudziesięciu bursztynowych paciorków różnej wielkości. Naukowcy z wydziału archeologii uniwersytetu w Manchesterze tłumaczą, że był on w epoce brązu oznaką wysokiego statusu. Odnaleziony pochówek należał więc najpewniej do kogoś bardzo ważnego.

Tajemnicą jest w jaki sposób bursztyn trafił do Brytanii. Najbliższe źródła tego surowca znajdują się bowiem nad Morzem Bałtyckim.

Na podstawie BBC. Dali zdjęcie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.12.2008.

Komentarzy 7 to “Bursztynowy naszyjnik z epoki brązu”

 1. Czytałem kiedyś o bursztynie, i stąd wiem, że aż 90% zasobów jest w Bałtyku, czyli nawet gdyby bursztyn został znaleziony nad Morzem Kaspijskim albo na Uralu, to i tak byłby on bałtycki. Najszybciej sprowadzili go na wyspę Celtowie, bo wiadomo, że mieli dostęp do Bałtyku.

 2. Są także złoża w okolicach Lubartowa na Lubelszczyźnie, ok. 20- 50 metrów pod ziemią (w niektórych miejscach podobno dużo płycej). Jednak z tego co się orientuję, przynajmniej jeszcze 2- 3 lata temu nie było zgody na ich legalne i przemysłowe wydobycie.

 3. Kiedyś bursztyn był kopany w tym rejonie. Do tej pory jeszcze można trafić na Lubelszczyźnie na bryłki bursztynu, które ziemia „sama wypycha” na górę. Jakiś czas temu oglądałem jakiś program w tv, gdzie jakowyś rolnik z tamtego rejonu znajdował bryłki bursztynu na polu.

 4. Ładna rzecz mogła wędrować z rąk do rąk, jako towar albo łup. Z nad Bałtyku do Brytanii nie jest daleko.

 5. Przypominam o zasiegu wyrobow z krzemienia pasiastego z Krzemionek Opatowskich – znajdowano je praktycznie w calej Europie, co swiadczy o rozwinietych drogach wymiany lub nawet szlakach handlowych od „pradawnych” lat.

 6. cist burial to pochówek z epoki brązu, najczęściej inhumacyjny, w grobie zbudowanym z formie skrzyni z płyt kamiennych. To nie jest grób obłożony kamieniami.

  • @Anonim
   Dziękuję za uściślenie. Nie znalazłem nigdzie polskiej definicji, a w oparciu o zdjęcie zdefiniowałem cist, jako „obłożony kamieniami grób”, by choć trochę przybliżyć go czytelnikom.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: