Chcą odbudować jeden z siedmiu cudów świata

Z siedmiu starożytnych cudów świata do naszych czasów zachowały się tylko piramidy w Gizie. Pozostałe, choć były o ponad dwa tysiące lat młodsze, nie przetrwały. Możliwe jednak, że w niedalekiej przyszłości będą na świecie dwa antyczne cuda.

artemizjon

Rysunki odnalezionego przez archeologów rzeźbionego bębna

Tureccy i austriaccy naukowcy planują odbudować świątynię Artemidy w Efezie, czyli Artemizjon. Były już dwa. Pierwszy ufundował w połowie VI w. p.n.e. król Lidii Krezus. Po 120 lat pracy najwspanialej zdobiona świątynia greckiego świata była gotowa. Jednak w 356 r. p.n.e. pewien szewc podpalił ją, by unieśmiertelnić swe imię (co mu się niestety udało). Zebranie funduszy i odbudowa zajęły trochę ponad sto lat. Ostateczną zagładę sprowadzili na świątynię Goci, którzy w 262 r. n.e. najechali Efez. Nieliczne resztki budowli odkryli w XIX w. brytyjscy archeolodzy.

Tym co zachwycało starożytnych były rozmiary Artemizjonu oraz niezwykle bogata dekoracja, a zwłaszcza 36 rzeźbionych bębnów umieszczonych u dołu przednich kolumn. Takiej ozdoby nie miała żadna inna grecka świątynia. (rysunkowa rekonstrukcja Artemizjonu).

Trzecia świątynia ma mieć takie same rozmiary jak antyczna, ale rzeźbione bębny mają być w aż 60 kolumnach ze 120. Pomysłodawcy chcą, by bębny stworzyli artyści z całego świata. Międzynarodowe jury ma wybrać najlepsze. Szacuje się, że budowa będzie kosztować 150 mln dolarów.

Na podstawie Voices.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.11.2008.

Komentarzy 12 to “Chcą odbudować jeden z siedmiu cudów świata”

 1. Cudem do dziś zachowanym jest TYLKO piramida Cheopsa – nie grupa piramid w Giza…

 2. Drogi Anonimie, o ile wiem (opieram się na angielskich wersjach oryginalnego poematu) Antypater z Sydonu na swojej liście pisząc o piramidach używa liczby mnogiej. Zresztą nie wspomina nawet, że chodzi o te w Gizie, ale to jest oczywiste.

 3. Bardzo jestem ciekaw efektu. Mam nadzieję że jedyna zachowana kolumna będzie miała godne towarzystwo ;)

 4. Projekt moim skromnym zdaniem świetny, może nawet doczeka się miana cudu budownictwa XXI wieku :)

 5. Mam nadzieje, ze ta rekonstrukcje zrobia w innym miejscu a nie na miejscu prawdziwej swiatyni.

  Bedzie to tylko nasze wyobrazenie o wygladzie budynku a nie jego odtworzenie.

  tak przy okazji, wydaje mie sie, ze rzezby i budynki starozytnj Grecji mogly wygladac zupelnie inaczej, niz sobie wyobrazamy – dostojne, biale marmury.
  czytalem kiedys, ze na rzezbach znaleziono slady barwnikow, swiadczace o tym, ze byly pomalowane w kolory imitujace rzeczywistosc – tak wiec byc moze, ze rzezby w takim budynku bardziej przypominaly gabinet figur woskowych niz to, do czego jestesmy obecnie przyzwyczajeni w naszych wizjach epoki.

  Byc moze, ze swiatynie rowniez byly bardzo kolorowe, moze za wzor kolorystyki moglyby sluzyc budynki z okresu Bizancjum?

 6. Z tego co wiem, to rzeczywiście zarówno w Grecji, jak i w Rzymie wszelkie rzeźby były malowane (tak jak jest to w zwyczaju do dziś na polskiej wsi, gdzie pokrywa się pstrokatym barwnikiem rzeźby świętych), tak więc wszystkie ekranizacje, w których widzimy „dostojne” białe rzeźby to fałsz i powinniśmy spojrzeć raczej na współczesne świątynie w Indiach, aby wyobrazić sobie przepych i pstrokaciznę świątyń helleńskich i rzymskich.

 7. O polichromii na rzeźbach, płaskorzeźbach i malarstwie monumentalnym wiadomo już od dość dawna, i z reguły uwzględnia się to przy rekonstrukcjach.
  Co do „białych marmurów” To grecy gustowali raczej w odlewach brązowych, chryzoelefantynie ale większość ich dzieł przetrwała pod postacią rzymskich marmurowych kopii.

 8. Ale greckie malowane marmury też były częste, choćby rzeźby w świątyni Afai
  http://cudaswiata.wordpress.com/2008/03/17/lucznik-ze-swiatynia-afai-w-eginie-tzw-parys/

 9. Jeżeli świątynia ma być odbudowana, to chyba powinno się to odbyć z jak największą dbałością o zachowanie jej oryginalnego wyglądu. Zdaję sobie sprawę, że na podstawie tego, co się zachowało trudno będzie stworzyć dokładną rekonstrukcję, ale skoro wiadomo, że rzeźbione bębny zdobiły tylko 36 przednich kolumn, to po cholerę w odbudowanej świątyni ma ich być aż 60?

 10. Co to znaczy odbudować?Przecież będzie to tylko piekielnie droga atrapa.Nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na renowację autentycznych zabytków?

 11. właśnie, wygląda mi to na to że będzie to atrapa, fajna ale droga. Przyciągnie turystów nic więcej. Poza tym tak jak pisze Lorak, po co dodawać liczbę bębnów zdobiących kolumny?? Żeby to znów nie był przerost formy na treścią. Nic na siłe moim skromnym zdaniem.

 12. to nie jedyny z 7 cudów antycznego swiata, ktory ma byc odbudowany. podobno planuje sie ustawienie na Rodos nowego kolosa. Tyle, ze nie ma byc on doslownie odbudowany ani zrekonstruowany, tylko zrobiony od nowa, wiekszy niz orygnal. Historycy twierdza podobno, ze rekonstrukcja nie ma sensu, poniewaz byla by to tylko karykatura…. ja sie nie zgadzam, chetnie zobaczylabym kolosa w identycznej formie jakiej byl tuz przed zawalaniem sie do morza podczas trzesienia ziemi…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: