Robotnicy próbowali zrabować złoty skarb

847 złotych monet znaleźli w piątek robotnicy podczas kopania basenu na terenie szkoły w Pune w stanie Maharasztra (środkowe Indie). Nie był to jednak dla nich łut szczęścia, ale początek wielkich kłopotów.

Trzej znalazcy postanowili bowiem zachować odkrycie w tajemnicy i przywłaszczyć sobie skarb. Najwyraźniej nie byli jednak dość ostrożni i błyskawicznie zatrzymała ich policja. Teraz czekają na proces.

Funkcjonariusze odzyskali wszystkie znalezione monety. Są na nich napisy w języku greckim i urdu. Na razie nie wiadomo z jakiego pochodzą okresu. Cały skarb waży prawie 2,5 kilograma.

Na podstawie The Times of India.

Połączenie w jednym skarbie monet z napisami greckimi i w urdu jest dość intrygujące. Greckie monety nie były co prawda niczym niezwykłym w Indiach w okresie III w. p.n.e. – I w. n.e., ale w tym okresie nie było jeszcze języka urdu. Wykształcił się on dopiero w XIII-XVII w. Jest mieszanką indyjskich dialektów z perskim, wzbogaconą dodatkami z pasztu, arabskiego i tureckiego.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.11.2008.

Komentarzy 11 to “Robotnicy próbowali zrabować złoty skarb”

 1. Zmieniłeś kanał rss! Teraz już wiem czemu mi feedy nie przyłażą :)

 2. Nic nie zmieniałem przy RSS :) (przynajmniej świadomie) Od kiedy nie przychodzą?

 3. Jak by to powiedzieć… U mnie działa.

 4. Mnie też nie przyłażą. Od około tygodnia…

 5. Hmmm, ciekawe. Nie mam pojęcia co się stało. Chyba najlepiej na nowo zasubskrybować, bo jak teraz sprawdziłem to działa.

 6. Może kolega Firefoxa 3 ten tydzień temu zainstalował? U mnie po upgradzie właśnie przestał przychodzić rss z archeowieści, i za mimo usilnych starań za żadną cholerę przychodzić nie chce. Co dziwne z innymi nie ma problemu. Ale przyznam że zignorowałem, i tak tu codziennie zaglądam ;)

 7. U mnie RSS działa (czytnik Great News). Opera też poprawnie widzi.

 8. Nie wiem czy słowo „zrabować” jest tutaj odpowiednie. Za rabunek uznaję się raczej bezprawne i _siłowe_ przywłaszczenie.

 9. W przypadku zabytków już dość dawno przyjęło się używanie terminu rabunek, choć bardzo rzadko dochodzi do tego za pomocą siły (skierowanej przeciwko ludziom, bo w końcu kopanie czy taszczenie rzeźby też trochę siły wymaga ;) ).

 10. trudno sie dziwic, jakby ich nie dupneli mieliby forse rownowartosci pewnie 120-letnich dochodow…. jak ktos chce powiedziec ze nie warto ryzykowac niech sobie przypomni kolejki do totka przed swietami ;)
  boszszhe, jaki ja jestem sliski moralnie….

 11. Ja to bym chyba jednak prędzej zaryzykował „zrabowanie” znalezionego skarbu, niż granie w totka. :D

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s