Dynastie padają, gdy susze nastają

Chińskie dynastie Tang, Yuan i Ming upadły z powodu suszy – twierdzą naukowcy, którzy badali stalagmity w jaskini Wanxiang w chińskiej prowincji Gansu. Analizy składu chemicznego utworzonych przez kapiącą wodę jaskiniowych „słupów” pozwoliły im dość dobrze poznać warunki klimatyczne w Chinach w ciągu ostatnich 1810 lat.

Uczeni kierowani przez Pingzhonga Zhanga z uniwersytetu w Lanzhou dzięki swoim badaniom zidentyfikowali okresy charakteryzujące się słabymi monsunami letnimi. Wiatry te zapewniają Chinom obfite opady deszczu konieczne dla dobrych plonów ryżu. Jednak, gdy monsun jest słaby, zaczyna się susza i głód.

I właśnie takie okresy słabych monsunów zdarzyły się po koniec panowania dynastii Tang, Yuan i Ming. Pochodzący z nich władcy nie byli w stanie przezwyciężyć wywołanych głodem niepokojów i dynastie padały.

Zdaniem naukowców susza z IX w. doprowadziła nie tylko do końca rządów dynastii Tang, ale też do załamania się cywilizacji Majów. Do podobnych wniosków doszedł prawie dwa lata temu inny zespół naukowców, który badał osady z chińskiego jeziora Huguang Maar. (zobacz: Majowie i dynastia Tang ofiarami zmian klimatycznych?)

Wyniki badań stalagmitów naukowcy opublikowali w najnowszym Science. Ja skorzystałem z depeszy AP opublikowanej przez Yahoo.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.11.2008.

Komentarze 3 to “Dynastie padają, gdy susze nastają”

  1. Gratuluję talentu i weny poetyckiej, panie Wojtku (chodzi o tytuł oczywiście) :)

  2. Niesamowita zbieznosc – jednoczesnie jest to zblizone do okresu ocieplenia w Europie Grenlandia (zielony lad) winorosle na terenie dzisiejszej Polski itp.
    Efekt cieplarniany jak nic, przesadzili z iloscia ognisk domowych i emisja dwutlenku wegla ;)

  3. […] badań podobna sytuacja zachodzi w przypadku Majów oraz trzech chińskich dynastii, które straciły władzę akurat w okresie susz. Pamiętać jednak trzeba, że nie mamy tu do czynienia z jakimś dziejowym automatem. Nie każda […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: