Wielki skarb rzymskich monet

Prawie 6000 miedzianych monet odkrył miejscowy detektorysta w Vale of Glamorgan w Walii.

Do odrycia doszło w kwietniu. 79-letni Derek Eveleigh wpierw wykrył dzban z 2366 monetami. Następnego dnia, trzy metry dalej, jego wykrywacz zasygnalizował kolejne skupisko metalu. W drugim dzbanie było 3547 monet.

Większość monet wybito za panowania Konstantyna I (307-337 n.e.). Edward Besly z miejscowego muzeum nazwał znalezisko wyjątkowym. Jest to jeden z największych skarbów rzymskich monet na jaki natrafiono w Walii. Zdaniem specjalistów oba dzbany zakopała ta sama osoba najpewniej w związku z jakimś zagrożeniem.

Poszukiwacz zgłosił znalezisko władzom i najpewniej dostanie za nie nagrodę. Pieniądze otrzyma też właściciel pola.

Na podstawie BBC.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.11.2008.

Komentarzy 6 to “Wielki skarb rzymskich monet”

  1. Do odrycia doszło w kwietniu – no i dobrze. Kiedy rycie następne?

  2. A w Polsce dostałby „zawiasy” i konfiskatę sprzętu,zadano by mu setki pytań. Prokurator, sąd i inne nieprzyjemności.. Ale taka właśnie jest Polska. Kraj pełen absurdów.

  3. polski detektorysta nic nie zglosilby sluzbom konserwatorskim tylko sprzedał monety na allegro

  4. OJ LUDZIE LUDZIE… A gdzie cały kontekst znaleziska?? Skarb był ulokowany na osadzie czy na cmentarzysku?? czy niedaleko są jakieś obiekty?? W archeologii nie chodzi o wykopanie dziury i wyciągnięcie z niej przedmiotów ale o uchwycenie szerszego kontekstu znaleziska, który pozwoliłby na wyciągnięcie większej ilości wniosków!! Nie mówiąc już o inwentaryzacji materiału masowego i datowaniu warstw o czym nasz bohater zapewne zapomniał. Dla tego Panowie detektoryści wasza działalność szkodzi i utrudnia pracę naukowcom!!!! Mimo to przyznaję że w tym konkretnym przypadku mógłbym pójść na kompromis i przychylić się do zasady: odkopane i zgłoszone władzom – nagroda, odkopane i sprzedane na allegro – więzienie, bez zawiasów.

  5. Ze skarbami różnie to bywa. Czasami o kontekst trudno. Czasami nie chowano ich na osadach, ani na cmentarzyskach. Zresztą większość skarbów bywa odkrywana przypadkowo i ich kontekst zwykle nie jest znany.

  6. archeolodzy tak piszą bo to nie oni wykopali taki łup i nie mogli go opylić po lewiźnie kolekcjonerom

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s