Garnki budowniczych piramid

Od ośmiu lat dr Anna Wodzińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczy w Giza Plateau Mapping Project – projekcie, którego celem jest przebadanie osiedla, w którym mieszkali budowniczowie najsłynniejszych piramid.

Pozostałości ich osiedla znajdują się na południowy wschód od piramid Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, na płaskowyżu Giza koło Kairu. Dr Wodzińska jest głównym specjalistą zajmującym się naczyniami ceramicznymi na tym stanowisku. Od 2000 roku przeanalizowała ponad 260 tys. fragmentów diagnostycznych naczyń (tj. wylewów, denek, uchwytów i ścianek z dekoracją), ale przez jej ręce przeszło blisko 2 miliony strzaskanych skorup. To około 70 ton materiału.

Z pozornie nieciekawej ceramiki można wyciągnąć wiele informacji. Np. zachowane ceramiczne formy do wypiekania chleba ujawniły naukowcom, że dla budowniczych piramid wypiekano większe niż zazwyczaj bochenki chleba.

Nagromadzenie ceramiki pozwoliło też zlokalizować miejsca domów, w których ludzie np. jedli, a jej jakość wyróżnić domy, w których mieszkała elita – być może nadzorcy robotników.

Na stanowisku znaleziono również fragmenty ceramiczne świadczące o kontaktach z Syropalestyną. W naczyniach tego typu transportowano oliwę z oliwek, która była w Egipcie w czasach Starego Państwa (2686 – 2181 r. p.n.e) towarem bardzo cennym. Oliwki zaczęto bowiem uprawiać w Dolinie Nilu dopiero tysiąc lat później.

Jak podkreśla dr Wodzińska, po ośmiu lat pracy w Gizie, ceramika nie jest tylko materiałem pomagającym w datowaniu stanowiska, ale również dzięki niej możliwe jest poznanie człowieka, jego potrzeb, zwyczajów i zmieniających się tradycji. Cały materiał jaki udało się przeanalizować z rejonu osady budowniczych piramid związany jest z czysto praktycznymi funkcjami – nie ma pośród tych naczyń przykładów związanych z rytuałami czy kultem. Na próżno również szukać tutaj terakotowych figurek.

Więcej w Nauce w Polsce.

———————-

Na pewno wielu z was zauważyło, że literki na Archeowieściach nagle się skurczyły. Upraszczając całą sprawę napiszę, że jest to problem o charakterze technicznym, który mam nadzieję rozwiązać za dwa tygodnie. Osobom, dla których literki są za małe, polecam ich powiększenie. W Operze i Firefoksie wystarczy nacisnąć ctrl i +. W przeglądarce Internet Explorer trzeba wejść w „Widok” a potem „Rozmiar tekstu” i wybrać pożądaną wielkość. Przepraszam za niedogodność.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.10.2008.

Komentarze 2 to “Garnki budowniczych piramid”

  1. A jak ktoś ma myszkę z kółkiem, to ctrl i kręcimy kółkiem. Do woli… :D
    A jak ktoś ma Internet Explorera, to niech o nim zapomni i zainstaluje coś lepszego (czytaj: FF lub Operę).
    I tyle trollowania.

  2. a ja juz myslalem ze to znowu ten cholerny debian cos nawyprawial :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s