Świątynia egipskich bogów w bułgarskim kurorcie

Pozostałości kompleksu świątyń związanych z kultem egipskich bóstw Izydy i Ozyrysa odsłonili bułgarscy archeolodzy w leżącym nad Morzem Czarnym kurorcie Pomorie.

Starożytny tracki grobowiec w Pomorie. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5. Autor: Nenko Łazarow.

Zdaniem naukowców kompleks pochodzi z połowy II w. n.e. i powstał w miejscu, gdzie stała świątynia zamieszkujących w starożytności Bułgarię Traków.

Jak poinformował kierujący badaniami Sergiej Torbanow w Bułgarii było wiele świątyń Izydy i Ozyrysa, ale znalezisko z Pomorie jest pierwszym poświęconym im kompleksem odkrytym w wyniku wykopalisk. Dotychczas o popularności ich kultu na terenie Bułgarii świadczyły tylko zachowane starożytne teksty.

Oprócz ruin archeolodzy znaleźli też ceramikę, monety i lampy.

Na podstawie Sofia Echo.

Pomorie przez prawie całą swoją historię nazywało się Anchialos. Było niewielką grecką kolonią założoną gdzieś w V-IV w. p.n.e. Jak się wydaje żyło w niej wielu Traków. O tym, że miasto było zdominowane przez ludność tracką wspomina choćby bizantyjski historyk Prokopiusz, który żył w VI w. n.e. Na początku naszej ery miasto znalazło się wraz z całą Tracją w granicach Cesarstwa Rzymskiego. Rozbudowane przez Rzymian w II-III w. n.e. stało się najważniejszym portem handlowym w Tracji.

Około 270 r. Anchialos padło łupem Gotów. Odzyskało znaczenie za panowania Dioklecjana i Konstantyna Wielkiego. Ogromny wpływ na to miało powstanie Konstantynopola, dla którego Anchialos stało się głównym centrum zaopatrzenia w żywność.

W 584 r. miasto spustoszyli Słowianie i Awarowie. Później często przechodziło z rąk do rąk podczas wojen bułgarsko-bizantyjskich. Ostatecznie pozostało we władaniu Bizancjum aż do upadku Konstantynopola w 1453 r. Od tego czasu było pod rządami Turków. Dzieląc losy całej Bułgarii powoli traciło znaczenie. Antyczną nazwę miasto zachowało do 1934 r. kiedy to zmieniono ją na Pomorie (przy morzu).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.10.2008.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: