Żelazny pancerz starożytnego koczownika
Świetnie zachowany pancerz z żelaznych płytek znaleźli niedawno rosyjscy archeolodzy w grobie wojownika, który zmarł na przełomie IV-V w. n.e.
Archeolodzy z Uniwersytetu Ałtajskiego znaleźli pochówek w dolinie rzeki Wielki Jaloman w regionie Ongudai, na terenie Republiki Ałtaju należącej do Federacji Rosyjskiej.
Przy zmarłym były pozostałości siodła i końskiej uzdy, a także kołczan z wieloma strzałami i żelazny miecz w pochwie.
Jednak najcenniejszym znaleziskiem jest chroniący korpus wojownika pancerz. Co prawda płytki, z których go wykonano są zardzewiałe, ale i tak zabytek jest w świetnym stanie. Zachowały się nawet skórzane pasy łączące poszczególne elementy napierśnika. Naukowcy podkreślają, że nie ma drugiego tak dobrze zachowanego pancerza z tego okresu dziejów Wielkiego Stepu. Dzięki niemu znacznie poszerzy się nasza wiedza o koczowniczych zbrojach.
Na podstawie IC-Russia. Ilustracja, którą dali, przedstawia scytyjskiego wojownika znad Morza Czarnego.
hmm a masz moze jakies ciekawostki z seri Polacy i ich podboje w starozytnosci lub Polacy w imperium hunów?
@Anonim
” hmm a masz moze jakies ciekawostki z seri Polacy i ich podboje w starozytnosci lub Polacy w imperium hunów?”
W starozytnosci Polacy nie istnieli jako grupa etniczna, a sama ich nazwa wywodzi sie dopiero ze sredniowiecza i jest piec wiekow starsza od podbojow hunskich. Nie liczylbym wiec na zadne ciekawostki dotyczace Polakow z okresu starozytnosci, poniewaz nie wiemy nic na pewno na temet samych Slowian z tego okresu. :)