Odkryli piramidę Nazca dzięki satelicie

Za pomocą najnowszej technologii włoscy naukowcy przebili się przez warstwy błota i dostrzegli zarysy piramidy sprzed kilkunastu stuleci.

Jedna z już odkopanych piramid ludu Nazca w Cahuachi. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autor: Ed88.

Nicola Masini i Rosa Lasaponara z włoskiej Narodowej Rady Badawczej odkryli piramidę dzięki analizie multispektralnych zdjęć (czyli w zakresach światła niewidocznych dla ludzkiego oka) zrobionych przez satelitę QuickBird.

Naukowcy badali obszar testowy nad rzeką Nazca w Peru. Po obrobieniu zdjęć za pomocą specjalnych algorytmów ujrzeli zarys zapomnianej od wieków piramidy.

Odkrycie nie jest wielkim zaskoczeniem. Niewiele ponad kilometr od miejsca, w którym Włosi dostrzegli piramidę znajduje się Cahuachi. To duże miasto ceremonialne ludu Nazca, w którym jest 36 dużych piramid z suszonej cegły (tzw. adobe).

– Wiemy, że w rejonie Cahuachi ziemia wciąż skrywa pozostałości wielu budowli, ale w zasadzie nie można ich znaleźć i okreslić ich kształtu z powietrza. Największym problemem jest niewielki kontrast między adobe, a zwykłą ziemią – powiedziała Masini Discovery News.

Zdaniem naukowców w Cahuachi nie żyło wielu ludzi. Przybywało tam za to wielu pielgrzymów, którzy uczestniczyli w nieznanych nam bliżej ceremoniach, podczas których zdarzało się nawet składanie ofiar z ludzi.

Między 300 a 350 r. n.e. Cahuachi dotknęły dwie wielkie katastrofy – powódź i trzęsienie ziemi. Nazca najwyraźniej przestali uznawać je za święte i porzucili miasto zasypując to, czego nie zniszczyła natura.

Teraz archeolodzy męczą się, by odkopać resztki Cahuachi i w ten sposób wzbogacić naszą wiedzę o twórcach tajemniczych linii Nazca.

Odkryta na zdjęciach z QuickBirda piramida ma podstawę o wymiarach około 91,5 na 100 m. Zdaniem naukowców ma co najmniej cztery tarasy.

– To bardzo ciekawe odkrycie. Niewykluczone, że jak inne piramidy, ta też kryje w sobie ludzkie szczątki – powiedział Discovery Andrea Drusini, antropolog z uniwersytetu w Padwie.

W tak zwanej Wielkiej Piramidzie w Cahuachi (100 na 110 m) Drusini znalazł około 20 czaszek z okrągłymi dziurami w czołach.

Na podstawie Discovery News.

Więcej o wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w archeologii.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.10.2008.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: