Mykeński wojownik z mieczem z importu

Mykeński wojownik, który zmarł w zachodniej Grecji ponad 3000 lat temu, był dumnym posiadaczem wykonanego najpewniej w Italii miecza.

– To bardzo rzadkie odkrycie, głównie z powodu złotego drutu owiniętego wokół rękojeści. Wedle mojej wiedzy nie znaleziono dotąd w Grecji takiego miecza – powiedziała agencji AFP Maria Gatsi, szef służb archeologicznych w prefekturze Aetoloakarnania.

Archeolodzy znaleźli miecz w grobie mykeńskiego wojownika, który odkryto w lipcu 2007 r. niedaleko miasta Amfilochia podczas prac związanych z budową autostrady.

Ukończone niedawno badania w Austrii wykazały, że brąz, z którego zrobiono 94-centymetrowe ostrze, pochodził z Italii. Wyniki badań, w połączeniu z nieznalezieniem w Grecji innych takich mieczy, tworzą całkiem spore podstawy do podejrzeń, że miecz wykonano na Półwyspie Apenińskim.

W grobie archeolodzy znaleźli też drugi miecz z rękojeścią z kości, rzadki sztylet wykonany z brązu i żelaza, parę nagolenników, groty strzały oraz włóczni, złoty puchar (kylix) i kociołek z brązu.

Na podstawie Howrah News Service. Niestety nie ma zdjęcia, ale skoro już jesteśmy przy mykeńskiej broni to polecam dwa pięknie zdobione sztylety z grobowców w Mykenach.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.10.2008.

Komentarze 3 to “Mykeński wojownik z mieczem z importu”

  1. etew

  2. ale żal xD

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s