Wspaniałe freski nową atrakcją Ostii

Po 9 latach żmudnej pracy konserwatorów Włosi udostępnili dla publiczności cztery domy w Ostii ozdobione świetnie zachowanymi freskami z najlepszych czasów rzymskiego cesarstwa.

Starożytne domy z Ostii pozwoliły lepiej poznać wygląd rzymskich miast

Leżąca u ujścia Tybru Ostia była głównym portem Rzymu. To przez nią trafiały do Wiecznego Miasta towary z Afryki, Hiszpanii i Azji. Do naszych czasów dotrwała w całkiem niezłym stanie dzięki osadom, które zamuliły port, a następnie odsunęły linię brzegową o kilka kilometrów od miasta. Ludzie porzucili starożytną Ostię w IX w. n.e. i teraz jej ruiny (zdjęcie Ostii z powietrza) są dla nauki nie mniej cenne niż Pompeje, gdyż pozwalają poznać prawdziwy wygląd rzymskiego miasta sprzed 1800 lat.

– To najważniejszy zbiór fresków z II i III wieku n.e. na świecie – zapewnia dziennikarzy Angelo Pellegrino, dyrektor wykopalisk w Ostii. Miasto przeżywało wówczas wielki boom. Jego mieszkańcy bogacili się na handlu towarami z całego świata. Zdobyte fortuny wydawali m.in. na upiększanie swoich domostw.

I tak w Domu Luccei Primitivy można m.in. podziwiać unoszących się w powietrzu eterycznych tancerzy. W Domu Malowanych Sklepień niewielką scenę erotyczną, która jak się wydaje zdobiła sypialnię. Wspaniałe malowidła kryje też Dom Dziewięciu Muz oraz Dom z Żółtymi Ścianami. Wszystkie te budynki postawiono około 128 roku n.e., podczas budowlanego boomu za panowania cesarza Hadriana.

Stella Falzone, znawca naściennych malowideł z uniwersytetu Sapienza w Rzymie, opisuje te domostwa i ich dekoracje, jako „rzetelne lustro Rzymu” z tego okresu. Nie ma bowiem wątpliwości, że tak samo wyglądały domy w leżącej niedaleko stolicy imperium. Jednak z domostw Rzymu do naszych czasów prawie nic nie zostało.

Za to w Ostii odkryto całe kwartały wielopiętrowych domów (tzw. insulae). Zachowały się co prawda tylko najniższe poziomy, ale z grubości murów i leżących wokół gruzów specjaliści bez trudu wyczytali, że domy te nie ustępowały kamienicom dzisiejszych miast (rekonstrukcja). Naukowcy podkreślają, że gdyby nie Ostia, trudno byłoby sobie wyobrazić, jak żyli ludzie w miastach starożytnego Rzymu.

Na podstawie The New York Times. Polecam galerię zdjęć fresków oraz komputerową rekonstrukcję Ostii.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.10.2008.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s