Zęby mieszkańców Machu Picchu wskazują, że byli królewskimi sługami

Najnowsze badania ludzkich szczątków odkrytych w Machu Picchu dostarczyły niepodważalnego dowodu, że jego mieszkańcy pochodzili z różnych stron inkaskiego imperium. To wzmacnia teorię, że byli królewskimi sługami, a Machu Picchu jedną z rezydencji inkaskich władców.

Nie ma już żadnych wątpliwości. Mieszkańcy słynnego zaginionego miasta pochodzili z różnych rejonów państwa Inków. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. Autor: David Moe

Całą tę wiedzę naukowcy z uniwersytetu stanowego w Atlancie (USA) uzyskali dzięki badaniu szkliwa zębów 74 zmarłych. Analiza odłożonych w nich izotopów tlenu, strontu i ołowiu wykazała, że zmarli pochodzą z różnych rejonów. Odłożone w szkliwie izotopy są bowiem charakterystyczne dla miejsca, w którym dana osoba spędziła młodość.

Dla pewności naukowcy zbadali też izotopy z zębów miejscowych zwierząt. Dały one jeszcze inne wynik, co potwierdza, że zmarli nie wychowali się w Machu Picchu.

Na razie uczeni nie mogą jednak dokładnie ustalić skąd pochodzili służący z Machu Picchu. Nie mają bowiem wystarczająco dokładnych danych o kompozycji izotopów w różnych regionach dawnego imperium Inków. Byli jednak w stanie stwierdzić, że niektórzy przybyli gdzieś z wybrzeża, a inni z andyjskich dolin.

Królewscy służący byli zwani yanacona. Większość naukowców uważa, że do ich obowiązków należała m.in. uprawa pól należących do władcy, towarzyszenie mu w kampaniach wojennych i zajmowanie się administracją imperium. Niektórzy zostawali nawet królewskimi urzędnikami w prowincjach.

W 2003 r. podobne wyniki przyniosły badania izotopów węgla i azotu w szkliwie 59 zmarłych, które przeprowadził inny zespół. Jednak już wcześniej podejrzewano, że mieszkańcy Machu Picchu pochodzili z różnych części imperium. Świadczyła o tym budowa ich czaszek oraz znaleziona przy zmarłych ceramika pochodząca z różnych regionów.

Badania naukowców z Atlanty zostaną opublikowane w najnowszym „Journal of Archaeological Science”. Ja skorzystałem z informacji w Science News.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.10.2008.

Komentarze 3 to “Zęby mieszkańców Machu Picchu wskazują, że byli królewskimi sługami”

  1. Miejsce takie jak Machu Picchu siłą rzeczy pobudza wyobrażnię. Wciąż nie ustalono czym dla Inków był ten kompleks. Najcześciej mówi się, że był to letni pałac władcy Inków, jednak spora odległość od Cuzco każe wątpić w to, że był on w stanie przebywać w nim często. Opisane wyżej badania, które stwierdzają że yanacona pochodzili z rozmaitych rejonow Inkaskiego Imperium, podpowiada jeszcze inny scenariusz ( oczywiście jest to spekulacja). Inkowie aby utrzymać pod swoja kontrolą podbite ziemie osiedlali na nich poddanych sobie osadników, ktorej zadaniem było nie tylko trzymanie całej podbitej puplacji w szachu ale także wprowadzanie zamieszania w jej życiu spolecznym , religijnym i ekonomicznym. Osadnicy ci nazywani byli mitimae i być może Machu Picchu było rodzajem placówki naukowej, w której elita inkaskiego państwa poznawała swojego przyszłego przeciwnika i knuła w jaki sposob uczynić go posłusznym poddanym i jakich osadnikow należy zainstalować w danym regionie by kompletnie go spacyfikować. Polityka mitimae była tak powszechna, że szacuje się, że w ten sposób dokonano relokacji aż 1/4 wszystkich mieszkańców państwa Inków.

  2. kim.byli.i.dlaczego.wszystko.wiedzieli

  3. czym.rurznili.sie.od.egicpian

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: