Fenicki port odkryto na Sardynii

Archeolodzy z Sardynii odkryli pozostałości długo poszukiwanego portu fenickiego miasta Tharros. Natrafili na nie w zatoce Mistras kilka kilometrów od ruin miasta.

Ruiny starożytnego miasta Tharros

Pod wodą krył się długi na 100 metrów i szeroki na 4 metry mur z wapienia, a także wykuty w skale basen, podobny do znanego nam z Kartaginy – najsłynniejszej fenickiej kolonii.

Odkryte nabrzeże ma 225 metrów długości. Archeolodzy zidentyfikowali również 190-metrowe molo i kanał dla okrętów długości 50 metrów.

Fenicjanie założyli Tharros w VIII w. p.n.e. Weszło w skład imperium kartagińskiego. W 238 r. p.n.e. wraz z całą Sardynią przeszło we władanie Rzymu, który przekształcił Tharros w swoja kolonię. Dzieje miasta zakończyły się w X w., gdy w wyniku arabskich najazdów mieszkańcy uciekli w głąb wyspy.

Na podstawie ANSA.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.09.2008.

Komentarzy 5 to “Fenicki port odkryto na Sardynii”

 1. To znakomite odkrycie, zwłaszcza, że do tej pory jedyne slady Fenicjan w Tarros to kilka kamieni z inskrypcjami i tophet. Tophet to dosc skomplikowane i niejednoznaczne miejsce w kulturach semickich. Początkowo było to miejsce ofiarne ( gdzie skladano w ofierze zwierzęta a jeszcze wcześniej nawet dzieci) by później stać się rodzajem zsypu, gdzie wyrzucano ciała skazanych na śmierć przestępcow i szkielety zwierząt. Tophety zwykle otoczone były ogniskami z których dym miał zabic smrod rozkładających sie ciał. To dlatego tophet stał sie synonimem piekła.
  A co do portu, to ciekawe jak to się stało, że zapadł się on pod wodę i mimo , że miasto ma przecież za sobą prawie 2 tys. lat historii nie można było znaleźć lokacji tego portu.

 2. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, to port w Aleksandrii, a przynajmniej jakaś jego część też jest pod wodą. Najwyraźniej coś spowodowało w przeszłości podniesienie poziomu morza, lub obniżenie dna- albo i jedno i drugie.

 3. @ glaude
  Wydaje mi się, że nie tylko port w Aleksandii, lecz spora częśc starożytnego miasta również znalazła się pod wodą. Niedawno był tu nawet artykuł na temat eksploracji zatopionej częsci miasta oraz planach budowy podwodnego muzeum. Niestety nie wiem jak wstawic link:P

 4. Raritanie – informacje o składaniu przez Fenicjan dzieci w ofierze Molochowi otrzymaliśmy od Rzymian, którzy walczyli z nimi na śmierć i życie, prowadząc kolejno trzy wojny. Sądzę więc, że te informacje, jak każda propaganda, tylko w małej części odpowiadają stanowi faktycznemu.

 5. W książce Paula G. Marinosa, „Engineering geology and the environment”, znalazłem fragment dotyczący Tarros, w ktorym autor opisuje możliwość obsunięcia się do morza obecnych stanowisk archeologicznych w tym mieście. Prawdopodobnie z tego samego powodu zapadł się kiedyś odkryty właśnie port morski. Struktura geologiczna Tarros składa się z dwóch warstw piaskowców, które leżą na brekcji śródwarstwowej. Brekcja kruszy się pod wpływem erozji i jest wypłukiwana spod piaskowców. Ruchy sejsmiczne powodują pęknięcie i odlamanie się sporego kawałka lądu, który dosłownie zapada się pod wodę.
  Cyprian zapewne masz rację, być może to jest propaganda ale gdybyśmy takich przekazów nie brali pod uwagę, to wciąż niewiele wiedzielibyśmy o wczesnej historii państwa polskiego, bo kronik Thietmara z Merseburga, jako propagandowych i stronniczych nikt nie brałby pod uwagę. Oczywiście nie upieram się, że rzeczywiście Fenicjanie składali takie makabryczne ofiary. Mam nadzieję, że kiedyś się to wyjaśni. :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s