Ponad 19 tysięcy zabytków z inkaskiej twierdzy

Badania archeologiczne na terenie inkaskiej twierdzy Sacsayhuaman w peruwiańskim Cuzco przyniosły obfity plon. Archeolodzy wydobyli aż 19 329 zabytków. Najbardziej imponujące są dwie złote figurki (zdjęcie), które odkryto razem z 18 kawałkami metalu i kwarcu.

Fragment fortecy Sacsayhuaman w Cuzco. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported. Autor: Martin St-Amant.

Miejsce, w którym dokonano odkrycia, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Peru. Podczas wcześniejszych badań odkryto tam ponad 6 tysięcy różnych przedmiotów z ceramiki zaliczanych do kultury Killke.

Oprócz złotych figurek archeolodzy znaleźli też tysiące paciorków z różnych materiałów, w tym muszli i zębów ludzi oraz zwierząt. Odkryli również grobowiec klęczącej postaci obok której były kubek, dzbanek i ceremonialny talerz.

Na podstawie Living in Peru.

Sacsayhuaman jest zwane fortecą ze względu na imponujące mury z wielkich głazów. Wydaje się jednak, że podstawowe funkcje tego miejsca miały charakter ceremonialny, a nie militarny.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.09.2008.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: