Archeolodzy odkryli ścianę kaplicy fundowanej przez Dobrawę

Dziesięć metrów kwadratowych ściany przedromańskiej kaplicy fundowanej przez Dobrawę, czeską księżniczkę, która wyszła za Mieszka I, odkopali na Ostrowie Tumskim w Poznaniu naukowcy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Odkrycia dokonali kilka metrów od południowej ściany XV-wiecznego kościoła Najświętszej Marii Panny. Według ustaleń archeologów kaplica przylegała od wschodu do palatium Mieszka I, które powstało w latach 60. X wieku.

– To fascynujące znalezisko, które w sposób prosty i bezpośredni potwierdza wcześniejsze hipotezy, że fundamenty kaplicy, której szukamy, znajdują się pod tym kościołem – mówi PAP archeolog, prof. Hanna Kóčka-Krenz, kierująca badaniami.

Ściana zbudowano z takiego samego materiału jak palatium – płasko układanych kamieni zalanych gipsową zaprawą. – Świadczy to o tym, że powstała ona w tym samym czasie co palatium – opowiada. Na powierzchni kamieni są ślady spalenizny, co może oznaczać, że ściana zawaliła się w wyniku pożaru. Ale jego przyczyny są nieznane. – Być może są to pozostałości napaści na Poznań księcia czeskiego Brzetysława w 1039 roku. Pożar mógł jednak powstać od uderzenia pioruna – zaznacza.

Dużo więcej na ten temat w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.09.2008.

Komentarzy 6 to “Archeolodzy odkryli ścianę kaplicy fundowanej przez Dobrawę”

 1. „Dąbrówkę, czeską księżniczkę, która poślubiła za Mieszka I”
  hmmm. Kogo poslobila Dabrowka? Zdawało mi sie, ze wyszla za maz za Mieszka.

 2. która poślubiła Mieszka I za Mieszka I ;) Tak lepiej. A najlepiej wywalić „za” :)

 3. Tak to jest, jak się coś robi na 5 minut przed wyjściem do pracy :D

 4. Jak to mówi mój profesor, to tyle jest w Polsce „śladów napaści Brzetysława”, że musłaby on tutaj przez kilkadziesiąt lat nic nie robić tylko plądrować :)

 5. Ale fajnie! Ciekawe tylko czy to rotunda, jak przewidywano, czy inna forma architektoniczna?

 6. Rusek powiedział:
  Jak to mówi mój profesor, to tyle jest w Polsce “śladów napaści Brzetysława”, że musłaby on tutaj przez kilkadziesiąt lat nic nie robić tylko plądrować :)

  A biorąc pod uwagę, że oświetlenie bynajmniej nie było elektryczne, to pożary powstawały dość regularnie, brzy drewnianych elementach konstrukcyjnych.
  Wspomnieć też należy o prawdopodobnie dość licznych ówcześnie wojenkach lokalnych kacyków…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: