Małych ludzi na Palau jednak nie było?

W marcu pojawiła się informacja o odkryciu na wyspach Palau jaskiń z licznymi szczątkami ludzi sprzed 2900-900 lat. Według odkrywcy, antropologa Lee Bergera z Południowej Afryki, najstarsze szczątki należały do małych Homo sapiens, którzy mieli od 94 do 120 cm wzrostu i ważyli 32-41 kg. Przypominali więc słynne hobbity z Flores.

Pod koniec sierpnia ukazał się w PLoS One artykuł, w którym grupa naukowców zaprzeczyła, by na Palau żyli mali ludzie. – Dokładne badania ludzkich szczątków z Palau wskazują, że przez ostatnie 3000 lat, ci ludzie byli normalnych rozmiarów, takich jakich można spodziewać się u mieszkańców Mikronezji – mówi główny autor artykułu Scott Fitzpatrick, antropolog z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny w Raleigh.

Fitzpatrick przebadał wraz z kolegami szczątki 25 osób, które od 2000 roku wydobywali z dawnego cmentarzyska zwanego Chelechol ra Orrak. Znajduje się ono w nadbrzeżnych jaskiniach na jednej z wysp Palau. Badane szczątki należą do osób różnych płci i wieku. Badane były kompletne szkielety, a także czaszki i kości kończyn.

Badania wykazały, że dorosłe kobiety miały około 152-157 cm wzrostu, a mężczyźni byli trochę wyżsi. Nie potwierdziły więc wyników badań Bergera, który analizował szczątki ludzi z innej jaskini.

Zdaniem Fitzpatricka południowoafrykański naukowiec niedoszacował wzrostu osobników, których szczątki badał, gdyż założył, że stosunkowo mała panewka stawu łączącego kość nogi z biodrem, świadczy o bardzo niskim wzroście.

Zdaniem Fitzpatricka jest mało prawdopodobne, by na Palau żyły obok siebie populacje pigmejów i ludzi normalnego wzrostu, gdyż dane archeologiczne, lingwistyczne oraz historyczne wskazują, że od ponad 3000 lat występuje tam jedna grupa kulturowa.

Na podstawie ScienceNews.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.09.2008.

Komentarzy 9 to “Małych ludzi na Palau jednak nie było?”

 1. jest ok

 2. bardzo ciekawe rzeczy

 3. Kolejny dowód, że nie było żadnej ewolucji. No nie, panowie?

 4. PS. Podobnie nie było żadnego hobbita z Flores.
  http://www.dziennik.pl/nauka/article171796/Nigdy_nie_bylo_Hobbita_To_pomylka_badaczy.html

 5. >>Kolejny dowód, że nie było żadnej ewolucji. No nie, panowie?

  a co to ma wspólnego z dowodem na ewolucję czy jej brak? Chodzi o to, czy na Palau mieszkali pigmeje, tacy sami jak dziś mieszkają na Andamanach. Gdzie tu mowa o jakiejś ewolucji? Hobbit z Flores to odrębna sprawa, do dziś toczy się spór wokół niego.

 6. jedni badacze wzięli pod lupę jedną jaskinię, drudzy inną. mieli różne wyniki i na ich podstawie można powiedzieć tyle, że w badanych stanowikach znajdowały się kości ktorych badania dawały odmienne wyniki. teraz grupy badawcze powinny zamienić się stanowiskami.

 7. […] Zobacz też artykuł “Małych ludzi na Palau jednak nie było” w Archeowieściach. […]

 8. a co ten temat ma wspólnego z ewolucją?

 9. @creation nie odpowiada na pytania – stawia tezy ale nie bierze udziału w dyskusji

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: