Prehistoryczne szkielety ze Stambułu

Każdy, kto liznął choć trochę historii, wie, że współczesny Stambuł ma za sobą bogatą historię. Jednak tak starych pochówków mało kto się spodziewał.

Podczas badań archeologicznych związanych z budową tunelu kolejowego, mającego połączyć europejską część Turcji z azjatycką, odkryto cztery prehistoryczne groby pochodzące z lat 6400-6200 p.n.e.

Dla archeologów uczestniczących w tych wykopaliskach szkielety nie są niczym wyjątkowym – znaleźli ich już około 150. Jednak wszystkie pochodziły z czasów bizantyjskich, a więc były o prawie 7 tysięcy lat młodsze, niż najnowsze odkrycie.

Szkielety nie są oczywiście jedynym efektem prowadzonych już 4 lata wykopalisk. Pracujący na ogromnym obszarze kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych archeolodzy odkryli m.in. fragmenty jednego z najstarszych murów Bizancjum oraz port z czasów cesarstwa bizantyjskiego. W nim odkopali już 32 zatopione statki pochodzące z VII-XI w. n.e., a także całą masę drobniejszych zabytków: m.in. sandałów, kaganków, grzebieni, kotwic, lin i oczywiście ceramicznych skorup.

Na podstawie Turkish Daily News i wcześniejszych doniesień w Archeowieściach.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.08.2008.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: